Jaro, práce čas…

Nejen náruživí zahrádkáři netrpělivě vyhlížejí okamžik, kdy budou moci vyrazit na zahradu, pustit se do okopávání, rytí, sázení, zastřihávání, prořezávání, hnojení a dalších malých i velkých zahradních prací. Než to ale přijde, proč zahálet!? Není od věci dát si do pořádku základní výbavu a možná ji trochu doplnit či obměnit, aby v ten dlouho očekávaný moment bylo všechno pěkně přichystané.

Březen je pro zahradníky obdobím, kdy už nemusejí sedět doma se založenýma rukama a mohou konečně vyrazit do práce. A že jí není málo! Na potřebnou péči čekají trávník, záhony, stromy, keře, skleník… S velkými zahradními stroji zvládnete sice spoustu činností, ale při typických jarních pracích jsou nepostradatelní zejména drobní pomocníci „do ruky“.

PowerGearTM X, univerzální zahradní nůžky teleskopické UPX86, 3117 Kč, www.fiskars.cz

TRÁVNÍK MÁ KAŽDÝ

I sebemenší zahrada, kterou nevlastní zahradník – nadšenec, má trávník, který je nutné ošetřit po zimě. Na sečení je brzy zjara ještě času dost, ale je dobré zbavit ho nečistot. Takže potřebujete hrábě. Na shrabání zbytků podzimního listí se hodí hrábě se širokým záběrem a pružnými zuby, klasické kovové hrábě užijete spíš při přípravě záhonů k vysévání či urovnávání půdy. Se švédskými hráběmi, jak se širokým hrábím říká, snadno vyčistíte jedním pohybem velkou plochu. Některé typy umožňují „prsty“ plynule rozevírat, takže s nimi můžete účinně hrabat velkou plochu trávníku, při zúžení záběru se snáz dostanete třeba mezi keře. Zvolíte-li hrábě s teleskopickou násadou, umožní nastavit délku podle potřeb konkrétního uživatele. U některých výrobců lze jednu násadu použít na více pomocníků, kromě hrábí třeba také na česač ovoce a podobně.

Ruční sypač M pro rozptylování hnojiv, semen (a posypové soli) na menších plochách. Ovládá se pomocí ruční kliky. 540 Kč, www.gardena.com/cz

ZÁHON NEJEN PRO PARÁDU

Ať už jsou vaše záhony přehlídkou kvetoucích rostlin všech druhů nebo na nich pěstujete rozličné bylinky a zeleninu pro své kuchařské počiny, po zimě je zkypřete, zbavte plevele a teprve poté osejte nebo osázejte. Při tom budete potřebovat hrabičky, motyčku, sázecí kolík, lopatku či nůžky na zastřihávání. Jste-li zahradník s citem pro estetiku, mohou být tyto nástroje barevné, dokonce třeba s puntíky nebo květinovým vzorem. Spíš než na vzhled ale dejte na kvalitu.
Více pohodlí při práci na záhonech zajistí praktická zástěrka s kapsami, kam drobné pomocníky uložíte, nebo podložka pod kolena, aby netrpěla chladem ani tlakem, když klečíte. K ruce vám u záhonů může být vědro na odpad, případně kolečko – rychleji a lépe díky nim po práci uklidíte.

Na výsadbu stromů, která je další typickou jarní činností na zahradě, nemůžete jít s holýma rukama. Potřebujete rýč (případně rycí vidle), krumpáč a lopatu. U tohoto druhu nářadí je kvalita nanejvýš žádoucí, zajistí nejen životnost nástroje, ale především menší námahu. Například rýč musí mít ostrý břit – kvalitní materiály používané na výrobu rýčů se netupí, jsou velice odolné a čepele bývají také přizpůsobeny tomu, aby se hrana nezarývala do podrážky. Násady jsou různě tvarované s ohledem na ergonomii tak, aby zajistily pohodlný úchop i dobré využití sil, a také čepele jsou přizpůsobené činnosti, k níž je rýč určen. Zaoblené zakončení je dobré pro rytí v lehké půdě, rovné ostří dobře poslouží při vyrývání stromů a keřů či při práci s písčitou půdou. Do kamenité nebo jílovité půdy bude nejlepší rýč se zakončením špičatým. Není na škodu popřemýšlet o rýči s teleskopickou násadou, která umožní přizpůsobit délku násady uživateli. Právě proto, že je práce s rýčem obecně namáhavá a vhodně vybraný nástroj vám ji může značně usnadnit, ale také proto, že nabídka tohoto typu nářadí je široká a volba pro laika nemusí být snadná, vyplatí se poradit se o výběru ve specializovaném obchodě. To abyste pořídili opravdu správně a mohli tak využívat veškeré výhody moderních rýčů.

Box s nářadím pro balkony obsahuje lopatku, květinovou drapku, zahradní nůžky a ruční smetáček. Kryt plastového boxu lze používat jako lopatku. 940 Kč, www.gardena.com/cz

STROMY A KEŘE

O stromy a keře je potřeba se na jaře postarat bez ohledu na druh nebo stáří. K zastřihávání, prostřihávání, omlazování, roubování a tak dále budete potřebovat zahradnické nůžky. Na slabší větve třeba mladých stromků dobře poslouží klasické nůžky jednoruční, které zvládnou přestřihnout větve přibližně do průměru 25 milimetrů, na silnější větve už je dobré pořídit nůžky s ráčnovým mechanismem, případně s prodlouženou rukojetí.
Výběr se bude řídit právě tloušťkou větví, které budete nejčastěji stříhat, ale dejte také na ergonomii – aby nůžky dobře padly do ruky a dobře se vám s nimi pracovalo. Některé výrobky mají držadla opatřená měkčenými potahy, aby byl úchop pohodlnější. Pokud jde o materiály a celkové provedení, je to stále stejná písnička, kvalita je i zde nanejvýš důležitá.
Při péči o stromy se hodí i zahradnická pilka, která se samozřejmě liší od pilek určených do dílny. Pokud je vaší tradiční prací na zahradě také péče o živý plot, pak s drobnými nástroji, o kterých byla řeč, zvládnete ošetřit jen opravdu krátký a nízký plůtek. Na velké plochy jsou povolanějšími pomocníky nůžky akumulátorové, elektrické či benzinové.

Frankfurtská lopata for_q profi Line má 23 cm široký list se zoubky z tvrzené karbonové oceli. Nášlapná plocha je vytvarována tak, aby se nášlapná síla mohla optimálně přenášet na nástroj. 999 Kč, www.hornbach.cz

POSTŘIKY A HNOJIVA

Lze předpokládat, že do jarních prací na zahradě zahrnete také hnojení nebo použití postřiků. Pro snadnou aplikaci hnojiv (ale například i osiva) jsou určeny posypové vozíky či ruční rozmetadla. Postřik jednoho stromku zvládnete s ručním postřikovače určeným na malé plochy, na větší množství rostlin je už vhodnější postřikovač tlakový.

Rycí vidle od výrobce Kent & Stowe. Ručně vyrobené, z kvalitní nerez oceli a jasanového dřeva, 15 let záruka. 870 Kč, www.lukagarden.cz

MYSLETE NA SVÉ RUCE

Mezi základní vybavení zahradníka patří i pracovní rukavice. Ochrání ruce nejen před vysycháním, zašpiněním, ale i před zraněním. Jeden pár, byť takzvaně univerzálních pracovních rukavic, nestačí! Jiné parametry mají rukavice pro práci na záhonech, jiné pro rytí a zcela jiné ty, určené ke štípání dříví. Typu činnosti jsou uzpůsobené materiály rukavic, jejich kombinace i střih. Různé výrobky jsou například různě schopné zachovat cit v prstech. Krátké rukavice jsou dobré na pletí, dlouhé rukavice na péči o živý plot, protože ochrání před poškrábáním i velkou část paže a tak dále.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 9. 4. 2018

Edit: