Upravte si doma pitnou vodu!

Pitnou vodu z vodovodu lze v kuchyni dovést k dokonalosti přídavnými filtračními zařízeními, která ji zbaví nežádoucích látek. Pokud máte rádi sycené a studené nápoje, pak se vám CO2 karbonizační lahev postará navíc o bublinky a chladič o požadovanou teplotu. Takto upravená voda vám pak v kuchyni teče přímo z kohoutku!

Kuchyňské úpravny pitné vody slouží k doúpravě vody určené ke konzumaci a vaření. Umístit je můžete přímo do spodní kuchyňské skříňky, na kuchyňskou linku nebo dokonce přímo na vodovodní kohoutek. Tyto technologicky vyspělé několikastupňové filtrační systémy zajistí zdravotní nezávadnost a komfort, který vás osvobodí od kupování balené vody. Výdej takto upravené vody probíhá pomocí externího doplňkového kohoutku (systém mono) nebo vícecestné baterie, na níž si zvolíte, kterou vodu budete právě používat. Je jasné, že na mytí nádobí filtrovanou vodu nepotřebujete. Zvolíte-li správnou technologii, odstraní úpravna velké množství anorganických i organických škodlivin včetně dusičnanů, hormonů (zbytky farmaceutik), těžkých kovů, chlórových sloučenin atd. V tomto případě se nejedná o centrální bytové a domovní úpravny (v místě vstupu vody do objektu), ty slouží k filtraci veškeré vody v bytě a k odstranění příčin zanášení domácích spotřebičů vodním kamenem, železem, manganem apod.

KOMBINOVANÉ TECHNOLOGIE

Ideální je v případě potřeby volit kombinovanou instalaci. Například při vstupu do domu se odstraní vodní kámen, železo a mangan a kuchyňský filtr dodatečně v místě spotřeby odfiltruje nežádoucí dusičnany, hormony, chlór a jiné anorganické škodliviny a zajistí skvělou chuť a pH pitné vody. Tento uvedený způsob řešení je praktický, protože nedává ekonomický smysl draze odstraňovat dusičnany z vody, která je používaná čistě jako užitková. Vždy rozlišujte úpravu užitkové vody (toalety, bazén, podlahové topení, kotle, ohřívače vody, sprchování, myčka, dřez) a úpravu vody k přímé konzumaci (nápoje, káva, čaj, vaření, polévky, americká lednice, výrobníky ledu).

ROZBOR VODY

Určitě si nechejte kvalitu vaší vody odborně posoudit. Průzkum zahrnuje stanovení dusičnanů, dusitanů, železa, konduktivity, celkové i přechodné tvrdosti, pH a mineralizace. V případě zájmu o bakteriologický rozbor (Escherichia coli, koliformní bakterie, počty kolonií při 22 a 36 °C), krácený rozbor či úplný rozbor je možné odebrat vzorek do akreditované laboratoře. Voda z obecního řadu je předupravená dodavatelem vody a měla by (důvěřuj, ale prověřuj) splňovat vyhlášku pitné vody č. 252/2004 Sb. Dodavatel vody upravuje vodu v parametrech, které jsou stanoveny zákonem, jako jsou dusitany, dusičnany, železo nebo mangan. Voda z řadu však může obsahovat i látky jako antibiotika, léky, těžké kovy nebo pesticidy, které není schopen dodavatel vody odstranit pro finanční náročnost takové filtrace.

TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Datum vydání: 11. 8. 2020

Edit: