Roboti, do akce!

Robot na čištění podlah, mytí oken, ale i grilů nebo okapů, k tomu robot na sečení trávy nebo čištění bazénu. To je zatím základní parta, která se dokáže postarat o dílčí práce v domácnosti nebo na zahradě bez vás, ale technický pokrok možná přinese další pomocníky. Vývoj domácích robotických přístrojů jde kupředu kosmickou rychlostí. A netušené se stává skutečností.

Je neuvěřitelné, jaký pokrok udělali domácí roboti za dobu, co se pomalu začali šířit do soukromých domů, bytů a zahrad. Zpočátku byli možná důvěryhodní spíš pro technologické nadšence než pro ty, kteří by ocenili úsporu času a námahy. A nepříliš rozšíření byli i proto, že rozhodně nepatřili mezi levné vybavení – takový robot stál jako exotická dovolená, i víc.

Neato Botvac D5 Connected je výkonný robotický vysavač s přesnou laserovou navigací. Mezi přednosti patří wi-fi připojení a ovládání přes chytrý telefon, hodinky či tablet. Díky unikátnímu D-tvaru s technologií CornerCleverTM snadno vysaje i nečistoty při stěnách a v rozích. 18 990 Kč, www.neatorobotics.cz

LEPŠÍ A DOSTUPNĚJŠÍ

Stejně jako jiné technologické výstřelky, i roboti přestali postupně budit nedůvěru, případně být vybavením typickým pro boháče, a začali pomalu, ale jistě pronikat i do zcela běžných domácností. Nejen díky osvětě, ale také díky tomu, že jsou dnes již pochopitelně cenově dostupnější. Oblibě robotů všeho druhu ovšem nahrává i doba, doba technologií. A možná největší podíl na rozšíření robotických pomocníků všeho druhu má skutečnost, že čas je drahý a stále více ceněný, málokdo jej chce trávit vysáváním podlahy nebo mytím oken, v bazénu se chceme koupat, a nikoli ho čistit, a sečení trávy? Vždyť než se postaráte s klasickou sekačkou o velkou plochu u chalupy, půlka víkendu je pryč…

Robotický vysavač PUREi9 důkladně vysaje i v rozích místnosti a kolem překážek díky trojúhelníkovému tvaru Trinity shapeTM. Lze jej ovládat i na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Funkce ClimbForceDriveTM a vyspělý detekční systém zabraňují, aby se robot zasekl na kobercích, pod nábytkem nebo spadl ze schodů. 24 999 Kč. www.electrolux.cz

FAVORIT NA PODLAHÁCH

Nejrozšířenější jsou dnes zcela určitě robotické podlahové vysavače. První pomocník tohoto typu pro běžné domácí užití se objevil v roce 2001. V počátcích se dokázal postarat jen o určité typy podlah, překážky překonával jen některé, lepší bylo mu před úklidem prostor vyklidit, a bylo rozumnější zapínat jej v době, kdy jste byli doma – přece jen, jistota je jistota. Do rohů se nedostal, ty jste pak museli oběhnout s klasickým vysavačem. Dnes? Výrobci jednak přicházejí se sofistikovanými tvary nebo systémy kartáčů, které vyčistí i zmíněné rohy. Zdokonaluje se systém, jakým si vysavače mapují prostor – používají kamery, prostor skenují, řídí se GPSkou, neustále přepočítávají, aktualizují data a přizpůsobují se momentální situaci. Inteligentnější jsou pohyby – nejsou náhodné, vysavač přesně ví, kde už uklidil a kde ještě nikoli, vysaje tak všude a jen jednou. Místo si pamatuje dokonce i když se během práce kvůli docházející energii zajede dobít do dobíjecí stanice. Překážkou už pro současné výrobky nejsou ani kabely, do kterých se staré modely snadno zamotaly, ani nohy od sušáku, před kterými se otočily, takže před tím, než robot začne pracovat, cestičku mu uhlazovat nemusíte. A samozřejmě ví, kde jsou schody, ale to zase taková novinka není… Pokroky dělají také baterie, které jsou stále odolnější, s lepší výdrží, a v neposlední řadě – i robotické vysavače už se parádí, jsou designově elegantní a k dostání třeba i v metalických barvách.

Pokud tohle všechno hospodyni nestačí, pokrok došel ještě dál. Má sice nastavenou službu na každé pondělí, středu a pátek dopoledne, ale ráno při snídani děti všude rozsypaly cornflakes, pes proběhl až do ložnice, takže všude jsou chlupy, a to má dnes odpoledne přijít babička – samozřejmě ta z manželovy strany. Pár kliknutími na svém chytrém telefonu nebo tabletu zařídíte, že až tchyně dorazí, možná nebude ustláno, ale podlaha bude jako ze škatulky. Anebo takhle snadno uklidíte na dálku, než nasednete do letadla na druhém konci světa. I to se může hodit. Lze jen předpokládat, že robotické vysavače se budou dále šířit, možná budou jednou takovou samozřejmostí, jako je již dříve nevídaná myčka nádobí nebo automatická pračka.

OD KOSY K ROBOTOVI

Vysavače jsou sice nejrozšířenější, ale podle dostupných informací se první domácí roboti začali před více než dvaceti lety objevovat na zahradě. Sekačka, která sama seče!? I tito pomocníci dokázali náležitě prokázat své kvality: není třeba se o nic starat, neztrácíte čas vlastním sečením, ani přílišnou péčí o sekačku, ba ani uklízením posečené trávy. Tu totiž sekačka za sebou zanechává jako přirozený mulč. Sekačka zkrátka seče a seče, když jí dojde energie, dojede se nabít a po nabití zase vyrazí do práce. Lze ji naprogramovat podle potřeb na určité časy. Na počátku bylo třeba těmto robotům vytyčit plochu, kterou měli obhospodařovat, obvodovou smyčkou z vodičů. Těmi se ohraničil pozemek. Sekačka pak ve „svém“ teritoriu průběžně sekala, buď na základě náhodných pohybů, nebo cílenými pohyby ve tvaru písmene Z či spirály, jimiž systematicky postupovala vytyčeným prostorem. Dnes už se se zakopáváním vodičů není nutné trápit. Robotické sekačky pracují s GPS moduly a v prostoru zahrady se pohybují na základě nastavených souřadnic, systematičnost sekání je tak dokonalejší a práce efektivnější. I zde moderní produkty nabízejí možnost využití mobilních aplikací umožňujících ovládání na dálku – z práce i z dovolené. Není třeba se bát nechat je pracovat bez dozoru. Bezpečnostní funkce (dětský zámek, PIN kód jako ochrana proti odcizení, automatické vypnutí při převrácení nebo dešťový senzor) zajišťují, že si poradí ve všech běžných krizových situacích, které mohou nastat.

NABLÝSKANÉ SKLO

Popularitě se ale těší také robotické čističe oken. Mají možná trochu smůlu v tom, jak se obecně označují, protože okna nejsou to jediné, co umí umýt, aniž byste u toho museli být. Jsou skvělými pomocníky pro čištění všech velkých skleněných ploch, ať už jsou to francouzská okna, zrcadlové plochy (například u vestavěných skříní), nebo střech zimních zahrad. Nešetří jen práci a čas, ale v některých případech jsou i bezpečnější cestou k čistým okenním tabulím – taková okna v osmém patře, to není práce pro neprofesionála se závratěmi. Roboti z této kategorie jsou vybavení pojistkou proti pádu nebo výpadku proudu.

VYČISTÍ OKAPY

Na zahradě možná užijete také robota na čištění okapů. Jak funguje? Stačí jej vložit do okapu. Čisticí hlava robota je vybavena výměnnými gumovými listy, díky nimž se přizpůsobí velikosti okapu. Jím projíždí a zbavuje ho nečistot. Na jedno nabití vyčistí až 60 metrů okapu a lze ho použít i při drobném dešti či v místech, kde jsou zbytky vody.

MÉNĚ PRÁCE S GRILEM

Jeho čas už se pomalu blíží. Konec ručního drbání zapečených nečistot z mřížky grilu! Stačí položit robota klidně i na ještě horký gril a on pomocí kartáčů očistí z roštu zbytky pokrmů. Kartáče pak stačí omýt nebo je můžete vložit do myčky.

NEPOSTRADATELNÝ PRO BAZÉN

Ocení jej majitelé větších bazénů. Označuje se častěji jako automatický bazénový vysavač, ale je robotem v pravém slova smyslu. Vložíte jej do bazénu a můžete se opalovat. Také bazénové vysavače si totiž díky „mozku“ v řídicí jednotce zmapují a změří velikost bazénu, a pak zvolí nejvhodnější cyklus k jeho vyčištění.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 15. 3. 2018

Edit: