JAK NA VÝBĚR DODAVATELE ENERGIÍ

Svého dodavatele energií můžete bezplatně změnit, měli byste si to ale ohlídat už při podpisu smlouvy. Sledovat musíte termíny, poplatky i sankce. Základní pravidlo při podpisu smlouvy tak zní – nepodlehnout nátlaku podepsat hned.

Nespokojenost se zákaznickým servisem či častá změna obchodních podmínek nebo navyšování ceníků bývá pro řadu lidí tím hlavním motivem, proč se rozhodují ke změně svého dodavatele plynu nebo elektřiny. Na volbu a bezplatnou změnu dodavatele má přitom právo každý. Každoročně se tak ke změně svého dodavatele energií odhodlají stovky tisíc lidí jen v České republice. Mohou na tom vydělat, ale bohužel i prodělat, pokud si neohlídají některé důležité náležitosti nebo pokud skočí na „výhodnou nabídku“ od nesolidního obchodníka.

JAK A KDY SE ROZHODNOUT

Rozhodnout, že změníte firmu, která vám dodává elektřinu, plyn či teplo, byste se vždy měli vy sami. Kupříkladu proto, že vám končí smlouva a chcete zjistit, co vám nabídne konkurence. Určitě byste neměli měnit dodavatele jen na základě toho, že vás telefonicky kontaktuje, či dokonce přímo u vás doma zazvoní obchodní zástupce od konkurence. Telefonáty mohou být navíc zrádné i kvůli tomu, že bývají nahrávané a můžete tak při nich uzavřít smlouvu i ústně, a to pak bývá obtížné rušit.

 

HLEDEJTE DATUM

Uvažujeteli o přechodu k jinému dodavateli, nejprve si důkladně pročtěte stávající smlouvu. Od toho se také odvíjí datum, kdy můžete tuto smlouvu vypovědět bez pokut. U smluv na dobu určitou to je jasné, tam si musíte ohlídat konkrétní období. Pozor ale na takzvanou „prolongační lhůtu“, kdy dodavatel automaticky a bez možnosti výpovědi prodlužuje platnost smlouvy. Smlouvy na dobu neurčitou většinou mívají tříměsíční výpovědní dobu.

 

SROVNÁNÍ JE ZÁKLAD

Chceteli se vyhnout placení zbytečně drahých tarifů, prostudujte si každým rokem vyúčtování. Výpisy sice nebýva jí zrovna nejjednodušší četbou, vyplatí se ale věnovat tomu čas. Je nutné, abyste věděli, kolik jste za rok spotřebovali a zaplatili a v jakém cenovém tarifu. Podle těchto údajů si srovnáte nabídky od jiných dodavatelů. Můžete se dívat na webové stránky každé firmy zvlášť a udělat si vlastní porovnání. Případně je možné využít i přehledné kalkulátory Energetického regulačního úřadu (ERÚ), kde získáte porovnání od více dodavatelů najednou. Platí to ovšem jen pro velké firmy. „Pokud v kalkulátoru některý dodavatel není zveřejněn, nedodává elektřinu na celém území České republiky nebo neposkytl svádata ke zveřejnění,“ uvádí na svých stránkách ERÚ.

 

SKRYTÉ CENOVÉ HRÁTKY

Vedle sledování konečné ceny za energie a případně výše minimálních záloh je dobré také vědět, na jak dlouho vám tyto ceny nový dodavatel zafixuje. Tedy jakou vám dá garanci ceny. Zajímejte se i o související poplatky, které se mohou týkat zasílaných SMS, aktivace za zprostředkování nebo vyúčtování, a pochopitelně i o smluvní pokuty za předčasné ukončení či nedodržení smlouvy.

 

A NA CO NEZAPOMENOUT

Důkladně si pročtěte i obchodní podmínky. Z nich byste se měli dozvědět všechny výše zmíněné informace včetně sankcí i toho, jak budete moci ukončit smlouvu nebo reklamovat služby. Nezapomeňte si také projít webové stránky nového dodavatele, zda se v nich orientujete a zda obsahují všechny potřebné informace pro vás jako spotřebitele. Jestliže najdete na stránkách hlavně telefonické kontakty, buďte ve střehu. Zjistěte si, na kolik vás přijde volání na zákaznickou linku. A v neposlední řadě si pročtěte i recenze zákazníků na služby nového dodavatele.


REGULOVANÉ CENY ELEKTŘINY

Každoročně jsou stanoveny cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu do 30. listopadu s platností na celý další kalendářní rok.


OBRANA PROTI NESOLIDNÍM OBCHODNÍKŮM:

  • nenechte se nikým do ničeho nutit
  • nepodepisujte nic na místě a bez důkladného pročtení
  • pozor na souhlasy v telefonu
  • vždy zjistěte, zda mluvíte přímo s dodavatelem nebo se zprostředkovatelem
  • internetový srovnávač ERÚ: http://kalkulator.eru.cz/

 

Text: Věra Tůmová, foto: Shutterstock

Datum vydání: 14. 1. 2021

Edit: