Jak vybrat pračku?

Od pračky očekáváme, že dobře vypere a vymáchá prádlo, bude tichá, rychlá, energeticky úsporná a také nabídne zajímavé programy. Na co se soustředit především?
Nejprve si ujasněte, zda upřednostníte pračku s horním, nebo předním plněním. Pračku s horním plněním uplatníte především v menších koupelnách a hodí se i pro starší uživatele, kteří se nechtějí příliš shýbat. Pračky s předním plněním nabízejí širší výběr modelů, obecně větší buben i tišší chod.

vestavěná pračka

Top model Philco PLDI 148 BBI na 8 kg prádla má 16 programů včetně extra rychlého 15minutového. Možnost uložení oblíbeného programu do paměti (funkce Můj program), 1 400 otáček, energetická třída B, tichý úsporný BLDC motor s 10letou zárukou. Speciálně strukturovaný Crystal buben zlepšuje výsledek praní bez mechanického poškození prádla. 13 490 Kč, foto: Philco

Pračka s předním plněním

Zásadní výhodou předem plněných praček je obrovská variabilita, a to nejenom funkční, ale i rozměrová. Hloubku mohou mít jen 40 centimetrů, ale i dvojnásobnou. Jejich výhodami je snadný přesun prádla z koše do bubnu a zpět, lepší stabilita, menší hlučnost a velká kapacita bubnu pro prádlo. Navíc si můžete zakoupit podstavné nebo vestavné modely a zasadit je do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku. V neposlední řadě lze na tyto pračky postavit sušičku.

vrchem plněná parní pračka

Parní pračka PLDI 138 BTL King šíře pouhých 40 cm je vrchem plněná, v energetické třídě B, na 8 kg prádla. Funkce SpaCare zajistí, aby pára pronikla hluboko do tkaniny ještě před hlavním praním, zbaví tak prádlo skvrn, alergenů a bakterií. Crystal buben snižuje mechanické poškození prádla a SoftOpening zajistí jemné otevírání bubnu. Invertorový motor se zárukou 10 let. 12 990 Kč, foto: Philco

Vrchem plněné pračky

Jelikož nepotřebují místo před sebou (nutné pro otevření dvířek bubnu), hodí se hlavně do menších bytů či garsonek. Na trhu je jich podstatně méně než předem plněných variant. Lze je obestavět, protože před sebou nepotřebují prostor pro otevírání dvířek. U některých modelů se setkáte s funkcí automatického otevírání bubnu, resp. s aretací bubnu, díky níž se buben zastaví otvorem nahoru. Stejně jako u předešlého typu najdete u vrchem plněných praček jak základní modely, kde si program či teplotu volíte manuálně, tak i typy, které po zvolení programu vše nastaví samy a disponují podsvíceným informačním displejem.

Buben pračky

slim pračka

Ideální pro mladé rodiny jsou pračky Indesit My Time, vybavené až 8 programy pro krátké praní (od 15 do 59 minut), tři z nich si dokonce poradí se zcela naplněnou pračkou. Funkce Water Balance+ pomůže automaticky nastavit parametry a uzpůsobit chod spotřebiče, aby byla co nejnižší spotřeba vody, energie i času. Na snímku slim pračka MTWSE 61252 WK EE pro 6 kg prádla. Doporučená cena 8 490 Kč, foto: Indesit

Ideální je koupit pračku s větším bubnem. Prádlo v něm má prostor pro pohyb, lépe se vymáchá, nebude tolik zmačkané a prací prášek se kvalitněji rozpustí. Buben si prohlédněte, rozdíl ve vnitřní velikosti je mnohdy obrovský, bez ohledu na uváděnou kapacitu v kilogramech. A rozdílné jsou i materiály – vhodnými se jeví plast, litina nebo nerez. Dále buben, který má příliš velké otvory pro průchod vody, není příliš šetrný k prádlu, protože se díky tomu tvoří na prádle žmolky. V bubnu jsou na druhou stranu vždy tzv. unašeče prádla, které napomáhají lepšímu pohybu prádla (pokud jsou uložené asymetricky). Kapacita bubnu kolem 4 kg je vhodná pro dvoučlennou domácnost, 6 kg až 12 kg pro čtyřčlennou a vícečlennou rodinu.

Komfort ovládání

Důležitá je jednoduchost a srozumitelnost ovládání pračky. Pokud se nekamarádíte s elektronickým dotykovým displejem, pořiďte si pračku manuálně ovládanou kolečkem a tlačítky s přehledným popisem jednotlivých programů. Jedním voličem nastavujete daný program, druhým se pak vybírá teplota a třetím se nastavují otáčky ždímání. K dispozici jsou i další volby, jako je extra máchání, snadné žehlení apod. Naproti tomu existují pokročilé modely, tzv. smart pračky, disponující inteligentní elektronikou, kdy je celé ovládání pouze digitální. Například u programu na jemné prádlo vám pračka nedovolí vybrat teplotu nad 40 °C či nastavit otáčky odstředění vyšší než 800 za minutu. Stačí tedy vložit prádlo do pračky, vybrat odpovídající program a zahájit praní. Elektronika si vše pohlídá sama. Špičkové modely si navíc v závislosti na zvoleném programu a váze prádla samy nadávkují prací prášek, případně aviváž. Praní se tak přizpůsobuje aktuálním podmínkám za účelem úspory energie, vody nebo času. Praktické je osvětlení bubnu pro sledování praní i displej, na kterém se zobrazuje průběh pracího cyklu. Potěší také zvukový signál spotřebiče po ukončení cyklu.

externí filtr pro pračky

Nový externí filtr pro pračky Less Microfiber způsobuje, že množství mikroplastů uvolněných při praní klesá až o 98 %. Při praní 4x týdně tak lze ušetřit za rok ekvivalent 8 půllitrových PET lahví. Lopatky filtru zachytávají mikroplasty speciální mřížkou, pak je ukládají v boční komoře filtru, kterou stačí vyčistit jednou měsíčně. Foto: Samsung Electronics

Teplota vody pro praní

Pro kvalitní vyprání dnes stačí teplota vody 30 až 40 °C. Důvodem jsou účinné složky obsažené v moderních pracích prášcích, které pomáhají s odstraněním nečistot. Vysoká teplota praní ničemu nepomůže, jelikož se detergent při teplotě nad 60 °C neprojevuje více než při teplotách nižších. Naopak nejsilnější efekt zaznamenáte okolo teploty 40 °C. Nejsou tak příliš potřebné programy typu Vyvářka či možnost prát na 70 °C.

Parní praní

Některé modely praček obsahují navíc parní generátor, který může doplňovat standardní programy, případně fungovat zcela nezávisle v samostatném programu. Díky schopnosti horké páry likvidovat bakterie a alergeny jsou vhodné především pro alergiky. Horká pára navíc lépe udržuje teplotu v bubnu a přispívá tak ke snížení energetické náročnosti pračky. Odstraňuje pachy, a proto se hodí i k osvěžení již nošeného, ale ne špinavého oblečení.

Spotřeba vody u praní

Prací vajíčko Ecoegg je bioaktivní ekologický produkt na bílé i barevné prádlo, který stačí vložit do bubnu pračky. Nepotřebujete klasické prací prostředky ani aviváž. Vydrží 70 cyklů praní – tedy cca 4 měsíce praní pro běžnou domácnost. Jakmile spotřebujete všechny pelety, dokoupíte si nové a vložíte do stávajícího vajíčka. 379 Kč, Foto: DecoDoma

Spotřebu vody vypočítávají výrobci pouze při programu bavlna na 60 °C. Zde tedy mohou při honbě za nižším číslem jednoduše dosáhnout příznivé hodnoty. Při jiném programu může ale spotřeba vody vzrůst třeba i dvojnásobně. Jinou spotřebu vody bude mít též pračka s maximální náplní na 5 kg prádla a model schopný pojmout 12 kg prádla. Perete-li například dětské oblečení nebo máte v rodině osobu citlivou na zbytky pracího prostředku v oblečení, omezte množství pracího prášku a zvolte funkci intenzivního máchání.

Ždíme dobře?

Dnes jsou na trhu pračky s účinností odstřeďování mezi D až A. Třída účinnosti je pračce udělena na základě procentuálního zbytku vody v prádle. Pokud si zakoupíte pračku například s účinností C, počítejte s tím, že vám v prádle zůstane mezi 54 až 63 % vody. Naopak pračka s účinností odstřeďování A nechá v prádle méně než 45 % zbytku vody. Prádlo poté logicky rychleji schne, případně, pokud jej vložíte do sušičky, spotřebujete méně energie na jeho usušení.

pračka siemens

Nová pračka Siemens iQ700 energetické třídy A získala ocenění za design. S kapacitou 10 kg využívá přesný systém automatického dávkování i-Dos, který spoří prací prostředek i vodu. Funkce Mini load umožňuje rychle vyprat i malé množství oblečení, nový program smartFinish prostřednictvím páry osvěží a vyhladí pomačkané oblečení. Díky aplikaci Home Connect jsou k dispozici tipy a triky na míru danému spotřebiči. Doporučená cena 32 990 Kč, Foto: Siemens

Je dostatečně tichá?

Hlučnost přístroje je uváděna na energetickém štítku. U levné pračky můžete najít u praní hodnotu přesahující i 60 dB, naopak kvalitní výrobek se může dostat pod 50 dB. Při ždímání může jedna pračka generovat hluk o síle až 80 dB, druhá se přitom vejde pod 70 dB. Přitom 80 dB berte jako ekvivalent puštěného vysavače ve vaší blízkosti, zatímco 60 dB jako hlasitost běžného hovoru.

Dobré rady

  • Aby bylo praní efektivní, plňte buben na maximum. Pokud kapacitu bubnu využíváte například jen z poloviny, spotřebováváte zbytečně moc elektřiny a také času. Hodně modelů se totiž s menší dávkou prádla stává nehospodárnými. Maximální kapacitou bubnu se myslí 80 % jeho objemu (musí v něm zůstat prostor pro pohyb prádla).
  • Modely s vyšším počtem otáček jsou výhodné hlavně pro majitele sušiček. Ale pozor! Pračky od různých výrobců se stejným počtem otáček mohou odstřeďovat různě.
  • Sledujte energetický štítek: Extra úsporné pračky nesou označení A, ty nejméně úsporné pak spadají až do kategorie G.
  • Na přívodní hadici s vodou se vyplatí mít integrovaný systém Aquastop, který v případě netěsnosti pláště hadice uzavře přívod vody.
  • Moderní smart pračky umějí komunikovat s mobilem, zpravidla přes wifi. Různí výrobci mají pro chytré praní a pokročilé funkce rozličné názvy. Pračku lze tak ovládat přes mobilní aplikaci z gauče nebo třeba stahovat nové programy a následně je aplikovat přiložením mobilního telefonu k pračce.

Text: Vanda Jesenská
Foto: se svolením firem Siemens, Philco, DecoDoma, Indesit, Samsung Electronics

Datum vydání: 23. 10. 2023

Edit: