Jak zabezpečit svoji domácnost?
Domov je pro většinu z nás tím nejdůležitějším místem. Sem se každý den vracíme, máme tu své útočiště. Tady se cítíme bezpečně, tady máme ty, na kterých nám záleží, tady najdeme útěchu, když nám není zrovna nejlíp. Aby se domov stal skutečným domovem a ne jen prostorem, který má čtyři stěny a podlahu, je třeba ho zařídit tak, jak je našemu srdci blízké. Naši snahu i investici času a peněz je třeba dobře ochránit. Jak?
Za teplem domova je přítomnost blízkých a vybavení interiéru
Každý z nás touží po tom, aby se u něj doma cítil dobře nejen on sám, ale i ostatní členové rodiny a vůbec všichni, kdo sem vstoupí. Svůj podíl na tom má ono pověstné teplo domova, které není samozřejmostí, musíme se o něj zasloužit. Někdo by řekl, že se o něj postará přítomnost těch, na kom nám záleží, další, že záleží na tom, jak na nás interiér působí. Oba mají pravdu, ideální je kombinace těchto dvou možností.
Doma bychom se měli potkávat s těmi, kteří jsou blízcí našemu srdci, zároveň si prostor musíme vybavit tak, abychom se tu cítili dobře. Na podlahu pořídit koberec nebo dřevěnou či plovoucí podlahu, do obývacího pokoje sedačku, křeslo a TV stěnu, do ložnice postel a komody, do kuchyně linku a stůl. Zapomenout nesmíme ani na výběr osvětlení, které celkovou atmosféru skvěle doplní a podtrhne, kdo chce, může si domů pořídit i krb. Jak tohle všechno chránit?
Tip první: Sjednejte si pojištění
Každý majitel bytu nebo domu by měl svůj majetek chránit pojištěním, zrovna tak ten, kdo je v bytě třeba i jen v nájmu. Všichni do bydlení investujeme peníze, čas a kus svého srdce, tak to také musíme chránit. Na vybavení domácnosti se vztahuje pojištění domácnosti, které chrání nejen samotné vybavení jako je elektronika nebo nábytek, ale i další věci, které určíte (např. sportovní vybavení, klenoty, cennosti atd.), nebo stavební součásti jako je kuchyňská linka či sklep. Na stavbu jako takovou se pak vztahuje pojištění nemovitosti. Obojí si můžete sjednat zde.
Tip druhý: Instalujte bezpečnostní rolety
Bojíte se, že se do vašeho domova jednou podívá nějaký ten nezvaný host, který si s sebou možná i odnese něco, na čem vám záleží? Nainstalujte si na okna bezpečnostní rolety, které nejen ochrání váš majetek před zloději a vandaly, ale i před hlukem nebo povětrnostními vlivy, dokonce sníží i vaše náklady na vytápění.
Tip třetí: Od věci není ani bezpečnostní kamera
Nikdo z nás doma netráví 24 hodin denně 365 dní v roce, přesto chceme mít přehled, co se aktuálně děje. Pomocníkem se tak může stát bezpečnostní kamera, která si ukládá záznam, ale také vám díky propojení s chytrým zařízením nabídne přenos v aktuální čas.
Tip čtvrtý: Alarm
Jak jinak odradit zloděje než alarmem, který se spustí hned, jakmile se někdo pokusí dostat k vám domů? K hlavní jednotce lze navíc často připojit i detektor pohybu, čidla na okna a dveře, sirénu nebo detektor kouře.
Tip pátý: Máte zahradu? Co takhle živý hlídač?
Nejen na vesnicích, ale i v mnoha městech, se najdou místa, kde by po zahradě měl běhat pejsek. Ten dokáže případné zloděje i vandaly zastrašit, hlídá si, co je jeho. Máte zahradu? A neuvažovali jste už o něm? Pes je přítel člověka, takže spojíte příjemné s užitečným. Bude vám hlídat dům, vy budete mít parťáka, který se stane vaším přítelem.
Text: redakce
Foto: Shutterstock
Datum vydání: 22. 12. 2023