Stínicí technika v bytě, na balkóně, na terase

Pokud nás čeká horké léto, potom stín v bytě, na balkóně nebo terase bude rozhodně zapotřebí. Neznamená jenom úlevu, ale také chlad, o několik stupňů méně. Však synomem pro stín je chládek, a ten je odvozen od chladu. Pojďme se podívat, jak různě si můžeme stín vytvořit…

Stínicí techniku si především musíme dobře vybrat. K tomu musíme vědět, co přesně chceme stínit, jak chceme stínění ovládat, jak má vypadat a kolik chceme investovat.
Stínění se dá rozdělit především podle toho, co stíníme. Stíníme sami sebe, to když sedíme venku pod markýzou nebo doma za zataženými žaluziemi. Někdy ale současně stíníme i okenní skla. A to je důležité. Okenní tabule je ta věc, která se pod žhavými paprsky v létě proměňuje v kamínka – a máme-li třeba v pokoji tři nechráněná okna vedoucí na jih a západ, potom jakoby nám v pokoji naplno hřály tři radiátory. Tady pomůže jen vnější zastínění oken – nesmíme prostě ke sklu pustit slunce, sklo musí zůstat chladné. Nezáleží přitom, zvolíme-li k tomuto účelu markýzu na fasádě, okenice, vnější rolety či žaluzie nebo jiné stínění.

Vytváříme-li si naopak stín jenom zevnitř, ať už pomocí závěsů, meziokenní rolety
i žaluzie, paprsky sklo na vnější straně rozehřívají. Takové „vnitřní“ zastínění se tedy hodí spíše na sluncem neexponovaných plochách, na severní nebo severovýchodní straně domu.

1

Sluneční clona Darwin z robustní polyesterové tkaniny má pětiletou záruku proti vyblednutí a rozměr 5 x 5 x 5 metrů. Struktura látky umožňuje cirkulaci vzduchu. UV ochrana 15-24 SPF. Clonu lze prát v ruce. www.doppler.cz

2

Exteriérová žaluzie Zetta svou celistvou plochou dokonale stíní interiér. Guma vlisovaná po délce lamely zvyšuje termoregulační efekt. ISOTRA

3

Elegantní skládaná látková žaluzie Plisse ochrání před ostrým světlem, snižuje hlučnost v místnostech a zajišťuje tepelnou pohodu. Žaluzie je vhodná na klasická, atypická i střešní okna a také do oken zimních zahrad. ISOTRA

ZÁVĚSY, VĚC ESTETICKÁ

Okenní závěsy jsou designová záležitost. Více či méně nařasená látka kontrastuje s hladkými rovnými povrchy v místnosti a vytváří uvolněnější atmosféru. Napůl transparentní nebo naprosto neprůsvitné silné tkaniny závěsů umějí dokonale dotáhnout a zdůraznit charakter interiéru. Způsob zavěšení látky, materiál konzole, lesk nebo mat tkaniny, různé doplňky – to všechno jsou detaily, které dokáží zdůraznit celkový styl interiéru – jeho romantičnost, eleganci nebo minimalismus.

DŘEVĚNÉ OKENICE TRADIČNÍ I NOVODOBÉ

Sklo se z vnější fasádní strany tradičně zakrývá také dřevem. Je to efektní i efektivní. Dřevěné dvoukřídlé okenice se na našich rodinných domech – na rozdíl od jiných zemí – příliš neujaly. Spíše než na rodinných nebo bytových domech je vídáváme na chalupách, a chatách, kde současně plní bezpečnostní prvek. Poslední roky se ale stále více uplatňují na nových rodinných domech velkoplošné okenice posuvné. Na fasádě je pod a nad oknem instalovaná kolejnička, po které pojíždějí okenice, které mohou být kompaktní nebo poloprůhledné, s mezerami mezi dřevěnými prkny nebo hranoly.

4

Connexoon Window umožňuje dálkově ovládat a kontrolovat stínění; podle vytvořených scénářů si lze stínění naplánovat. Nebo systém pomocí čidel ovládá stínění sám. SOMFY

5

Vnitřní roleta nejen stíní, ale i dotváří světlý interiér. IKEA

6

Elegantní závěsy dotvářejí interiér, poskytují soukromí a výborně stíní. IKEA

7

8

Vnitřní žaluzie je možné nastavit na jakoukoliv polohu a dosáhnout tak různé intenzity stínění. IKEA

ROLETA JE EVERGREEN

Ta tradiční, kterou pamatují jen nejstarší, byla z těžké tmavozelené nebo šedé pogumované látky a nebylo lehké ji stáhnout či vytáhnout – zasekávala se zásadně v půli. Vyšla z módy, když nastal v 60. a 70. letech boom výrazných okenních závěsů divokých barev a vzorů. A když i ty vyšly z módy, roleta se vrátila, úplně jiná a dokonalá. Je oblíbená pro své lehké a rychlé ovládání, možnost různě intenzivního zastínění – roletu můžeme nechat viset v jakékoli poloze. A barvu a odstín rolety je možné dokonale přizpůsobit jakémukoliv interiéru.

​MARKÝZY JAKO KRÁLOVNY STÍNU

Markýzy se vyrábějí v mnoha variantách s manuálním i automatickým ovládáním. Od malých k zastínění balkonů až po obrovské zastiňující velkou část fasády rodinného domu. Vybrat si můžeme markýzu pevnou, výsuvnou, sklopnou, kazetovou nebo třeba kloubovou. Na trhu jsou i markýzy uchycené v jediném bodě, jakoby se vznášející v prostoru před fasádou domu.
Na tři skupiny se pak markýzy dělí podle toho, kde mají srolovanou látku. První typ je markýza bez kazety, druhá skupina má polokazetový kryt, kde látku chrání stříška. Třetí, celokazetový typ, má tkaninu srolovanou do plastové nebo kovové kazety. Je tak stále chráněná, což výrazně prodlužuje její životnost.
Velikost plochy, kterou chceme zastínit a to, zda markýzu chceme různě naklánět nebo ji ponechat v jedné pozici – to určuje systém výklopných ramen. Ovládání si můžeme vybrat automatické, pomocí motorku anebo markýzu můžeme ovládat ručně, klikou. Ta první možnost je mnohem pohodlnější, zejména u těch největších markýz. Automatické stahování a roztahování markýzy umí zajistit čidla.
Automatizovaný provoz markýzy zajišťuje čidlo „slunce-vítr“. Markýza se tak rozvine současně s počátkem slunečního svitu, a umí se zase srolovat jakmile se rozfouká silnější vítr; ten by mohl poškodit její konstrukci. Proti poškození větrem napomáhá ještě „otřesové čidlo“, které eviduje otřesy markýzy způsobené větrem a vydává pokyn k jejímu srolování, když tyto otřesy překročí nastavenou hodnotu. Čidla jsou ukotvena do zdi, pod převis střechy nebo balkonu či krovu.

9

Kazetová elektricky ovládaná markýza s automatikou „slunce-vítr“. PROKLIMA STÍNICÍ TECHNIKA

10

11

Markýzu můžeme ovládat ručně (klikou) anebo automaticky (motorkem). Ruční ovládání se hodí pro siláky, k malým markýzám nebo do chaty, kde stahujeme markýzu jen občas. Doma bychom rozhodně měli investovat do ovládání motorového. Jeho jednodušší verzí je vypínač na stěně, komfortnější variantu představuje motorek s dálkovým ovládáním.

SLUNEČNÍ PLACHTY

Jednoduché a efektní řešení: tyto plachty nejsou náročné na finance ani na instalaci a vypadají díky režné tkanině v zahradě přirozeně. Trojcípé nebo větší čtyřcípé sluneční plachty mají tkaninu ošetřenou tak, že nepropouští UV paprsky. S kotvením na domě je to jednochodé: plachta se přichytí jen dvěma body na fasádu, třetí (nebo i čtvrtý) cíp bývá připevněn na stožáru vztyčeném v příslušné vzdálenosti od domu. Plachtu můžeme natáhnout i u zahradní chatky nebo jiné budovy na zahradě. Ale také v prostoru, kdekoliv v tom případě máme stožáry tři – vybudujeme tak jednoduchou a rychlou a dobře vypadají pergolu na trávníkem, nebo můžeme zastínit bazén či jezírko.

12

13

14

Nahoře: žluté fasádní clony oživují dům. Úplně vlevo: venkovní rolety srolované v nadokenních boxech. Vlevo: fasádní clona s perforovanou látkou. PROKLIMA STÍNICÍ TECHNIKA

15

Dřevěné pojízdné okenice s manuálním ovládáním na modřínové fasádě rodinného domu v Jizerských horách. DOMESI

16

SVISLÉ FASÁDNÍ CLONY

Svislé venkovní clony (nebo také svislé fasádní markýzy) jsou zajímavou variantou k venkovním žaluziím či roletám. Podstatou je látka navinutá v zaobleném boxu na hřídeli, spodní profil tkaniny je vedený v lanku. Výhodu tohoto typu fasádního zastínění je jednoduchá konstrukce, montáž i ovládání. Výrobci mají také v nabídce mnoho typů látek a barev, z kterých si lze vybrat a dodat fasádě domu požadovaný ráz. Použít se u některých typů dá perforovaná tkanina, která dobře stíní, ale v interiéru přes ni částečně vidíme ven. Míru zastínění a průhledu určuje typ látky a její hustota. Kvalitní materiály jsou odolné proti vyblednutí i stárnutí.

Foto: archiv firem

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Datum vydání: 6. 7. 2016

Edit: