Jeden lustr nestačí...

Osvětlení interiéru je stejně důležité jako například výběr správné matrace do postele. Špatnou volbou a chybným umístěním můžete způsobit víc škody než užitku. Při nákupu svítidla proto buďte nekompromisní a dbejte na kvalitu.

Na trhu je v současné době velice pestrá nabídka svítidel, která vám pomohou vytvořit si doma příjemné prostředí. Ale musíte umět vybírat. Při výběru si všímejte nejen vzhledu, který samozřejmě hraje hlavní roli, ale především funkčnosti – sledujte všechny detaily, jako jsou konstrukční řešení, závěs svítidla, možnosti výškového umístění, pohyblivost ramene (u lampiček) a podobně. Mezi další technické parametry, které byste neměli podcenit, patří rozhodně intenzita osvětlení, barva světla, jeho stabilita, materiál stínidla, stojanu a držáku a také možnost snadné výměny žárovky nebo zářivky a dostupnost náhradních dílů. Ověřte si také způsob údržby osvětlovacího tělesa – prach, který by nebylo možné z jeho povrchu odstranit, může kvalitu a intenzitu světla hodně změnit.

2

Stolní lampa PH 3/2 Table Black z bílého foukaného třívrstvého opálového skla v kombinaci s černým chromem (nebo vysoce lesklým chromem). Opálové sklo je lesklé na horní a pískované matné na spodní straně, tím je dosaženo měkkého a rozptýleného rozložení světla. Cena 26 854 Kč, výrobce Louis Poulsen, nabízí BULB.

1

Světelné zdroje LED již našly uplatnění nejen v klasických svítidlech (místo klasických žárovek), ale i v bodových svítidlech (místo halogenových žárovek). LED zdroj Parathom Classic A75 14,5 W nahrazuje 75W žárovku, cena od 1400 Kč. LED zdroj Parathom Pro MR16 10 W nahrazuje 50W halogenovou žárovku GU5.3, cena od 780 Kč. Nabízí OSRAM.

ESTETICKÉ NÁROKY

Zde jsou na prvním místě design, materiál a ba- revnost. Jednotlivé lampy a lustry vybírejte s citem, snažte se představit si je u vás doma. A nepředstavujte si je jen v rozsvíceném stavu, ale i za slunečného dne, jestli i tak budou příjemným prvkem interiéru. I když nebudou svítit, měla by být radost na ně pohledět. Podstatnou roli hrají barvy, které krásně vyniknou především v dobře osvětleném interiéru. Využít můžete i hru světla a stínu – opticky tak lze oddělit jednotlivé prostory, například pracov- ní kout od relaxačního. Dejte si pozor na zrcadla a lesklé plochy, ty totiž odrážejí světlo někdy až nepříjemně. Vyhnout se tomu můžete volbou lampy s vhodným stínítkem. Na takovou situaci už ale musíte být připraveni v obchodě.

3

Originální pojetí stojací lampy Stewie – vyniká velkými rozměry a lehkým flexibilním materiálem, snaží se být nekonvenční a přátelská. Teplem tvarovaný expandovaný polyetylen je pokrytý speciální látkou s jedinečnými vlastnostmi lomu světla, které je tak nezvykle příjemné a měkké. Lampa je dominantou interiéru, i když zrovna nesvítí. Vyrábí Foscarini, nabízí BULB.

4

Stojací svítidlo TEADORO je vyrobeno technologií cocoon®. (Jde o speciální recepturu s licencí, pomocí níž se vyrábí extrémně zatížitelný a elastický materiál. Modely jakéhokoliv druhu tak lze potáhnout membránou.) Materiál chrom, výška 160 cm, zdrojem světla dvě žárovky E27, maximální příkon 2 x 60 W, cena 5290 Kč. EGLO

KAŽDÉMU TO JEHO

Znáte to… Jeden si čte v křesle, druhý si hraje na koberci a třetí si vybírá, co si pustí na DVD. V centrální místnosti, kterou většinou bývá obývací pokoj, se schází více požadavků na různé druhy osvětlení, tady jeden lustr nestačí. Je třeba pořídit sem trochu „pružnější“ osvětlení. Jedině tak zvládnete osvětlit všechna místa, kde se něco děje. Pryč jsou časy, kdy lustr v obýváku musel zařídit veškeré světlo v místnosti a maximálně ho doplňovala jedna lampička na čtení. Současným nepostradatelným pomocníkem jsou bodová světla, která lze libovolně nasměrovat podle potřeby, navíc můžete zvolit úspornou variantu, takže mohou prostor nasvěcovat dlouhodobě, aniž by trpěla vaše peněženka. Pro zastánce klasických stojacích lamp se nabízí řešení v podobě otočných a polohovatelných stínidel s pohyblivými rameny a podobně. Vhodným nasměrování toku světla například na obraz docílíte efektního prvku, který ozvláštní interiér. Moderním způsobem osvětlení knihovny jsou malá svítidla instalovaná přímo do polic či vitrín, která krásně osvětlí hřbety knih, zároveň i poslouží jako funkční doplňkové světlo.

5

LED svítidlo Mayor v hliníkovém provedení je vhodné pro vnitřní prostory nábytku, zejména šaten. Jeho hlavní výhodou je flexibilita (dvě délky lišt s různým počtem posuvných LED modulů). Svítidlo lze zapojit s bezdotykovým senzorem pro automatické rozsvícení šatníku při otevření. 1495 Kč / 2 posuvné moduly, 1995 Kč / 3 moduly. Svítidlo Topline vyzařuje světlo pod úhlem 30° a na výběr máte z teplé a studené bílé barvy, je ideální k osvětlení nábytku s montáží na horní stranu skříní, rámů či zrcadel. 795 Kč. PANLUX

6

Organický design svítidla PROUD podtrhuje šest akrylátových křídel, která vyrůstají ze skleněného středu a roznášejí světlo do místnosti, cena 3750 Kč, vyrábí Pulz, nabízí Rendl Light Studio.

JAKÝ SVĚTELNÝ ZDROJ?

Promyslete si požadavky na výkon a provoz – jestli potřebujete hodně světla po dlouhou dobu (což bývá třeba v kuchyni, dětském pokoji a obýváku), pak volte kompaktní zářivku. Má vysoký výkon a dlouhou životnost. Pokud potřebujete osvětlit prostor pouze krátkodobě (toaleta, komora, chodba…), zkuste vhodnou žárovku, jako ideální orientační noční osvětlení zase výborně funguje LED dioda – může svítit dlouhodobě a s malou intenzitou.

7

Lehká pracovní LED lampa CUBE s nastavitelným stínítkem a podstavcem z hliníku, ramena jsou z lehké hi-tech karbonové slitiny a nejsou pohyblivá, cena 4800 Kč, vyrábí Herstal, nabízí Rendl Light Studio.

8

Stolní svítidlo PUEBLO 1 je vyrobeno z matného niklu v barvě antická hnědá, stínítko je z bílého textilu. Rozměry 26 x 48 cm, lampa je dotyková a zároveň stmívatelná, intenzitu osvětlení lze libovolně postupně dávkovat. Zdrojem světla je žárovka E14, maximální příkon 1 x 60 W, cena 979 Kč. Nabízí EGLO.

JAKÉ SVĚTLO KAM?

V kuchyni je za hlavní svítidlo považováno to nad jídelním stolem. Je rozhodně opticky nejvýraznější, dodává kuchyni atmosféru, ale jeho funkce je spíše doplňková, mnohem důležitější jsou jednotlivá světla umístěná nad pracovní plochou (kuchyňskou linkou). Ta by měla být rozmístěna tak, abyste si při práci nestínili vlastním tělem a zároveň by vám světlo nemělo svítit do očí. Ideálním místem, kam bodová svítidla umístit, je spodní strana horních kuchyňských skříněk. U dřezu volte svítidlo se zesíleným krytem proti vodě, nad varnou deskou osvětlení vyřeší digestoř. V ložnici se snažte zachovat intimitu prostoru a pořiďte si osvětlení s příjemným a klidným světelným tokem.

Přečtěte si 10 rad pro osvětlení obýváku.

Opět je lepší volit více drobnějších svítidel, která lze natáčet a polohovat podle nálady a potřeby. Myslete také na to, že zatímco vy už chcete spát, partner si ještě chce chvíli číst – pořiďte tedy takové lampičky, které vás nebudou rušit při usínání. V dětském pokoji myslete hlavně na bezpečnost – svítidla by měla být bez ostrých a špičatých hran, samotný světelný zdroj pak chráněn ochranným krytem, aby se o něj děti nespálily a zároveň ho při válečné bitce nerozbily. U pracovního stolu je samozřejmostí kvalitní lampa s polohovatelným tělem.

9

Stolní lampa Book Rest z pískovaného skla poskytuje ideální měkké světlo ke čtení. Navíc slouží jako odkládací stojánek pro rozečtenou knihu – ta se na lampičku pokládá jako střecha na domeček. Funguje pak jako stínítko, které tlumí světelnou intenzitu lampy. Včetně žárovky (úsporná 11 W ES/E27, kompaktní fluorescenční GLS). Cena 1295 Kč. Vyrábí SUCK UK, nabízi NAOKO.

10

Stolní lampa GAVIK z bílého matného skla (k dostání v modré, nachové, oranžové, růžové či zelené) je malá a snadno přemístitelná, do interiéru vnese barevnost. Doporučená žárovka LEDARE LED E14, 4,3 W, 200 lumenů. Cena 349 Kč, nabízí IKEA.

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 29. 12. 2015

Edit: