Inteligentní systémy v rodinném domě

Rodinný dům s vlastní inteligencí není už nic výjimečného. Stále více domácností místo jejich majitelů více či méně řídí pečlivě nastavené systémy ukryté v malých krabičkách, které hlídají teplotu, bezpečnost, hospodaření s energiemi a další. Pokrok v tomto ohledu zdokonaluje vzájemné propojení jednotlivých složek i komfort, který takové řešení nabízí.

Reálné počátky inteligentních domů (budov), jak je známe dnes, sahají do 80. let minulého století. Od té doby urazily obrovský kus cesty. Zatímco před přibližně třemi desítkami let byly spíše výsadou komerčních budov a jejich výjimečné využití v soukromých domech působilo jako snaha vymykat se za každou cenu, případně dávat na odiv fakt, že „na to máme“, dnes jsou inteligentní systémy běžnou součástí rodinných obydlí (a zároveň cenově dostupné). Důvodů je několik. Úsporou energií, která dnes stojí v bydlení na prvním místě, to jen začíná.

1

Pomocí domovní automatizace, inteligentní elektroinstalace, ABB-free@home® lze celý domov řídit nejen pomocí spínačů, ale také prostřednictvím chytrého telefonu, tabletu nebo počítače. Systém se rovněž může nepřetržitě přizpůsobovat měnícím se požadavkům, čímž zajistí bezpečnost a možnost úprav i v budoucnosti. ABB

2

3

JAK TO VYPADÁ

Můžete zvolit inteligentní systém například jen pro zajištění tepelné pohody v domě. Ten v takovém případě za vás ohlídá teploty v jednotlivých místnostech, podle vašeho nastavení přitopí, než přijdete z práce, stáhne topení na noc. Zkrátka zajistí, aby vám doma nebylo ani horko, ani zima, a vy nemusíte obíhat radiátory a ubírat či přidávat na jejich výkonu.
Běžnější jsou však rozšířené verze těchto systémů, které se starají nejen o tepelnou pohodu, ale také o ovládání stínění, osvětlení, bezpečnostních prvků, zavlažování zahrady i o chod multimédií. To vše přitom může fungovat částečně automaticky či být ovládáno jednoduše z jednoho místa, a ovšem i na dálku pomocí počítače připojeného na internet či dotykové obrazovky chytrého telefonu nebo tabletu. To je obrovská výhoda těchto systémů.
Pak může váš inteligentní dům pracovat například takto: U vchodových dveří po setmění někdo zvoní… Na dálku můžete zjistit, kdo u nich stojí. Je to vaše přítelkyně a nestihl jste se vrátit z práce včas, i když máte dnes výročí seznámení? Nevadí! Na dálku jí můžete otevřít dveře, pustit její oblíbenou hudbu, osvětlit cestu k vířivce, v níž sepnete světelnou terapii, a roztopit saunu. Podobné hry jsou ale jen třešnička na dortu. Inteligentní systémy mají mnohem praktičtější výhody.

4

5

6

Centrální řídicí jednotka Watts bezdrátově ovládá regulační prvky ve všech místnostech domu. Celkem k ní lze připojit až 24 zón, pro každou zónu je možné nastavit jiný programový režim i individuální týdenní program. Jednotku můžete ovládat i mobilem. Je kompatibilní se všemi druhy elektrického přímotopného vytápění (včetně podlahového, topných žebříků atd.). Díky bezdrátové komunikaci je vhodná pro rekonstrukce. Cena 2945 Kč. FENIX

ÚSPORY NA PRVNÍM MÍSTĚ

Přes veškerou snahu není člověk schopen regulovat navzájem související prvky, které ovlivňují, kolik energie dům spotřebuje. Příklad: inteligentní řídicí systém v horkém dni sám zastíní pomocí rolet interiér, aby se nepřehříval, v zimě je ve slunném odpoledni naopak vytáhne, aby pokoje prohřály zdarma sluneční paprsky, a klasický způsob vytápění spustí jen do té míry, aby byla v interiéru zajištěna vámi požadovaná teplota. Zkrátka ani joul energie nazmar. Úspora souvisí třeba také s osvětlením – například nepobýváte-li v místnosti určitou dobu, systém za vás zhasne. Naprogramována může být myčka, aby se automaticky spustila v době, kdy odebíráte noční proud, chladničku lze i z letiště zapnout na úspornější prázdninový režim… A tak dále. K veškeré úspoře energií ještě přidejte neméně významnou úsporu času!

7

H1133 je IP dveřní panel komunikující se smartphonem. Nabízí spojení se sítí prostřednictvím patch kabelu či v místě dosahu pomocí wi-fi. V případě zazvonění je obraz a zvuk přenášen na váš smartphone. Disponuje také funkcí otevření brány nebo garáže. Doporučená cena 5687 Kč. EMOS

9

Interiérová HD kamera Netatmo NSC01-EU s wi-fi a podmanivým designem dokáže rozpoznat osoby, a dokonce i obličeje. Díky ní hned víte, zda již děti dorazily domů nebo zda k vám nevstoupili nezvaní hosté. O všem vás díky wi-fi přenosu informuje přes chytrý telefon. Umožňuje také přímé sledování obrazu či záznamu. Videa se ukládají na SD kartu. Individuální nastavení pro více uživatelů a snadná instalace. Cena 6090 Kč. CONRAD

OCHRAŇUJE DŮM I VÁS

Bezpečnostní systémy představují ochranu samy o sobě, inteligentní systém ale může jejich činnost posílit. Třeba tak, že při vaší dlouhodobé nepřítomnosti v domě každé ráno vytáhne rolety a po setmění sem tam rozsvítí, aby dům působil dojmem, že je někdo doma. Nahlásí vám také, kdo vás během vaší dovolené navštívil, zda se třeba nepokusil o víc než jen zazvonit. Využít těchto služeb můžete také tehdy, jsou-li děti samy doma, a to i tak, že jim na dálku zamknete vstup do pracovny, garáže nebo třeba i do bazénu, považujete-li to za nutné. S vhodnými doplňky za vás bude systém hlídat a hlásit také únik plynu či případný požár apod. Konečně umožní, abyste z práce zkontrolovali, zda jste třeba nenechali zapnutou troubu, a pokud snad ano, můžete ji na dálku vypnout.

KOMFORT 3. TISÍCILETÍ

Už nebudete muset trávit hodiny denně zaléváním zahrady. Systém za vás spustí zavlažování ve vámi nastaveném čase, a vybavíte-li zavlažovací zařízení vhodnými čidly, pak jen tehdy, pokud to půda bude opravdu potřebovat. Zajistí vám příjemnou světelnou atmosféru v domě i na zahradě, případně v bazénu či jeho okolí. To je ale jen jedna strana komfortu, který inteligentní systémy nabízejí. Tou druhou je fakt, že nepotřebujete-li měnit nastavené vzorce, pracují automaticky, a i případné změny v běžném nastavení jsou jednoduché a rychlé, v podstatě představují pár kliků, chcete-li dotyků obrazovky, a to bez ohledu na to, kde se nacházíte. Nutné je pouze připojení na internet. Je třeba zdůraznit, že dům bude dělat vždy jen to, co mu poručíte, a postupovat podle příkazů, které mu zadáte. Jeho „inteligence“ se odvíjí od schopnosti efektivně propojit jednotlivé oblasti jeho fungování a systematicky řídit – s jediným cílem, jímž je maximální úspora energie při maximálním pohodlí jeho obyvatel.

10

Pomocí systému ABB-free@home® lze nastavit a ovládat osvětlení jednotlivých místností nebo i celého domu, nastavit intenzitu i barvu světla podle potřeby a nálady, ovládat žaluzie a nastavit režim topení… Do systému lze integrovat domovní audio a videotelefony.

11

Zásuvkový přijímač Watts je součástí modulárního bezdrátového systému centrální regulace Watts (FENIX Jeseník) s možností ovládání elektrického vytápění v bytě nebo domě. Bezdrátově spínaná zásuvka může ovládat například topné žebříky v koupelnách. Cena 1264 Kč. FENIX

13

Díky chytré venkovní bezpečnostní kameře Elro Plug & Play s wi-fi připojením na internet budete mít domov na očích ve dne i v noci. V reálném čase umožňuje sledování obrazu, a to jak přes PC, tak i přes tablet a chytrý telefon. Po zaregistrování pohybu vás ihned upozorní signálem nebo e-mailem. Akční cena 3290 Kč. CONRAD.

14

Skleněný ovladač v designu Axolute. Možnost ovládání pouhým dotykem osmi světelných okruhů nebo čtyř okruhů žaluzií prostřednictvím podsvětlené ovládací plochy. Ovládač je součástí systému moderní elektroinstalace My Home. LEGRAND

16

OSRAM Lightify pro řízení osvětlení interiérů, balkonů či zahrad přes chytrý telefon nebo tablet. Nabízí i přednastavené osvětlovací scény, např. realistický východ slunce. Scény lze upravovat. V době dovolené může uživatel díky tzv. režimu dovolená vytvářet dynamické osvětlovací profily, které přinášejí ve srovnání se standardními časovači vyšší ochranu proti vloupání. Profily lze programovat předem či spravovat vzdáleně přes internet. OSRAM

PRO STARÝ I NOVÝ

Jak to funguje, pokud se jedná o nutné náležitosti a vybavení? Podstatou inteligentního domu je takzvaná inteligentní elektroinstalace. Tvoří ji jeden centrální mozek – centrální jednotka (malá krabička ve vašem rozvaděči) a řada čidel, spínačů a ovladačů či kamer rozmístěných po domě. Nabízejí nekonečné možnosti řídit i na dálku prakticky vše, co lze ovládat elektřinou.
Pokud jste ve spolupráci s architektem a dodavatelskými firmami nepřipravili svůj dům na tento typ řízení již v projektu stavby či rekonstrukce (v podobě takzvané inteligentní kabeláže), lze využít i bezdrátové řešení, které nevyžaduje stavební ani jiné náročné úpravy. Bezdrátový systém se skládá z vypínačů a tzv. chytré krabičky (v roli centrální řídicí jednotky), které stačí pouze nalepit na stěnu nebo položit na stůl. Jednotlivé komponenty mezi sebou komunikují prostřednictvím rádiových vln. Neustále se vyvíjejí nové bezdrátové prvky, díky nimž je možné dosavadní klasickou elektroinstalaci bez potíží změnit na inteligentní. Vy pak už můžete zapomenout na ruční ovládání svého domu, množství nespolupracujících dálkových ovladačů, které se neustále někde ztrácejí, a užít si pohodlí, protože dům funguje k vaší spokojenosti klidně bez vaší pomoci.
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Datum vydání: 30. 7. 2016

Edit: