Idyla na alpský způsob

Švýcarská interiérová designérka Anne Lux nám dovolila nahlédnout do svého nádherného víkendového sídla.

Dřevěnice stojí na vrcholu svažujícího se pozemku, obklopená borovým lesem. I základním stavebním prvkem navštíveného objektu je borovice, čímž se zachovala vizuální kontinuita. Foto Profimedia SK

Známé lyžařské centrum Gstaad nabízí návštěvníkům řadu lákadel. Kromě kvalitního lyžování i malebné horské scenérie, noblesní restaurace nebo značkové butiky. Není divu, že tuto vesničku s jedinou ulicí a množstvím půvabných dřevěných chalup si kromě světových celebrit a Evropanů s modrou krví oblíbila i řada domácích Švýcarů. V roce 2001 si tu zakoupili rezidenci Anne Lux s manželem. Tato dřevěná chalupa, chalet, symbolizuje naprostý protipól jejich hektického života v Ženevě, kde se Anne Lux věnuje navrhování nábytku v čistém minimalismu.

V objetí dřeva a tradic

Dřevěnice postavená v padesátých letech prošla s novými majiteli kompletní rekonstrukcí. Na užitné ploše 240 m², s pěti ložnicemi a přilehlými koupelnami, nabídla dostatečně volné pole působnosti novým návrhům. Ne však majitelčiným, většina zařízení pochází z jiných zdrojů. Jeden autor byl domácí, druhý pochází z Paříže. Jednoduchost se tak spojila se silným designem, čímž vznikl velmi působivý neformální styl. Kompletní redesign vsadil na tradiční materiály, které pocházejí převážně z místních zdrojů. Kromě nábytku se objevily i na dřevěné palubovce a zdech. Jako materiál a stylový kontrapunkt byla použita mosaz. Ve velkém se experimentovalo i se starožitnostmi.

Anne se více realizovala až později, po zabydlení. Postupně prostor dolaďovala drobnými doplňky, které navrhla nebo našla ve starožitnictví. Sama vymyslela i hmotu krbu, který efektně dělí obývací pokoj od jídelny.
Výsledkem celého snažení je velmi vyvážený a harmonický koncept, který s úctou respektoval okolní prostředí i tradice. Chalupa se domácím za jejich ohleduplnost odvděčila královsky. Poskytla jim příjemné a nerušené místo pro meditace i setkání s přáteli.

Monika Králová, Denisa Slančová
foto Profimedia SK

Datum vydání: 3. 9. 2022

Edit: