Domácí wellness

Slovo wellness znamená cestu k souladu mysli, duše a těla. Cílem je, aby se člověk cítil celkově dobře. K tomu přispěje relaxace v sauně, vířivce či v koupacím sudu nebo kádi. A věřte, že nezklame ani masážní vana nebo sprchový panel.

Plovoucí celodřevěné sauny představili nedávno jejich tvůrci Šimon Pelikán a Martin Hudák. Lze je umístit na vodu a vyrábějí se ve 3 velikostech. Maximální výtopnost je 85 °C, intenzivní ochlazování těla probíhá v okolní vodě. Prototyp nejmenší z nich můžete vyzkoušet v Sobáčově u Olomouce. Foto Plovoucí sauny

Saunování je výborné pro regeneraci, pročištění těla, posílení imunity a fyzický i psychický odpočinek. Saunu si lze pořídit vnitřní do domu nebo venkovní na terasu či zahradu, obohatíte je tak navíc o zajímavý prvek. Vybírat se dá z řady možností od typizovaných jednoduchých saun přes například sudové sauny až po sauny propojené s relaxační místností a sprchovým koutem. Pro náročnější uživatele je možné k zahradní sauně připojit i pergolu s terasou pro umístění venkovní vířivky. Saunu si můžete koupit hotovou, nechat ji postavit specializovanou firmou namíru nebo si ji postavit svépomocí. Doslova vyřádit se dá při výběru příslušenství a vnitřního vybavení.

Sudová sauna je v nabídce z borovice nebo ze smrku, střechu pokrývá asfaltový šindel Katepal (v různých barvách). Součástí jsou elektrická kamna nebo kamna na dřevo, k nimž se dodávají dva ochranné mineritové štíty. Lavice jsou o šířce 50 cm, na výběr máte osikové či olšové. Horavia foto Finská sauna

 

Sauny jsou různé

Jednotlivé druhy saun se liší svými účinky na lidské tělo, způsobem ohřevu a teplotou i vlhkostí uvnitř kabiny.

FINSKÁ SAUNA: její první formou je klasická sauna, pro niž jsou charakteristické teploty v rozmezí 75 až 90 °C a vlhkost vzduchu se tu pohybuje od 20 do 35 %. Na vytápění se používají kamna s lávovými kameny, která se polévají vodou a tím se docílí vyšší vzdušné vlhkosti. Druhou formou je suchá sauna. Vytápí se rovněž kamny s lávovými kameny, jen se nepolévají. Ta je charakteristická teplotami 95 až 100 °C s vlhkostí vzduchu 5 až 10 %.

PARNÍ SAUNA: vnitřní obložení stěn je z dlaždic nebo mozaiky a stejně tak jsou řešeny i lavice. Teplota v parní sauně dosahuje maximálně 60 °C a vlhkost vzduchu je téměř stoprocentní. Toto klima zajišťuje parní generátor.

INFRASAUNA: teploty vzduchu se pohybují mezi 40 a 60 °C, vlhkost vzduchu je jako v okolních místnostech. Zdrojem tepla jsou infrapaprsky (hloubkově prohřívají tkáně saunujícího) vycházející ze speciálních infrazářičů umístěných na stěnách. Tento typ sauny se používá ihned bez rozehřátí.

BIOSAUNA: jde o kombinaci parní sauny a tradiční finské sauny s teplotami kolem 60 °C a vlhkostí vzduchu okolo 30 až 50 %. Tato sauna je rovněž obkládaná dřevem a vytápí se kamny s parním generátorem. Je ideální pro lidi, kterým nedělají dobře vysoké teploty ve finských saunách, nebo pro ty, kdo špatně snášejí vysokou vlhkost v parních saunách.

KOMBINOVANÁ SAUNA: jedná se o technologické spojení infrasauny, finské sauny a parní sauny do jedné kabiny. Sauna je vybavena jak topidlem, tak i infrazářiči. Záleží na vás, který den dáte kterému typu sauny přednost. Jestliže zvolíte kamna s parním generátorem, můžete mít prakticky 3 v 1, tzn. Saunu finskou, biosaunu a infrasaunu.

Venkovní sauna domek umístěný přímo vedle rodinného domu. Prosklená část umožňuje výhled na terasu s ochlazovací kádí. Tyto sauny se doplňují o příslušenství od atypického osvětlení až po dálkové ovládání nebo wifi připojení, resp. možnost ovládat saunový systém přes chytrý telefon. Na snímku atypická zahradní sauna u bazénu. Foto Euro Wellness

 

Stavební příprava

Plánujeteli infrasaunu, je příprava zcela jednoduchá. Nepotřebujete speciální podklad, tato sauna může stát na jakékoli podlaze, třeba i na koberci. Nemusí mít ani odvětrání a stačí jí přívod 220 V (optimálně na samostatný jistič). Pokud jde o sauny finské, kombinované nebo biosauny, potřebujete pro instalaci rovnou podlahu, nejlépe například keramickou a z mrazuvzdorných dlaždic (pod saunou se mění teploty). Dále je nutné připravit přívod a odvod vzduchu do místnosti, kde bude sauna instalována. Musíte také přivést třífázový kabel, který bude mít vlastní jistič a proudový chránič. Venkovní sauny pak vypadají jako malé domky – kromě konstrukce obsahují střešní krytinu, okna, dveře, zateplení, obložení stěn a uvnitř samozřejmě kamna. Výkon topidla závisí na velikosti sauny, ale také na materiálu, ze kterého je postavena. Pro zjednodušení se většinou počítá 1 kW topidla pro 1 m 3 obestavěného prostoru.

Vířivky: relax ve vodě Obvyklý průměr vířivky se pohybuje mezi 1,5 a 2 metry, hloubka pak kolem 60 cm. Jejich výhodou je poměrně malý objem vody (1 až 2 m 3 ). Rodinné vířivky jsou dodávány jako celek včetně masážního čerpadla a dmychadla s malou úpravnou vody pro udržení její kvality a stálé teploty. Součástí dodávky bývá i kryt pro snížení odparu vody a tím tepelných ztrát v době, kdy je vířivka mimo provoz. Pozor, špatná a nevhodná izolace vířivky má za následek několikanásobnou spotřebu elektrické energie. Nákup levného modelu, navíc bez termokrytu, se tedy časem nevyplatí. Vodu ve vířivce je nutné dezinfikovat ozonem nebo pomocí solonizační jednotky (elektrolýzou se ze soli vytvoří chlor). Vířivku lze umístit do interiéru i venkovního prostředí.

 

Dokonalá koupel je základ

Pokud doma nemáte saunu ani vířivku, lze si pořídit aspoň hydromasážní vanu s nadstandardními funkcemi, které lze nastavit podle individuálních potřeb, a to včetně chromoterapie pod hladinou vody (různě barevná světla působící prospěšně na lidský organismus). Odreagovat se můžete ale i ve sprše. Volit lze z celé řady designových produktů s možností individuálního nastavení proudu vody a tlaku ve sprchové hlavici, která vaše tělo rozmazlí různě intenzivní masáží. Náročnější jistě uvítají sprchové hlavice s efektem tropického deště (perfektně rozprostřenými kapkami vody) s montáží na zeď či jako vestavěný prvek do stropu místnosti. Oblíbené jsou sprchové panely s masážními tryskami, hlavovou i ruční sprchou, která disponuje několika různými proudy.

 

 

text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem Svět koupelny, Koupelny Ptáček, Bauhaus, Hecht, amRelax, Designpropaganda, Naturliving, Euro Wellness, Plovoucí sauny, Finská sauna

Datum vydání: 9. 3. 2023

Edit: