Jak štukovat stěny a strop

Technika štukování zajistí čisté a hladké stěny a strop. Její pomocí se stěnám domova vrátí čisté linie i jednoduchost. Nechte se inspirovat praktickými radami odborníků, jak správně štukovat.

„Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch vypadá dokonale čistě a snadněji se maluje, a to již 24 hodin po úpravě.,“ říká Monika Linghartová, specialistka z oddělení barvy, laky v projektových marketech Hornbach.

Na trhu existuje velké množství hotových štukových omítek. „Mezi nejoblíbenější patří tzv. Hladká omítka Hornbach, je to modelovací omítka, která zároveň vyrovná a vyhlazuje nerovnosti. Umožňuje okamžité použití a má vynikající přilnavost. Po zaschnutí je stěna matně bílá a překrytí malířským nátěrem už není nutné,“ vysvětluje Monika Linghartová z Hornbachu. Hladká omítka je vyrobena z ekologicky nezávadných surovin. Je určena pro tenkovrstvé interiérové omítky, na zdivo nebo betonové panely. „Hladkou omítku Hornbach je také možné nanést na sádrokarton, ale výsledek není perfektní, lepší je sádrokarton ošetřit penetrací a natřít hustou barvou. Hladká omítka se nanáší ručně ocelovým hladítkem, jeden kilogram materiálu vystačí na 1,5 metrů čtverečních. Prodejce tuto hodnotu nazývá vydatností,“ doplňuje Monika Linghartová.

Připravte si podklad pro štukování

Stěny včetně stropů se nejprve musí očistit od starých nátěrů či tapet, zbavit je nerovností a nově upravit. Povrch se odmastí a vyrovná. Sádrový štuk lze natahovat až do tloušťky dvou centimetrů, takže s ním lze i bez větších obtíží srovnávat prohlubně a propadliny na stěnách. Pokud se na stěně nacházejí díry většího charakteru, je potřeba je zadělat klasickou sádrou. „Stěny snadno odmastí například teplá voda s mýdlem nebo saponátem, po důkladném oschnutí se nanese hloubkový základ – například Akrylátová hloubková penetrace Hornbach sloužící ke zpevnění savých podkladů, má silný hloubkový účinek, dobré zpevnění a reguluje nestejnoměrnou savost,“ doporučuje Monika Linghartová z Hornbachu.

Štukování krok za krokem

1. Penetrace podkladu

Stěna se důkladně napenetruje ručním válečkem. Penetrační nátěr naneste v silnější vrstvě i na strop. Přece jen se v těchto místech musí omítka vypořádat se silnějším gravitačním zatížením. „Během zasychání penetračního nátěru si připravte materiál. Omítku důsledně promíchejte, například vrtačkou, ale neřeďte ji, takto hotová hmota je už připravena k použití,“ upozorňuje Monika Linghartová.

2. První vrstva

Na stěnu naneste 2 – 3 mm silnou vrstvu pomocí ocelového hladítka. Ta musí před dalším nátěrem zaschnout. Po nanesení štuku na zdi byste se měli pustit i do stropu. Pomocí menšího natahováku začněte štuk nanášet na okraje stropu, následně velkým ocelovým natahovákem štuk nanesete na velké plochy. „Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ale opatrně, aby se netrhal,“ vysvětluje Monika Linghartová.

3. Druhá vrstva

Vyzkoušejte, jestli první vrstva štuku zaschla. Pokud stěna při dotyku stále lepí, dejte ji ještě čas. Pokud už je suchá, vyhlaďte stěnu pomocí hladítka. Nezapomeňte vyhladit i rohy. Po vyhlazení můžete aplikovat druhou vrstvu Hladké omítky, která půjde natáhnout snadněji. Hmotu opět nanášejte ocelovým hladítkem a natahovákem, tentokrát ale tenčí vrstvu, maximálně 2 mm. Povrch pravidelně kontrolujte, nikde se nesmí objevit propadlá nebo vystouplá místa.

4. Vyhlazení povrchu

Po zaschnutí druhé vrstvy si vezměte na pomoc ruční halogenové světlo. Pomocí světla a stínů totiž uvidíte zbylé nerovnosti, které je potřeba dohladit. „Stěnu navlhčete a pomocí filcového hladítka točivými pohyby vyhlazujte. Světlem průběžně kontrolujte nerovnosti. Nerovná místa navlhčete a zase vyhlazujte až do chvíle, kdy bude stěna dokonalá,“ popisuje Monika Linghartová z Hornbachu. „Až štuk začne místy světlat, přichází čas na rozmytí. Ideální je použít molitanový filc. Namočte ho ve vodě a točte s ním po stropě. Sílu tlaku vyvíjejte podle toho, zda přejíždíte po měkkém štuku nebo tvrdším. Opatrně, ať ho nevymyjete příliš. Jestliže vznikne někde propadlina, naneste na ni nový štuk a až zavadne, rozmyjte ho do okolní plochy.“

5. A máte hotovo

Až štuk dobře zaschne, omeťte ho smetákem. Po nanesení, vyhlazení a dostatečném vyschnutí, můžete začít s malováním a barvou. Počítejte s tím, že ze začátku bude barva vypadat nerovnoměrně a budou prosvítat světlejší místa. Je to normální. Až zeď dostatečně proschne, zpravidla během několika dní, skvrny zmizí a barva zůstane jednolitá.

Více na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Datum vydání: 10. 4. 2019

Edit: