Otevřený pohled

Majitelé měli to štěstí, že mohli svůj nový dům stavět na pozemku se vzrostlou zahradou. Jejich prvotní obavy z tepelných ztrát prosklenou stěnou se ukázaly jako liché. Jsou rádi, že architekti jim navrhli tak intenzivní prolínání interiéru s exteriérem, a naplno si ho užívají.

Do vzrostlé zahrady s krásným okolím posadili architekti moderní prosvětlený dům. Foto: Pavel RYDL

Jaká je historie zrodu originálního domu? Po návratu z delšího pobytu v zahraničí museli naši hostitelé řešit otázku bydlení. Z panelákového bytu 2 + k. k. sice bylo poměrně blízko do centra, ale vysoké částky za nájemné navždy mizely na cizím účtu. Na pořad přišly úvahy o koupi vlastního bytu. V rozhodující chvíli nabídli rodiče, že na polovině jejich parcely by se mohl postavit ještě jeden dům. „To byla ohromná nabídka, rozhodli jsme se do toho jít, ač do té doby jsme o stavbě neuvažovali,“ vzpomíná hostitel. Pozemek s krásnou přírodou v okolí spadá administrativně do Prahy, dostupnost do centra je dobrá, všechny důležité služby jsou v místě.

 

Hledání…

Bezdětný pár ve středním věku, pracovně velmi vytížený, potřeboval pro sebe dům, do něhož nechtěl investovat horentní částky. Jako naprostá většina zájemců začali nejprve hledat v nabídkách firem dodávajících typové domy „na klíč“. Navštívili několik takových společností, až nakonec zjistili, že jejich cesta povede jinudy. V té době byla nabídka podstatně chudší a méně rozmanitá, nežli je dnes. V nabízených menších domech, které by na první pohled měly stačit, vždycky něco chybělo, ceny se investorům zdály hodně vysoké. „Postupně jsme začali hledat na internetu s představou střízlivého, moderního domu. Měli jsme několik zásadních inspiračních bodů, které tuto představu zpodobňovaly, podvědomě jsme byli ovlivněni velmi moderní architekturou Kalifornie, odkud jsme se vrátili. Často jsme se dívali na minimalistické domy, v nichž se kombinovalo dřevo, sklo, beton a železo. Našli jsme obrázek jedné vily v Americe, hodně otevřené, prosklené, plné světla, hledící do přírody se vzrostlými stromy, a ta se stala naším ideálem.“

 

…a nalezení

Finanční limit byl omezený, ale když si investoři uvědomili, že jiný dům asi už stavět nebudou, začali hledat renomované architektonické studio, což znamenalo další hodiny u internetu. Podle referenčních realizací se výběr zúžil na tři, z nichž si vybrali ateliér R.U.A.. Architekti Petr Hlaváček a Hana Seho se rádi chopili zadání na moderní dům pro dva lidi. S klientem, který má přesnou představu o tom, co chce, a není to tradiční chaloupka s červenými taškami na střeše, se architekti příliš často nepotkávají. Tentokrát si ale obě strany velmi dobře porozuměli. V přátelské atmosféře pak teoretická příprava domu trvala déle než vlastní realizace.

„Po úvodních rozhovorech architekti vypracovali asi pět skic. Krásný byl přízemní dům do L, kde byla v rohu zimní zahrada, která spojovala jednak obě křídla, jednak exteriér s vnitřkem. Ale my jsme neměli k dispozici tak velký pozemek potřebný pro přízemní dům. Nakonec jsme skončili u této dvoupodlažní varianty s jednou stěnou téměř celou skleněnou,“ vypráví majitel. „Měli jsme určité obavy z tak rozsáhlého prosklení, hlavně z důvodu tepelných ztrát v zimě. Architekti ale považovali za důležitější ochranu před přehříváním domu v létě. V řadě případů naše názory vycházely ze zastaralých stereotypů, nakonec jsme vždycky pochopili, že oni mají pravdu.“ Prosklená stěna v každém případě propouští naprostý dostatek světla, architekti ji orientovali k západu, nikoli k jihu. To odpovídá situaci pozemku, ulice i stávající zahrady. Stínění obstarávají elektricky ovládané venkovní rolety. „Dům je krásně otevřený a přitom, co se týče tepelné pohody, dokonalý. Rodiče ve starém domě mají dvaapůlkrát větší spotřebu plynu a tady je příjemněji,“ pochvaluje si majitel.

 

Dobrou smlouvu a logistiku

Architekti zpracovali slepý položkový rozpočet, s nímž stavebníci oslovili čtyři stavební společnosti. Výběr vyhrála firma doporučená architekty, i když nebyla nejlevnější, ale přistoupila na striktní podmínky velmi dobře připravené smlouvy o dílo. „Smlouva nám dávala pocit bezpečí, protože jsme od přátel slyšeli různé dramatické příběhy,“ vysvětluje majitel. Stavba proběhla korektně, přesto majitel připomíná důležitost dobré logistiky, která vynikne obzvlášť u atypické stavby. Každý materiál, každý prvek se musí objednat včas, všechno má dodací lhůty, aby stavba plynule pokračovala. Zatímco polovina domu přiléhající k ulici a připomínající bílou omítkou funkcionalistickou vilku je vyzděná z cihelných bloků a s železobetonovými stropy, prosklená část hledící do zahrady má dřevěnou konstrukci nesenou lepenými profily. Neprůhledné části stěny tvoří dřevěný sendvič s vláknocementovými deskami na fasádě. Dřevěné podhledy dodávají otevřenému interiéru útulnou atmosféru.

„Při zařizování jsme chtěli zdůraznit koncept domu. Otevřený prostor s průhledem do zahrady byl krásný už prázdný. Hodně dřeva, bílé stěny a lehké schodiště určují jeho charakter. Chtěli jsme do něj vnést minimum věcí, abychom se tu cítili dobře. Naše očekávání se splnila, se vším jsme naprosto spokojeni po stránce funkční, provozní i finanční. Měli jsme štěstí, že jsme mohli stavět na krásném pozemku ve vzrostlé zahradě. Dům jsme do ní otevřeli a propojení si užíváme.“

Karla MAFKOVÁ
Foto: Pavel RYDL


Mohlo by vás zajímat…

základová deska: betonová
nosné zdi: Porotherm
fasáda: desky Cetris + omítka
stěny v pracovně, hostinském pokoji a ložnici: dřevěné sendvičové
příčky: šedé cementové kanalizační cihly
stropy: lité železobetonové
střecha: pultová, obrácená konstrukce
profily: smrkové lepené nesoucí dřevěnou stavbu, strop a galerii s pracovnou
klempířské prvky: titanzinek
okna: dřevěná Thermostar
střešní okna: stíněna elektricky ovládanými vnějšími žaluziemi Creeland
vnitřní dveře: atypické, MDF, lakované
podlahy: velkoformátové dubové parkety, lepený koberec, keramická dlažba
schody: ocelový plech, stupnice MDF + dubová dýha
zábradlí: kovové
vytápění: plynový kotel, zapuštěné konvektory + dánská krbová kamna HWAM (typ Vivaldi)
terasa: podlaha z dřeviny bangkirai, horní terasa z modřínu + kalené pochozí sklo, stíněná pergolou a zastřešená sklem


 

Datum vydání: 5. 3. 2022

Edit: