Jaká by měla být naše ložnice?

ložnicový program

Ložnicový program Capri nadčasově kombinuje elegantní sklo s tmavým nebo světlým dekorem dřeva. Foto: Sedea

Pro zdravé spaní je nezbytné odpovídající lůžko, rošt a matrace. Nezapomeňte ale ani na další zařízení, kvalitu ovzduší a teplotu v místnosti.

Otázkám zdravého spánku, přímo ovlivňujícího plnohodnotný odpočinek, už byla věnována pozornost odborníků i řada vědeckých studií. Z nich vyplynuly některé obecné zásady, které platí bez ohledu na osobní preference, vkus nebo zdravotní stav. Ložnice by měla být zařízena především jednoduše, účelně a přitom útulně. Sázkou na jistotu je volba nábytku z přírodních materiálů, zejména dřeva a dřevěné dýhy, protože jsou nadčasové, zdravotně nezávadné a dobře se udržují.

Prioritou je i možnost snadného úklidu, protože přemíra lapačů prachu vadí nejen alergikům. V domácnosti alergiků by se navíc mělo omezit i množství textilií a zvážit pořízení čističky vzduchu. Dbejte také na vhodnou teplotu v místnosti (optimální je kolem 18 až 20 °C), příliš teplý a suchý vzduch není žádoucí. Všeobecně známý je rovněž negativní vliv domácí elektroniky. Máte-li problémy s usínáním, mobilům, tabletům i sledování televize se před spaním raději vyhněte.

Výběr nábytku do ložnice

Naprostý základ zařízení ložnice tvoří kvalitní postel s pevnou, stabilní konstrukcí, ideálně doplněná lamelovým roštem a vybavená zdravotní matrací. Výběr matrace by měl odpovídat individuálním požadavkům a tělesným parametrům každého z nás. V případě manželského lůžka jsou tedy vhodnější dvě samostatné matrace než jedna společná. K dalšímu vybavení patří noční stolky s lampou na čtení a prádelník, případně němý sluha, paraván či dámský toaletní stolek v odpovídajícím stylu nebo designu.

Ratanové jednolůžko

Ratanovou postel Florentine, širokou 180cm, můžete doplnit křesílky ve stejném designu. Foto: Beliani

Optimální je výběr nábytku z variabilních ložnicových programů, nabízejících velké množství prvků, které lze snadno kombinovat. Do prostornější místnosti se vejde i velká šatní skříň, která může mít dveře se zrcadlem nebo pro lepší orientaci integrované osvětlení. Styl zařízení samozřejmě záleží na vašem vkusu a celkovém pojetí interiéru.

Především při pořizování roštu a matrace ale nešetřete a mějte na paměti zejména jejich kvalitu, protože může mít v budoucnu přímý dopad na vaše zdraví.

Správné lůžkoviny

V domácnosti, kde žijí alergici, vybírejte lůžkoviny výhradně s antialergickou náplní, vhodné do pračky. Náležitou pozornost věnujte i volbě povlečení, které lze prát minimálně na 60 °C. Samozřejmostí by měly být přírodní materiály, jako je bavlna, len, bambus nebo inovativní materiál tencel z celulózových vláken, které jsou prodyšné a hebké. I zde ale vždy vsaďte na kvalitu. Například luxusní povlečení z bavlněného saténu se vyrábí z hustě tkané dlouhovláknité česané bavlny, je příjemné na dotek a navíc dlouho vydrží.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: foto se svolením firem Curem, Bonami, Beliani, Malvarosa, Trachea, Asko, IKEA, Nábytek-Bogart, Ložnice-Wiemann, Nejlepší nábytek, Bezvapokoje, Nábytek-Brückl, Lodesign, Kare-shop, Vemzu, Scancsofa, Designový nábytek, Sedea

Datum vydání: 6. 5. 2024

Edit: