Dům s ozvěnami Karibiku

Dům s výhledem na věže barokního kostela souzní s krajinou jižní Moravy, nezapře však ani inspiraci krajinami o hodně vzdálenějšími. Myšlenku na moře vzbudí hned tyrkysové vstupní dveře.

Za nimi nás přivítá interiér barevnější, než tomu u nás bývá zvykem. Ochoz okolo domu připomene mexickou haciendu. Není divu, majitelé Marek a Tereza střídavě pobývají zde, na Moravě, ale druhý domov mají v Mexiku.

Jednoduchá dvoupodlažní stavba se sedlovou
střechou je rozšířena směrem na západ
obývacím pokojem a na něj navazující krytou
terasou sledující přirozený sklon terénu.
V opačném směru přechází dům do zastřešení
krytého parkování a skladu.

Spolupráce přes oceán

Majitelé oslovili architektku Irenu Truhlářovou, která je zaujala svými návrhy dřevostaveb, prostřednictvím e-mailu z Mexika. Seznamovací schůzka tak probíhala po skypu a i takto na dálku slovo dalo slovo. Naštěstí tato moderní technika, možnost elektronického posílání fotografií a obrázků umožnila, že mohla přes oceán proběhnout celá přípravná fáze projektu, kdy se architekt seznamuje s představami klientů, jejich možnostmi, způsobem života, chodem domácnosti… Jediné, co nešlo na dálku uskutečnit, bylo seznámení se s pozemkem. Ten architektka navštívila v doprovodu otce majitelky. Osobně se všichni setkali, až byla studie hotová.
„I v tomto případě jsem se přesvědčila, jak důležitý je rozhovor s investory, nejen o požadavcích a chodu domácnosti, ale také o jejich individuálním vkusu. Například se mi velmi líbily zahraniční reference dřevostaveb s pohledovým dřevem, které mi majitelé zaslali hned v úvodu,“ vzpomíná na spolupráci Irena Truhlářová. „Velmi přínosné bylo, že měli v mnoha ohledech přesnou představu a uměli přesně definovat, co chtějí. A zároveň oceňuji, že byli otevřeni debatě a byli ochotni přistoupit na jiné, výhodnější řešení.“

V koupelně rodičů se objevuje prvek oválu
na samostatně stojící vaně či zrcadle.

Kuchyň je rohovým oknem vizuálně propojena
s lesem, spojena s jídelnou, ale částečně
oddělena vyčleněním z půdorysu.

Hledání řešení

Ke kompromisu nebylo nutné přistoupit při volbě stavebního systému. Díky kladnému vztahu ke dřevu všech zúčastněných bylo jasné, že půjde o dřevostavbu. Majitelé však měli představu o podsklepeném domě, který by měl v suterénu umístěné technické zázemí a prádelnu. Nechali se však přesvědčit o výhodnějším řešení, které suterén nahrazuje praktickou technickou místností u zadního vstupu do domu. Kromě kotle, vzduchotechnické jednotky a bojleru je zde i spižírna. Vlastním schodištěm navazuje na zahradu, proto je tady i skříň na zahradnické potřeby a dokonce i sprcha pro psy.
Prádelna je naopak situována do horního podlaží, do blízkosti ložnic, koupelen a šaten. S vypraným prádlem je možné vyjít venkovním schodištěm do zahrady. Majitelé si také přáli přízemní terasu, ze které by byl výhled na barokní kostel. Přijali však architektčin argument, že jejich přání není slučitelné s dispozicí pozemku, výhledem, ani dopadem slunečního světla. Prostorná terasa situovaná směrem na jihozápad je dominantním prvkem domu, pokračováním obytného prostoru. Na věže kostela je výhled jen z horního patra, z dětských pokojů a koupelny u ložnice.
Hlavní vstup do domu není umístěn z boku, jak by se nabízelo – od krytého stání pro vozy. Od příjezdové cesty se odděluje dlážděná pěšinka vedoucí k hlavnímu jižnímu vstupu. „Pocitově, ale i z pohledu feng-shui je dobré oddělit pěší vstup od příjezdu automobilem,“ vysvětluje architektka. Od auta se tedy přichází pohodlně a suchou cestou po krytém ochozu.

Srdcem domu je velký jídelní
stůl pro deset lidí.

Obývací pokoj odděluje od jídelny oboustranný krb.

Kolem velkého stolu

Srdcem domu je jídelna s kuchyní, které dominuje těžký bytelný stůl s lavicemi. Neslouží jen pětičlenné rodině, ale také častým a početným návštěvám. Kuchyň je částečně vyčleněna do vlastního výklenku. Rohové okno nabízí výhled k lesu, tak jak si to majitelka přála. Zajímavým prvkem je víceúrovňové řešení přízemí – obývací pokoj navazuje na jídelnu, ovšem o dva schody níže a navíc oddělený oboustranným krbem. Tvoří tak jednotný celek s terasou, která ho společně s ochozem obklopuje ze tří stran. Charakteristická je pro něj volnost, jak popisuje architektka: „Od počátku jsme nezamýšleli umístění nějaké velké sedačky, ale spíš volného variabilního sezení. Hlavní dominantou je krb, televizor je jen tak bokem.“

Mexické ozvěny

Navenek upomínají na druhý domov majitelů zmíněné výrazné dveře a ochoz. Při zkoumavějším pohledu si můžeme povšimnout patek sloupů, které musely na přání majitelů dostat kovové nožičky, a ne se jen jakoby vznášet na stavěcích šroubech.
Výrazněji se inspirace Mexikem projevuje v interiéru, především v divočejší barevnosti. Na stěnách najdeme marocké štuky v barvě modré, růžové, červené, žluté, nejvýraznější je červeň štuku na krbu. Exoticky působí například veselé dlaždičky v zádveří. Podle mexického vkusu si majitelé vybírali i vintage doplňky nebo křišťálové sklo.
„Až při návštěvě jejich domu v Mexiku jsem si uvědomila, odkud přicházela mnohá inspirace a netradiční požadavky. Překvapilo mě, že i když je tento dům zcela odlišný, má v mnoha momentech podobnou atmosféru právě jako jejich mexický domov. Největší ocenění pro mě bylo, že se na mne Marek a Tereza obrátili znovu, pro návrh domu s apartmány v Mexiku. Tento dům také již stojí a věřím, že dělá svým majitelům, ale i návštěvníkům, velkou radost.“

Vizitka domu

Architektonický návrh: Irena Truhlářová, ARCHCON atelier, s.r.o.
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.
Podlahová plocha: DOPLNIT

Založení: plošné založení na železobetonové desce s pasy
Konstrukční systém: dřevostavba
Stěny: masivní dřevěné panely DEKPANEL D, dřevovláknitá izolace Steico Flex
Fasáda: modřínový obklad v přirozeném odstínu v kombinaci s šedou lazurou
Okna: dřevohliníková s trojskly, Internom
Větrání: řízené větrání s rekuperací tepla, jednotka Nilan VPL
Vytápění: podlahové napojené na plynový kotel
Ohřev vody: elektrický zásobníkový ohřívač, elektrický průtokový u dřezu


Irena Truhlářová *1982

Absolvoventka FSV ČVUT, obor pozemní stavby a architektura.
Od roku 2010 je autorizovanou inženýrkou pro pozemní stavby. Zakladatelka a majitelka ARCHCON atelier, s.r.o., kde působí jako vedoucí sekce architektury. Atelier se specializuje na projektování moderních prémiových pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb pro bydlení a občanskou vybavenost.

„Dřevostavby jsou mojí životní láskou. Navrhuji je již více než 10 let a stále se učím nové věci. Správný směr si vždy ověřím v několika variantách, které prezentuji klientovi. Snažím se, aby mé návrhy do místa stavby citlivě zapadly, respektuji genia loci. S klientem řeším stavbu od prvních skic, přes architektonický návrh a projekt až po detailní řešení interiéru.“

Kontakt:
ARCHCON atelier, s.r.o.
Národní obrany 826/31, Praha
tel.: 226 805 075
www.archcon.cz

Text: Miloslava Perglová
Foto: Martin Zeman

Datum vydání: 13. 11. 2017

Edit: