Hravá renovace s vestavbami

Moderní studio alepreda architecture, které sídlí v italské Brescii a New Yorku, navrhlo renovaci malého pražského bytu. Nově vložené abstraktní geometrické vestavby ukrývají koupelnu a průchozí šatnu.

Obývací pokoj s televizním stolkem – český designovým vintage kouskem, kterému nechali tvůrci přidělat nové kovové nohy. Závěsná svítidla Sticks jsou od Westwing (www.westwingnow.cz). foto Studio Flusser

Kompletní rekonstrukce pražského bytu s objemově odstupňovanými vloženými prvky probíhala od nápadu až po finální dokončení během pandemie na dálku. Tým designérů ze studia alepreda, jehož zakladatelem je Alessandro Preda, architekt a designér nábytku narozený v Itálii, neměl jedinou možnost místo navštívit a nasát jeho atmosféru. Navzdory skromné velikosti bytu i velmi omezenému rozpočtu mluví projekt hravým, kreativním a důsledným jazykem, který zve nově vkládané prvky k dialogu s původním historickým jádrem.

 

Přání majitelů

Zadáním bylo přetvořit prostory bytu o výměře 80 m 2 . Byt měl původně pouze jednu ložnici a dvě koupelny, nevhodně orientované do velké vstupní haly. Byl v poměrně neutěšeném stavu a zcela postrádal moderní vybavení a rozvody, byla tak nutná jeho kompletní rekonstrukce. Klient si navíc přál vybudovat nový pokoj, který by sloužil jako pracovna a současně pokoj pro hosty.

 

Jak na to

Řešení je založeno na hravém architektonickém návrhu ušitém na míru konkrétnímu prostoru. Návrh pracuje s vloženými vestavbami, které skrývají nové funkce, upravuje dispozici a provoz bytu a všude tam, kde to je možné, využívá původní prvky jako například dveře a podlahy. V bytě vzniklo i několik průhledů, které pomáhají prosvětlit tmavší prostory. Všechna řešení musela být jednoduchá, funkční a rozpočtově přijatelná.

Od začátku

Prvním zásahem do půdorysu byla změna orientace kuchyně na jih, čímž architekti získali okna pro nově vzniklou pracovnu. Nová kuchyně s dvěma pracovními deskami proti sobě je kompaktní, ale funkční. Denní světlo sem přivádí interiérové okno ve zdi mezi kuchyní a novou pracovnou/pokojem pro hosty. Druhým zdrojem denního světla se stal vysoký průchod do obývacího pokoje s geometrickým výřezem v boku zárubně. Toto řešení opticky sjednocuje níže položené nadpraží dveří do pracovny s vyšším průchodem do haly. Jednoduchou kuchyňskou linku z IKEA ozvláštňují ručně vyráběné obklady typu metro a podlaha v palladiánském stylu – odkaz na italské kořeny studia.

„Nadměrně velkou vstupní halu jsme zmenšili vložením stupňovitého objemu samostatné šatny, která zároveň slouží jako vstup do ložnice. V ložnici se nachází další vložený stupňovitý objem, tentokrát koupelny. Denní světlo do koupelny přivádí kulaté okno umístěné v úrovni očí člověka ve sprše,“ vysvětlují tvůrci návrhu.

Stupňovité vestavby

Důvody pro použití stupňovité geometrie vložených vestaveb jsou dva. Jejich odstupňování je jednak jasně vizuálně odděluje od původního vybavení bytu, jednak má i praktické využití – jednotlivé plochy mohou sloužit k vystavování předmětů nebo jako další úložné prostory. Barevné řešení pak umocňuje rozdíl mezi původními a nově vestavěnými částmi, které jsou ponechány bílé.

 

Staré s novým

Škála materiálů použitých v hlavních prostorách bytu je záměrně neutrální. „Všude, kde to bylo možné, jsme nechali původní dubovou podlahu přebrousit a ošetřit novým povrchovým nátěrem. Vstupní hala vyžadovala instalaci nové dřevěné podlahy, kterou jsme záměrně položili našikmo, abychom ji odlišili od historických parket ve vzoru rybí kosti. Interiéry menších prostor – obou koupelen a kuchyně – jsou pak hravější. Najdeme v nich barevné skříňky, obklady, spáry i výmalbu, které prostorám dodávají charakter. Byt je jen řídce zařízený nábytkem, což koresponduje s minimalistickým stylem klienta,“ uzavírají architekti.


„Zaměřujeme se na kompletní řešení v oblasti architektury a interiérového a produktového designu, které kombinujeme s výzkumem. Naše studio klade silný důraz na řemeslo, tvoří návrhy napříč směry a využívá digitální modelování. Při práci se tak prostor našeho studia stává modelovací dílnou, kde k otázkám designu přistupujeme skrze modely, prototypy a zkoumání materiálů. Náš návrh tohoto pražského bytu pracuje s vloženými vestavbami, které skrývají nové funkce, upravuje dispozici bytu a využívá v něm původní prvky.“
www.alepreda.com


 

text redakce foto Studio Flusser

 

 

Datum vydání: 4. 12. 2021

Edit: