Jak vybrat ten pravý lustr?

Každá místnost si zaslouží záři a nadčasový nádech. Abyste v ní neseděli potmě, je třeba jí vybrat osvětlení na míru. Co třeba takový lustr, který, když ho správně vyberete, dokáže každý interiér povznést zase o pár levelů výš?

Lustr dotvoří styl interiéru

Možná si říkáte, že na výběru lustru není nic složitého. Stačí se držet stylu, ve kterém máte ostatní zařízení pokoje, vybrat si ten, který vás chytí za srdce a je to. Kéž by to bylo tak jednoduché.

Lustr se nehodí úplně do každé místnosti, většinou se s ním setkáme v obývacím pokoji, ložnici a kuchyni. Jinak dáváme přednost stropním nebo nástěnným svítidlům. Podobně to je i u místností s nízkým stropem, kde by lustr zbytečně zabíral místo. Čím se tedy při výběru lustru řídit?

Lustr jako centrální svítidlo

Ideálním časem, kdy lustr začít vybírat, je chvíle, kdy už máte místnost zařízenou. Díky tomu doladíte vzhled místnosti a vyvarujete se časté chyby, kdy k sobě svítidlo a ostatní vybavení nepasují. Lustr se hodí zejména do místností s vysokým stropem, kde slouží jako centrální svítidlo.

Víte, že lustr může být bohatě zdobený a okázalý, ale i rustikální, moderní nebo třeba s dětským motivem?

V každém případě ale jako hlavní svítidlo musí rovnoměrně nasvítit celý prostor. Do místností s nízkými stropy, do kterých se lustr příliš nehodí, můžete jako centrální svítidlo zvolit stropní svítidla instalovaná ke stropu, třeba bodovky.

Lustr jako doplňkové svítidlo

Ne vždy je lustr hlavním světlem v místnosti, někteří z nás ho raději využívají jako sekundární nebo doplňkové svítidlo. V takovém případě ho klidně můžete nainstalovat vedle jídelního stolu nebo pohovky.

Tip číslo jedna: Zaměřte se na tvar

Tvar lustru se odvíjí od místnosti a jejího vybavení. Měl by kopírovat křivky pokoje, pokud vybíráte třeba lustr nad jídelní stůl, vsaďte na ten, který kopíruje tvar stolu.

Tip číslo dva: Jakému materiálu dát přednost?

Lustry se vyrábí z mnoha materiálů, na trhu najdete křišťálové, kovové, plastové i skleněné lustry, stínidla klidně mohou být i z papíru. Čemu dát přednost? To záleží!

Plastová nebo papírová stínidla lustrů nemají příliš dlouhou životnost, na druhou stranu, kdo rád provádí často nějakou změnu v interiéru, jsou pro něj ideálním řešením. Lustry ze skla jsou nádherné, na údržbu je to s nimi ale složitější. Materiál tak vybírejte podle toho, co od lustru očekáváte.

Tip číslo tři: Lustr přizpůsobte místnosti, do které ho nainstalujete

Lustr s dětským motivem asi těžko pořídíte do obývacího pokoje, do dětského pokojíku zase nedáte křišťálový lustr. Jeden se zásadních parametrů tak je místo, kde bude lustr sloužit.

Víte, že třeba křišťálový lustr se hodí do moderních interiérů, rustikální lustry do obýváku v rustikálním stylu a stropní přisazená světla na chodbu nebo do předsíně?

Tip číslo čtyři: A co velikost lustru?

Ano, i na ní záleží. Velikost lustru by se měla odvíjet od velikosti místnosti, do které ho zavěsíte. Příliš velký lustr v malé místnosti může působit stísněně, malý lustr ve velké místnosti zase nevynikne a ztratí se tam.

Komerční prezentace

Datum vydání: 18. 7. 2022

Edit: