Hezky si uklidíme a vyluxujeme...

3

Sáčkový vysavač Generoso spojuje sílu, kvalitu a design – je výkonný a přitom úsporný s dokonalou fi ltrací. To vše díky vysokému sacímu výkonu 400 W a relativně nízkému příkonu, což zajišťuje dokonalé vyluxování i nejmenších částic při nízké spotřebě. Uživatelsky příjemný je přehledný LED panel se světelnou signalizací o plnosti sáčku (objem 3,5 l) i délka kabelu 8 m a akční rádius 11 m nebo podlahová hubice otočná o 180°. Cena 3999 Kč. www.eta.cz

 

Když už si uděláte čas na úklid, měl by být co nejkratší a efektivní. V tom vám mohou výrazně pomoci domácí podlahové vysavače – ať už klasické nebo robotické. Podle čeho si ale vybrat ten nejlepší? Poradíme… 

V podstatě každý moderní vysavač si dnes s úklidem hravě poradí, některý lépe, jiný hůře. Zvládne nejen koberec, ale umí i vysát tekutiny nebo vytřít podlahu. Změnilo se i ukládání vyluxovaných nečistot – klasické sáčky jsou postupně nahrazovány speciálními nádobami, které po každém vyluxování jednoduše vysypete a je to. Je to nejjednodušší způsob, jak předejít množení plísní a bakterií. Na co si ale dát především pozor?

1

Podlahový vysavač Bosch BGS51842 Zoo‘o ProAnimal má Air Turbo Systém, který zajišťuje vysokou úroveň proudění vzduchu a silný výkon turbo hubice. Novinkou jsou ProAnimal turbo kartáč – dvojitý kartáč s černými štětinami pro vysávání prachu a s červenými štětinami pro vysávání vlasů a funkce Easy Clean pro snadnou údržbu hubice (šířka 280 mm). Filtrační systém Air Clean HEPA je vhodný pro alergiky, zásobník prachu se snadno vyjímá i vyprazdňuje, madlo je ergonomické. Hmotnost 6,7 kg, akční rádius 11 m. Cena 9890 Kč. www.bosch-home.cz

 

2

VÝKON A PŘÍKON
Důležitým parametrem je výkon sání a příkon přístroje – příkon se většinou pohybuje mezi 1000 až 2000 W, reálný sací výkon odpovídá zhruba zlomku velikosti příkonu, asi jedné čtvrtině. Mějte na paměti, že výkon se stupněm zaplnění sáčku nebo sběrné nádoby klesá. Sací výkon většinou v obchodě nepoznáte jinak, než podle údajů, které vám prodavač předloží. Měli byste tedy vědět, že jednoduchá rovnice čím vyšší výkon motoru, tím vyšší účinnost vysávání, není tak úplně jednoznačná. Kvalita luxování závisí totiž ještě na konstrukci kobercové hubice, či rotačního kartáče a na konstrukci samotného těla vysavače. Není-li vše v naprostém souladu (což bohužel na první pohled nepoznáte), vysavač nebude fungovat stoprocentně, ani kdyby výkon motoru byl sebevyšší.

4

Tuttoluxo 6SB přístrojů v 1 představuje kompletní systém pro úklid a čištění domácnosti – nabízí vše, na co si jen vzpomenete – vysávání s vodním filtrem, parní čištění, vysávání a parní čištění, profesionální žehlení s párou nebo bez, čištění vzduchu s aromatizací a zvlhčování vzduchu. Cena: k doptání u prodejce, více na www.zepterclub.cz.

 

5

Bezsáčkový vysavač 2 v 1 (tyčový a ruční) ErgoRapido nové generace s rotačním kartáčem, patentovaným systémem Brush Roll Clean (BRC) a cyklonovou jednotkou umí samostatně stát a je vždy po ruce. Obsahuje LED diody integrované v podlahové hubici (pro přehledný úklid), akumulátory Li-Ion (18 V), nádobu na nečistoty (objem 0,5 l), dobíjecí stojánek s příslušenstvím (kartáček a štěrbinová hubice) a LED diodovou kontrolu stavu akumulátoru. Váží pouhých 2,5 kg. Cena 5799 Kč. www.electrolux.cz

 

HUBICE, TRUBKA, HADICE
Navíc někteří výrobci předkládají údaje o sacím výkonu měřeném na vstupu do těla vysavače (nebo tento detail, kde došlo k měření, zcela opomíjejí), což je zavádějící, protože výkon sání se průchodem právě přes hubici, trubky a hadici snižuje. Rozhodující je tedy výkon, který byl naměřen přímo u hubice. Nenechte se unést lákavými údaji o příkonu a výkonu, dejte spíše na doporučení přátel a hodnocení odborníků, samozřejmě ideální je, když vám prodavač předvede vysavač přímo v akci. Velmi důležitá je i regulace výkonu, bez níž je vysavač jen stěží správně použitelný – ovladač je buď na těle vysavače, nebo je umístěn přímo na madle trubice.

CHCETE ZELENÝ VYSAVAČ?
Novým trendem jsou tzv. zelené vysavače, nejde zde ovšem o barvu těla přístroje, nýbrž o ekologickou variantu. Tyto vysavače s nízkým příkonem mají nabízet stejnou sací účinnost a výkon jako modely s vysokým příkonem – výrobce totiž sází na vynikající kvalitu konstrukce a hubice vysavače, kdy výkon nemusí být relevantním údajem. 

6

Sáčkový vysavač ETA Novel je nabízen ve dvou barevných kombinacích, jednoduše se ovládá, má bohatou nabídku variabilního příslušenství, vysoký sací výkon s ECO motorem, systém Soft Start pro plynulý rozběh motoru a elektronickou regulaci sacího výkonu. Je vhodný na různé typy podlah, má nízkou hlučnost (74 dB) a měkčená kolečka, která podlahu nepoškrábou. Cena 2299 Kč. www.eta.cz

 

7

Robotický vysavač iRobot Roomba 870 s inovativním systémem AeroForce představuje nový systém prakticky bezúdržbových gumových kartáčů. Ty se svými speciálními vodicími drážkami dramaticky zesilují sací výkon robotického vysavače a výsledkem je až o 50 % větší účinnost. Cena 16 989 Kč. Více na www.irobot.cz.

 

KAM S ODPADEM?
Ať máte sebedokonalejší vysavač, vždy zbude po luxování odpad – prach, vlasy, drobečky z jídla a podobně. Ty se zachytávají buď do speciální nádoby, nebo do sáčku. Tradiční sáčkové řešení má své výhody i nevýhody – sáček má sice dlouhou životnost, stačí ho vyprázdnit a znovu použít, ale pokud jde o hygieničnost, není to právě ideální řešení. Navíc v případě jednorázových sáčků musíte stále dokupovat nové a nové. Prachová záchytná nádoba šetří náklady (nemusíte kupovat náhradní sáčky), počítejte ale s horší manipulací při jejím vyprazdňování (není příliš hygienické a je lepší ho provádět u venkovních kontejnerů než doma v bytě).

8

Vysavač Philips PerformerPro FC9194 disponuje speciálně tvarovanou prachovou komorou, která maximálně urychluje proudění vzduchu. Prachový sáček (5 l) se otevírá rovnoměrně a v kombinaci s výkonným motorem zajišťuje nejvyšší sací výkon, i když se sáček již naplňuje. Vysavač je vybaven těsněním HEPA AirSeal s fi ltrem HEPA 12, který zachytí 99,95 % prachu, a je tudíž vhodný i pro alergiky. Součástí je i sací hubice TriActive+, zajišťující trojnásobně vyšší výkonnost, a Turbo kartáč, který odstraní z koberců o 25 % více chlupů a prachu než klasická hubice. Cena 5299 Kč. www.philips.cz

 

JAK TO FUNGUJE?
Papírový prachový filtr (sáček) slouží jako první filtr vysavače a zadržuje hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za ním následují filtry před a většinou i za motorem, které se starají o čistotu vzduchu vycházejícího z vysavače ven. Vrstvy papírového filtru, který může být dvou- až třívrstvý, se započítávají do celkové filtrace vysavače. Počet filtrů ale není to nejdůležitější, pokud jde o schopnost vysavače zadržovat prach – opět zde hraje velkou roli konstrukční těsnost přístroje s takzvanými vzduchovými proudy, které mohou prach odnášet mimo filtr zpět do místnosti. Pokud uvažujete o vysavači, který zachycuje prach do vody, měli byste vědět, že oproti klasickému má vždy nižší sací výkon, aby se tak zamezilo nasátí vody do motoru. Složitější je i údržba vysavače, která se musí provádět po každém luxování, a to velmi pečlivě, aby se zabránilo množení mikroorganismů. Samostatnou kapitolou jsou takzvané HEPA filtry, které jsou odstupňované podle účinku – maximální ochranu poskytuje stupeň 13, který je údajně schopen odfiltrovat až 99,9 % nečistot, což je ideální řešení především pro alergiky.

JAK EFEKTIVNĚ LUXOVAT?
◗ Při luxování otevřete okna, aby polétavé prachové částice mohly proudem vzduchu odletět ven.
◗ Luxujte pomalu, rovnoměrně a plynule, jedno místo přejeďte několikrát.
◗ Příliš se neohýbejte, luxujte vzpřímeně, vyhnete se tak bolestem v zádech. Využijte teleskopickou trubici, máte-li.
◗ Přisává-li se kobercová hubice ke koberci příliš, snižte sací výkon.
◗ Po naplnění papírového prachového sáčku jej hned vyměňte, na nic nečekejte.
◗ Vysáváte-li jemný prach, například po stavebních úpravách, sáček vyměňte hned, bez ohledu na jeho zaplnění.
◗ Papírové prachové filtry používejte vždy pouze originální, určené do konkrétního typu vysavače.
◗ Pravidelně kontrolujte kobercovou hubici a rotační kartáč, jestli nemají sací trysky ucpané. Kartáč zbavujte namotaných vlasů, chlupů a podobně, jinak se sníží jeho účinnost.

JAK TEDY VYBÍRAT?
Rozhoduje i velikost uklízené plochy – do malometrážních bytů bohatě postačí malý, tzv. kompaktní vysavač s menším objemem prachového filtru. Výborně poslouží i ve velkých bytech jako doplňkový, na rychlý zběžný úklid. Výborně uklidí především tvrdé podlahy, na koberci mu to už tak nejde – na ně se lépe hodí klasický vysavač s odpovídajícím sacím výkonem a výkonem motoru a také s velkou kapacitou prachového sáčku. Při výběru zohledněte také již zmíněné dva ukazatele: konstrukci kobercové a podlahové hubice (rotačního kartáče) – její přisátí na podklad a rozložení sacího výkonu po celé její šířce. Rotační kartáče, ať už elektrické nebo turbo, jsou oproti klasickým hubicím účinnější, pokud jde o vysávání koberce. Na podlahy je jejich použití zbytečné, tam postačí klasické hubice.

9

Akumulátorový vysavač 2 v 1 Gallet ASP 912 můžete využít jako ruční nebo tyčový. Disponuje podlahovou hubicí s ohebným kloubem s elektrickým rotačním kartáčem, čímž se zvyšuje účinnost vysávání. Je bezsáčkový, s nádobou na nečistoty (0,8 l) a má textilní omyvatelný fi ltr. Provoz zajišťuje 12V akumulátor NiMH, na jedno nabití luxuje 20 min. Cena 1699 Kč na www.gallet.cz.

 

10

Centrální vysavač HUSKY pomáhá zbavit domácnost prachu, alergenů a vlhkosti. Hlavní výhodou je snadná obsluha a vysoký výkon a především odvod vysátého vzduchu mimo domov. K tomu spousta příslušenství, které usnadní a urychlí úklid, při němž nemusíme vysavač přenášet, nehrozí narážení do nábytku, rohů a stěn, manipulujete jen s lehkou hadicí. Nasátý vzduch prochází účinným fi ltračním systémem vybaveným novou generací antibakteriální úpravy Silpure. Výrobce poskytuje 25 let záruky a garantuje, že cena systému nepřesáhne částku 39 900 Kč pro běžný rodinný dům do 160 m2 (v ceně je kompletní centrální vysavač včetně trubního rozvodu, dopravy, montáže a DPH). www.husky.cz

 

ZKUSÍTE I ROBOTICKÝ?
Pokud se pro něj rozhodnete, pak byste měli vědět, že jeho smyslem není naprostá náhrada za klasický podlahový vysavač, je to spíš varianta úklidu pro danou chvíli. Jeho velkými přednostmi jsou úklid bez vaší přítomnosti a nezávislost. Můžete ho používat několikrát týdně a tím maximálně snížíte množství prachu na podlaze. Hodí se především do prostorných bytů, a zejména na tvrdé hladké podlahy, ale zvládne i koberec. Sporná je velikost nádoby na prach, protože její objem není příliš velký a musíte ji často vyprazdňovat, důkladně ji vyčistit a stejně tak i kartáčky; pravidelně čistit musíte i čidlo na těle přístroje. Vyberte si tedy model, který je takzvaně uživatelsky co nejpřívětivější, snadno se ovládá a udržuje v čistotě.

11

Robotický vysavač iClebo Arte silver a robotický mop v jednom překvapí důkladným úklidem podlah a chytrým navigačním systémem s dokonalým mapováním uklízené plochy. Samozřejmostí je kvalitní Li-ion baterie a fi ltrace s HEPA fi ltrem vhodná i pro alergiky. Zvládne všechny druhy hladkých podlah a koberců, čistí rychle a má nízkou hlučnost. Cena 12 490 Kč. Více na www.iclebo.cz.

 

12

Ecovacs D77 je robotický vysavač 2 v 1. Jeho nabíjecí stanice obsahuje navíc i ruční bezsáčkový vysavač pro komplexní úklid domácnosti. Robotický vysavač lehce přejíždí prahy do výšky 1,5 cm, uklidí i pod postelí a nízkým nábytkem. Stačí si vybrat ze čtyř režimů a zadat čas úklidu. Po skončení úklidu sám zajede do nabíjecí stanice, kde je ruční vysavač, který vysaje obsah nádoby na nečistoty z robotického vysavače. Ruční vysavač lze použít i samostatně. Cena 11 990 Kč. www.ecovacs.cz

 

PÁR UŽITEČNÝCH RAD…
◗ Nepodceňte pohodlí při používání.
◗ Správná konstrukce koleček výrazně zjednoduší posun po zemi, ergonomické madlo zase luxování schodů.
◗ Zaměřte se i na tichý chod, který není u každého vysavače samozřejmostí. Nejtišší kousky nabízejí 68 dB.
◗ Plastové trubice jsou lehčí, hliníkové nebo ocelové zase pevnější.
◗ Ověřte si i příslušenství vysavače – druhy hubic, kartáčů a podobně.
◗ Informujte se na obtížnost výměny prachových sáčků a celkovou ovladatelnost vysavače.
◗ Praktický je pryžový nárazník po obvodu vysavače, který chrání nábytek.
◗ Bonusem může být i osvěžující vůně, která se z vysavače začne během luxování linout díky aromatizovaným tabletám.

JAK ROBOT UKLÍZÍ?
Na spodní straně vysavače je velký rotační kartáč, který nametá nečistoty pod tělo přístroje a žene je do sacího otvoru. Dokonalejší modely mají i boční rotační kartáčky, které nametají nečistoty podél stěn a z rohů. Levnější modely ale nadělají více nepořádku než úklidu – točí se moc rychle a prach spíš rozmetají kolem sebe. Je tedy lepší zvolit opravdu kvalitní kousek a rozhodně ho před koupí vyzkoušet ještě v obchodě. Všechny typy robotických vysavačů jsou napájeny z akumulátorů, které se dobíjejí v dobíjecí stanici. I v době dobíjení jsou velké rozdíly, proto se i na tento parametr raději zeptejte. Aby vysavač nezajel někam, kam nechcete, zapnete tzv. virtuální zeď, což je malá krabička vysílající infračervený paprsek, a přes tu úklidový pomocník prostě nepřejede. Většina modelů je již vybavena senzory chránícími vysavač před pádem ze schodů.

A CO CENTRÁLNÍ VYSAVAČ?
Ten je praktický zejména v rodinných domech nebo mezonetových bytech, kde musíte přenášet vysavač z patra do patra. Princip spočívá v dlouhé flexibilní hadici, která je zapojena do speciálních zásuvek, které jsou zase připojeny k ústřednímu vysavači ve sklepě, garáži nebo technické místnosti. Velkou výhodou je, že zásobník na prach, který je zcela mimo byt, stačí vyprázdnit jednou za čtvrt roku. Základní verzi systému centrálního vysávání lze pořídit zhruba od 15 000 Kč výše, pokud s ním již počítáte při stavbě domu či bytu. Jestliže se pro něj rozhodnete později, náklady se mohou vyšplhat až na dvojnásobek.

13

Robotický vytírač iRobot Scooba 450 je naprostou novinkou v oblasti vytírání podlahy. Scooba používá třífázový čisticí proces, díky němuž udržuje podlahu neustále čistou a zároveň odstraní více než 99,3 % běžných domácích bakterií. Cena 16 989 Kč. Více na www.irobot.cz.

 

Datum vydání: 11. 6. 2015

Edit: