Horko, stín a pohoda

Cítíte v létě potřebu rozšířit svůj domov na terasu, balkon či do zahrady? Je to lákavé, ale není to bez rizik. Výrobci stínicí techniky vám vycházejí vstříc řadou užitečných novinek.

Jednou z nich je osvětlení zabudované do konstrukce markýz nebo pergol: to umožní, abyste si pohodové letní atmosféry užívali nejen přes den, nýbrž také večer. Oba zmíněné stínicí prvky vás navíc ochrání před letní přeháňkou – pergoly dokonce i před silnějším deštěm. Nejnovější typy pergol totiž mají ve své konstrukci kanálky pro odvod dešťové vody.

Nově vyvinutá venkovní žaluzie T-80 s hliníkovými lamelami ve tvaru písmene T zaručuje maximální zastínění. Shora doplňuje komfort kazetová markýza. Foto Climax.

 

Pergoly

Pergola přináší elegantní a plně funkční zastřešení i zastínění terasy pro náročné. Chrání před sluncem, deštěm i větrem. Konstrukce je zpravidla hliníková, umožňuje naklápět střešní lamely a vytvořit dokonce výplně bočních polí pomocí screenových rolet (viz dále), dřevěných posuvných okenic nebo skleněných posuvných polí. Může být vybavena nejen LED osvětlením, ale také přídavným vytápěním či výkonnou zvukovou soustavou.

Venkovní žaluzie Setta 90 s motorickým ovládáním (motor Somfy J406 WT) v rozměru 2 x 2 metry. Orientační cena 10 500 Kč. Foto ISOTRA.

 

Markýzy

Oblíbené a cenově dostupnější venkovní zastínění velkých ploch tvoří markýzy kotvené na fasádu domu. Mohou být kloubové (látka je navinutá na hřídeli a její vysouvání zajišťují předepnutá ramena), kazetové (když nejsou používány, skryje se látka v designové kazetě; výsuv zajišťují opět předepnutá ramena) nebo samostatně stojící (tradiční kotvení na fasádu kombinují s předními podpěrnými nohami, čímž zvyšují stabilitu).

Hliníkové venkovní rolety VELUX se pohybují v bočních lištách z lakovaného hliníku. V nabídce jsou také s horním krytem. Záruka 3 roky. Cenu lze podle typu a rozměru střešního okna spočítat na www.velux.cz. Foto VELUX

 

Žaluzie

Klasický funkční stínicí prvek, který zvýrazní moderní vzhled domu. Venkovní žaluzie se vyznačují vysokou tepelnou i hlukovou izolací a odolností vůči vodě. Optimálně regulují světlo a chrání vaše soukromí. Na výběr máte širokou škálu velikostí, tvarů i barev lamely. Dají se ovládat ručně nebo motoricky, problémem není ani automatické dálkové ovládání.

Stahovací střechu se zesílenou tkaninou a podpěrnými hliníkovými profily má pergola Wood ze severské borovice. Italský systém pratic. Foto Maron CZ.

Rolety

Venkovní rolety mohou být předokenní nebo nadokenní. Předokenní roleta může mít viditelný box, do něhož se zasouvá, nebo může být v estetičtějším podomítkovém provedení. Řešení s viditelným boxem většinou ubírá i trochu světla a využívá se převážně pro dodatečnou montáž. U novostavby či kompletní rekonstrukce dejte přednost podomítkové variantě. Nadokenní rolety lze montovat buď přímo shora na okenní rám (pak se jako celek s oknem zabudují do stavebního otvoru), nebo se zamontují do speciálního, již předem stavebně připraveného nadokenního překladu. Oběma způsoby dosáhnete esteticky čistého vzhledu fasády.

 

Screenové rolety

Řešení, které zajistí příjemný tepelný komfort a zároveň umožní světlu volně proudit do interiéru. Jde o průsvitné a částečně průhledné venkovní rolety, jejichž hlavní funkční součást tvoří textilní tkanina, která dovede odrazit a pohltit velkou část sluneční energie. Tím sníží teplotu v místnosti až o několik stupňů, nezpůsobí však zatemnění interiéru. Chrání také před větrem a hmyzem. Dá se využít jako předokenní clona oken, ale rovněž pro pergoly a různé zahradní stavby.

 

Sítě proti hmyzu

Do oken i vstupních dveří vám v letním období přijdou vhod sítě proti hmyzu. Pokud zvolíte harmonikově skládanou síť (plisé), nejste limitováni prakticky žádnou velikostí stavebního otvoru: Díky harmonikovému systému, který umožňuje naskládat síťovinu ve zlomech na relativně malé šířce, mohou plisované sítě dosáhnout v jednokřídlém provedení šířky až dvou metrů a výšky tří metrů. Plisé sítě navíc umožňují jednoduché napojení, s jehož pomocí pokryjete i otvor v šířce pěti metrů. Pak můžete bez obav větrat celé léto!


Světlo a čerstvý vzduch: důležité souvislosti

• Až 90 % svého času trávíme v interiéru.
• Nedostatečné větrání má na svědomí až dvojnásobné zhoršení rozvoje astmatu a různých alergií.
• Ve zdravém prostředí s dostatkem světla a čerstvého vzduchu vzrůstá schopnost dětí učit se až o 15 %.
• Střešní okna zprostředkují až dvakrát více denního světla než svislá.

Zdroj: VELUX


 

 

 

 

TEXT: VÍT STRAŇÁK ● FOTO: se souhlasem firem Climax, ISOTRA, VELUX, Maron CZ

 

Datum vydání: 24. 6. 2021

Edit: