Jak ochránit střechu z plechu?

18

Pozinkovaný plech je jedním z nejtypičtějších materiálů pro krytí kovových střech, a to nejen na rodinných domech, ale i chalupách či garážích. Přestože zinkování prodlužuje oceli životnost, spolehlivou ochranu před korozí představuje teprve nátěr. Po letech žádá o nátěr nejen plechová krytina, ale také klempířské příslušenství střechy i okapové systémy.

Střecha je nejnamáhanější částí domu, je vystavena změnám teploty, působení slunce, deště i sněhu. Spolu s plechovou krytinou musí tomuto namáhání odolat i nátěr. Aby vše fungovalo tak jak má, je potřeba si umět barvu nejen dobře vybrat, ale také správně aplikovat.

1

ETERNAL mat akrylátový je hedvábně matná vodou ředitelná barva pro venkovní i vnitřní použití. Je určen k novým i udržovacím nátěrům pozinkovaného plechu, oceli opatřené antikorozním základním nátěrem, hliníku, nepochozího betonu, mědi a nepochozího dřeva a dalších stavebních materiálů. Nátěry jsou vysoce elastické, mají dlouhodobou životnost.

2

Pro dokonalé očištění střechy je ideální použít tlakovou myčku. Využijete ji po celý rok k úklidu kolem domu a na zahradě. S myčkou BRIGGS & STRATTON PW 2900 s tlakem až 200 barů snadno vyčistíte také bahno či zbytky trávy ze zámkové dlažby, prach a zaschlou špínu z podhledů střechy, pročistíte průtok v okapech… Vynikajícím pomocníkem je při čištění auta, bazénů, plotů, obkladů domu, zahradních grilů či sekačky.

3

4

Syntetická jednovrstvá barva 3v1 PRIMALEX kombinuje vlastnosti základního antikorozního nátěru a současně vrchní barvy. Je určena k přímým nátěrům ocelových a železných materiálů, hliníkových, měděných či pozinkovaných povrchů, a to i nových, nezoxidovaných. Nátěr rychle schne, má dokonalou přilnavost, je vysoce odolný vůči povětrnostním vlivům, což zaručuje jeho dlouhodobou životnost. Finálně natřený povrch je hedvábně matný. Umožňuje přetírání další vrstvou již po čtyřech hodinách, což přináší výraznou úsporu času. Prodává se v odstínech: černá, grafi tová, šedá, červenohnědá, bordová, hnědá, zelená a bílá.

ČÍM NATÍRAT?

Vzhledem k tomu, že to nátěr na střeše nebude mít snadné, je v prvé řadě třeba vsadit na jistotu a kvalitu a na vhodném materiálu rozhodně nešetřit. Vždy vybírejte nátěrovou hmotu speciálně určenou k tomuto účelu. Barvy na střechy výrobci vyvíjejí s ohledem na to, aby nátěr odolal povětrnostním vlivům, UV záření a díky trvalé elasticitě zvládl neustále rozpínání a smršťování povrchu materiálu, způsobené změnami teplot v průběhu dne i roku. Vybrat si můžete mezi barvami syntetickými nebo vodou ředitelnými, které se ve svých vlastnostech zásadně neliší. Vodou ředitelné jsou šetrnějšími k našemu zdraví i přírodě, jsou trvale pružné, práce s nimi je podstatně jednodušší z hlediska podmínek aplikace i bez nutnosti použití ředidel než syntetické. Ty naopak rychleji schnou, takže vrstvy můžeme realizovat dříve po sobě. Pro obojí platí: Nenatírejte střechy ve velmi teplém počasí, kdy je povrch střechy příliš rozehřátý. Pozinkovaný plech je lépe nechat zoxidovat a natřít ho až po určitém čase, minimálně po jedné zimě. Na nový plech barva hůře přilne. Pokud přesto potřebujete natřít nový plech, nejčastěji kvůli barevné úpravě střechy, ošetřete jej nejprve speciálním reaktivním přípravkem, který zajistí lepší přilnavost nátěru, nebo použijte barvu, u které výrobce použití pro nezoxidované plechy doporučuje! Plech nejprve chraňte základovou antikorozní barvou, která tvoří bariéru vzniku koroze, ale bez UV ochrany. Navrch aplikujte vrchní barvu s deklarovanou pružností a UV stabilní ochranou. V současné době jsou k dispozici také barvy 2 v 1 – základní i vrchní barva v jednom, tak zvané jednošichtovky. Výhodou je jednoduchost aplikace, lepší zužitkování materiálu, nevýhodou obvykle o něco vyšší cena.

5 6

7

1. Žiletkovým nožem provedeme několik řezů asi 0,5 cm od sebe, další pak kolmo na ně. Řezy je třeba provést až na plech. 2. Přelepíme lepicí páskou, kterou pak tahem odstraníme. 3. Pokud nám čtverečky barvy na pásce ulpí, není podklad dostatečně soudržný. Test zopakujte ještě na jiných místech střechy. Pokud je i jinde výsledek stejný, je nutné starý nátěr ze střechy odstranit.

ČISTOTA PODKLADU JE ZÁKLAD ÚSPĚCHU

Stejně jako na výběru nátěrové hmoty záleží na přípravě podkladu. Jen dobře očištěný, suchý a odmaštěný plech zaručí, že barva dobře přilne a vydrží po léta neporušená. Ideální je čistit střechu vysokotlakou WAP, která odstraní nejen nečistoty, ale také nedržící kusy starých nátěrů a korozní zbytky. Určitě se vyplatí zajít kvůli tomu do půjčovny nářadí. Obyčejné hobby WAPky nestačí, vyberte vždy silnější s tlakem nad 150 barů. Z rezavých míst pečlivě odstraňte rez, nejlépe ocelovým kartáčem nebo brusným kotoučem. Stejně pečlivě je potřeba střechu odmastit. Dokonalého odmaštění docílíte použitím speciálního odmašťovače. Vytvoří s mastnotou jemnou disperzi, kterou důkladně odstraníte oplachem čistou vodou. Nepoužívejte běžné domácí saponáty obsahují pro tento účel nevhodné přísady, hodně pění, a opláchnutí střechy je tak mnohem obtížnější.

8

9 10

11 12

13 14

15 16

17 18

JAK NATŘÍT STŘECHU?

1. Nátěr střechy je poškozen, odlupuje se a v některých místech plech koroduje.
2. Podklad očistíme vodou pomocí vysokotlakého čističe.
3. Plech dočistíme ručně ocelovým kartáčem nebo špachtlí.
4. Střechu odmastíme speciálním přípravkem.
5. Střechu po odmaštění důkladně opláchneme čistou vodou.
6. Na očištěný a prachu zbavený plech naneseme antikorozní nátěr, nejlépe štětcem.
7. Na větší plochy můžeme antikorozní nátěr aplikovat stříkáním.
8. Na spoje krytiny vždy aplikujeme nátěr štětcem, i před nástřikem.
9. Spoje krytiny vždy pečlivě natíráme štětcem.
10. Obvykle aplikujem

JAK NATÍRAT?

Štětcem, válečkem, či stříkáním? Nejlepšího propojení nátěru s podkladem docílíte štětcem, proto se doporučuje pro první nátěr, zejména v problematických detailech střechy. Další nátěry je pak možné provádět válečkem i stříkáním. Důležité je dodržet předepsanou spotřebu na metr čtvereční, nesnažte se barvy spotřebovat méně, nejednalo by se o úsporu na pravém místě. Důležitá je pečlivost, každé vynechané místečko je vstupní branou pozdější koroze.

20

21

Vodou ředitelná jednovrstvá krycí barva BALAKRYL KOV 2v1 se uplatní při nových i renovačních nátěrech kovů, plechů i cementovláknitých materiálů ve venkovním i vnitřním prostředí. Poskytuje povrchu dlouhodobou antikorozní ochranu, je proto vhodná pro střechy a klempířské výrobky. Využijete ji i při nátěrech potrubí, kovových plotů, zábradlí nebo nábytku.

22

ETERNAL antikor akrylátový je určen k ochraně kovových konstrukcí a plechů proti korozi jako základní nátěr. Je vhodný i pro smíšené konstrukce, kde je ocel ve spojení s novým nezkorodovaným pozinkovaným plechem.

CO SE STARÝM NÁTĚREM?

Při obnově nátěrů se může starý nátěr ponechat pouze tehdy, pokud je neporušený a neodlupuje se. Stačí ho odmastit, případně přebrousit a natřít vrchní barvou. Jestliže se starý nátěr odlupuje, je třeba ho odstranit a střechu natřít znovu stejně jako u plechu dosud nenatíraného. Nemusí být na první pohled patrné, jestli nátěr drží pevně nebo se již začíná odlupovat. K prověření jeho kvality napomůže jednoduchá takzvaná „mřížková zkouška“. Žiletkovým nožem nařízněte barvu až na plech několika řezy ve vzdálenosti 5 mm a poté totéž křížem. Již při provádění řezů poznáte, zda je nátěr soudržný či se drolí a od povrchu odlamuje. O jeho přilnavosti se přesvědčíte pomocí lepicí pásky, kterou na nařezanou mřížku nalepíte a jedním směrem ji tahem odtrhnete. Pokud na pásce zůstávají kusy starého nátěru, zopakujeme zkoušku ještě na několika dalších místech střechy. Pokud je výsledek dalších zkoušek stejný, je více než vhodné celou střechu starého nátěru zbavit.

23

ETERNAL odmašťovač je vodou ředitelný koncentrát pro přípravu účinného nepěnivého odmašťovacího prostředku pro čištění středně znečištěných povrchů a odstraňování ropných i jiných mastnot. Speciální přísada vytvoří po odmaštění na povrchu velmi tenkou vrstvičku (do 5 μm), která je chemicky svázána s kovem a zajišťuje, že přilnavost následně nanesené barvy je extrémně vysoká. Dokonce vyšší, než by tomu bylo na samotném „čistém“ kovu. Tím je téměř vyloučeno jakékoliv odlupování barvy.

24

Uložit

Datum vydání: 18. 6. 2015

Edit: