Jakým vínem zásobit domácí vinotéku?

Víno je alkoholický nápoj s dlouhou tradicí. A přestože je Česká republika po celém světě proslavená vynikajícím pivem, i u nás je víno velice oblíbeným nápojem. A jeho příznivců stále přibývá.

Kdy se v naších krajích objevilo víno

Zásluhy Karla IV.

V naší zemi je výrazný rozvoj vinařství spojen s osobou českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV., který byl vychován ve Francii. Přivezl odtamtud první manželku Blanku z Valois. A také si ve Francii oblíbil víno a po příchodu do Prahy začal nejen obnovovat slávu Českého království, ale také se zasadil o rozšiřování vinic. Jeho zásluhou se k nám dostaly francouzské a německé odrůdy.

Od Římanů až po první písemné zmínky

Víno k nám ale, jak dosvědčují archeologické nálezy z oblasti Pálavy, jako první zřejmě dovezli Římané již na počátku prvního tisíciletí. V pěstování vinné révy se na našem území pokračovalo i za Velkomoravské říše a pověsti, jejichž historická přesnost je ovšem sporná, zmiňují víno i jako oblíbený nápoj Přemyslovců. V Čechách jsou nejstarší doložené vinice v Mělníku a Litoměřicích, na Moravě v Třebíči, ve Znojmě, na Velehradě a v Mikulově.

Obliba vína u nás v posledních letech stoupá

Na našem trhu je v současnosti k dostání solidní sortiment tuzemských i zahraničních vín. A široká nabídka mnohé z nás zlákala k pořízení domácí vinotéky. Můžeme tak mít kvalitní víno vždy při ruce a nehrozí nám, že lahodný nápoj dojde v ten nejméně vhodný okamžik.

Která vína by neměla v domácí vinotéce chybět?

Pokud jste ještě neochutnali Brunello di Montalcino, měli byste to napravit. Italské červené víno, které zrálo celých 40 měsíců v dubových sudech, nabízí prodejna alkoholu Praha. Brunello di Montalcino má rubínovou barvu a aroma, ve kterém se mísí vanilka, čokoláda, třešňový likér, máta, fialky, lékořice a švestka.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 20. 5. 2019

Edit: