Jak větrat aneb Nezapomínejte na vzduch!

Zateplením a výměnou oken se zbavíme průvanu a zbytečných ztrát tepla. To je sice dobrá zpráva, ale má to jeden háček – tím je nedostatek čerstvého vzduchu. Co s tím?

S novými těsnými okny se do bytu průběžně nedostává vzduch, tak jak tomu bylo před rekonstrukcí. Říkáme, že nemáme dostatek kyslíku, ale přesnější je, že máme nadbytek oxidu uhličitého. Vysoké koncentrace tohoto plynu, který vydechujeme, mají neblahý vliv na naše zdraví. Únavou a bolestmi hlavy to začíná… Nelekejte se, nebude následovat výčet možných zdravotních problémů. Byl by příliš dlouhý. Raději si stručně řekněme, jak z toho ven. V zásadě máme tři možnosti: naučit se lépe větrat, postarat se o účinné větrání zavřenými okny nebo svěřit větrání přístrojům.

Jak lépe větrat

Větrat je potřeba častěji, několikrát denně, nejlépe vytvořením průvanu. A v ložnici byste měli větrat i v noci. To se vám asi nechce, proto nechávejte alespoň otevřené dveře, aby se malý prostor tak rychle nevydýchal.

Co zmohou okna

Mikroventilace na potřebnou výměnu vzduchu nestačí, existují však okna s účinnějšími systémy větrání, které dokáží i rekuperovat teplo. I když určitou výměnu vzduchu zajistí, nutnosti větrání nás zcela nezbaví.

Řízené větrání

Nejspolehlivějším řešením je instalace vzduchotechnického zařízení. Může být buď centrální pro celý dům či byt, při rekonstrukci starších domů však většinou volíme lokální jednotky pro jednotlivé místnosti, které mohou být vyústěny obvodovou stěnou vně domu, nebo do instalační šachty.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 21. 6. 2019

Edit: