Katalogové domy

Ne každý má chuť, čas a často ani odvahu na to, aby se pustil do stavby domu podle individuálního projektu. Cestou k vlastnímu domu může být proto i stavba domu typového. Naštěstí jsou již k mání takové, které vyhoví architektonicky i uživatelsky.

Stavět dům podle individuálního projektu vyžaduje jistou dávku odvahy, pokud neznáte dobrého a prověřeného architekta, který vám jej skutečně ušije na míru, se kterým budete dobře vycházet i v průběhu stavby, bude zodpovědně vykonávat autorský dozor… Pokud ano, je to řešení ideální. Ale většinou je tato cesta k vlastnímu bydlení delší. Ale vy na stěhování do nového spěcháte a raději se rozhlížíte po domech hotových, nebo si ho chcete nechat rychle postavit na klíč? Nebo potřebujete ušetřit a rádi byste si nechali postavit jen hrubou stavbu a zbytek dodělat sami? Nebo nemáte dostatek financí na individuální projekt? Nebo chcete vsadit na jistotu a vybrat si něco, co je vyzkoušené a co si můžete dobře prohlédnout? Pro všechny tyto případy existuje řešení, ale aby bylo tím správným, je třeba věnovat čas výběru firem, na které se obrátíte, a jejich prověření. S tím vám na tomto místě pomoci nemůžeme, ale můžeme poradit, jak prověřovat a porovnávat předložené nabídky.

3

2

1

Minimalistický přízemní bezbariérový dům Perseus 116 s pultovou střechou, vloženým venkovním prostorem, který funguje jako krytá terasa, je vystaven na půdorysu 10,5 x 15 m. Jednoduché dispoziční uspořádání využívá dělení na část obytnou a na část klidovou s ložnicemi, Zajímavostí je průchod ze zádveří přes spíž do kuchyně, který usnadní ukládání nákupů. ATRIUM

V ČEM SE MOHOU LIŠIT?

Nevýhodou všech typových projektů a katalogových domů je, že nepočítají s konkrétním pozemkem, většinou předpokládají rovinatý nebo jen mírně svažitý pozemek. Samozřejmě s tím, že není znám jeho tvar a orientace ke světovým stranám, typ podloží či jeho okolí. Použít typový projekt není možné bez jeho doplnění projektem osazení objektu na pozemek a napojení objektu na inženýrské sítě. Zpravidla bude potřebný geologický a radonový průzkum, nutné je zaměření pozemku. To jsou všechno položky, za které budete muset zaplatit. A zde je právě nutné sledovat, co která firma nabízí. Pokud kupujete pouze typový projekt, obvykle tyto práce v ceně nebývají a vy je nezapomeňte zahrnout do vaší kalkulace nákladů.

Pokud kupujete dům jako stavbu na klíč, je naopak obvyklé, aby tyto práce byly do konečné ceny započítány. V těchto případech je třeba věnovat pozornost položkám týkajících se přípravy a konečné úpravy pozemku. Některé firmy dodávají domy na předem připravenou spodní stavbu, základovou desku, kterou si musíte nechat vybudovat na vlastní náklady. Naopak jiné se postarají o přípravu pozemku, skrývku ornice a vybudování základů s vývody kanalizace ke všem sanitárním předmětům a s prostupy pro inženýrské sítě. Je třeba, aby bylo provedení spodní stavby v nabídce podrobně specifikováno. Poraďte se při porovnávání s odborníkem, základy mohou být provedeny různě, i ony, stejně jako dům mohou být více či méně zatepleny a podobně.

A samozřejmě, nabídky hotových domů se liší i mírou dokončenosti, od hrubé stavby přes provedení finálních povrchů až po osazení zařizovacími předměty. Proto pečlivě prostudujte rozsah dodávky. Firmy často nabízejí provedení standard a luxusnější provedení. A nejedná se jen o kvalitu zařízení, cenu může významně ovlivnit i energetická náročnost domu. Součástí nabídky by měl být i Průkaz energetické náročnosti budovy.

4

5

Astro 151 – netradičně řešená dřevostavba se dvěma protilehlými pultovými střechami. Je určen pro čtyř- či pětičlennou rodinu. Z obývacího se vychází rovnou na krytou terasu, kuchyň a jídelna je opticky oddělena menším výklenkem. Hlavní část domu je možné doplnit krbem. V podkroví jsou dva pokoje a menší koupelna. V půdorysu je začleněna i prostorná garáž, která slouží zároveň jako technická místnost. ATRIUM

ZMĚNY?ZMĚNY!

Firmy nabízejí možnost projekt upravit, a v nabídce by měly uvádět, které typy změn jsou možné, a které z nich jsou prováděny bezplatně. O tom, co, jak a za kolik je možné v projektu upravit, je třeba se informovat na samém začátku jednání s firmou, dříve než projektant cenu do dokumentace zanese. Některé firmy neprovádějí změny, které zasahují do nosné konstrukce domu, některé ano, ale musíte za ně samozřejmě zaplatit více než za méně náročné změny. Již téměř samozřejmostí je možnost zrcadlového převrácení orientace domu. Mezi změny, které jsou u většiny firem možné patří volba jiných dokončovacích materiálů u podlah, omítek, střešní krytiny, i třeba tepelné a protivlhkostní izolace. Často akceptované změny patří například úprava velikosti a umístění oken, změna dispozice jiným rozmístěním příček, mírná úprava sklonu střechy či změna způsobu vytápění nebo zabudování krbu. Pak je nutné provést změnu i v Průkazu energetické náročnosti budovy. … Ne vždy je možné domluvit se na změně konstrukčního systému či rozšíření nebo zmenšení domu. Uvažovat můžete i o přidání podsklepení či změnu velikosti garáže. Pokud uvažujete o velkých zásazích do typového projektu, je otázkou, zda raději nejít cestou individuálního projektu.

6

Typový projekt je možné použít i v kombinaci s individuálním, jako v tomto případě, kdy je typizovaný dům Bungalov 5+ doplněn atypickou patrovou stavbou. Novinkou v nabídce nízkoenergetických dřevostaveb společnosti DUMRAZDVA je Bungalov 7, který je vlastně zmenšeným Bungalovem 5. Díky zmenšené zastavěné ploše (93,9 m2) se podařilo nabídnout bungalov s dispozicí 4 + k. k. za příznivější cenu od 739 000 Kč. V nadstandardním provedení je možné doplnění terasy s pergolou.

7

8

9

10

Typový projekt variabilního domu STUDIO A, který nabízí společnost G SERVIS, umožňuje postupnou modulovou přístavbu podle rostoucích potřeb rodiny. Jeho počáteční užitná plocha 62 m2 je připravena pro dostavbu navazujících částí domu. Projekt nabízí variabilitu i v podobách domu, například se sedlovou, pultovou nebo rovnou střechou. Obkladem může být dřevo, lícové cihly apod.

JE PROJEKT KVALITNÍ?

Koupit typový projekt, podle kterého se chcete sami postarat o realizaci, je pro laika obtížné. Jistě dokážete posoudit jeho architektonickou a dispoziční kvalitu, ale jak se přesvědčit o samotné kvalitě provedení? To můžete spíše na základě referencí a zkušeností jiných stavebníků. Rozhodně však budete mít mnohem lepší podklad, pokud bude projekt rozpracován do podrobných výkresů. Některé firmy nabízejí projekt pro stavební povolení v rozsahu vyžadovaném stavebním zákonem, zpracovaný v měřítku 1:100. Projekt pro stavební povolení nevyžaduje podrobné rozpracování detailů, jako ukončení střechy, napojení izolace kolem okenních otvorů, překladů… Stavět podle něho je sice možné, ovšem vede k improvizaci na stavbě, která je zdrojem budoucích poruch, vícenákladů a nepříjemného dohadování o ceně. Buď si musíte sehnat projektanta, který připraví prováděcí projekt s vypracováním detailů, nebo ho bude muset připravit stavební firma. Tím se však ochudíte o výhodu typových projektů ¨C promyšleného a odzkoušeného řešení. Tyto starosti si ušetříte, vyberete-li si projekt od firmy, která automaticky dodává také podrobné výkresy detailů v měřítku 1:50. Hodně napoví vzorový projekt, proto si ho nechte při úvodních jednáních předložit.

11

12

Projekt moderního až funkcionalistického střihu ABELE z nabídky firmy HOFFMANN je určen pro stavební systém VELOX. Svým tvarem je schopen umístění na rozmanitých pozemcích, dokonce i na velmi úzkých, které obvykle vyžadují individuální řešení. Přitažlivý je i díky dvěma terasám – jedné zastřešené a druhé v patře, která je společná pro oba dětské pokoje.

13

14

Novostavba dřevostavby na klíč realizovaná ze systému Novatop, zastavěná plocha 61 m2, užitná plocha 98 m2. NOVATOP vytváří bezpečnou, masivní a skutečně celodřevěnou konstrukci, která umožňuje přiznat krásu dřeva i v interiéru, a to při mimořádné energetické úspornosti. AGROP NOVA

VÝKAZ VÝMĚR

Podrobný projekt výborně poslouží i při výběru stavební firmy. V tom případě si nechte vypracovat takzvaný výkaz výměr, který použijete jako podklad pro výběrové řízení na dodavatele stavby. Přehledně shrnuje rozsah a množství různých druhů konstrukcí, prací, dodávek a služeb potřebných k realizaci stavby. Získáte tak přehled, co vše oslovené firmy zahrnuly do své cenové nabídky. Pokud si necháte zpracovat i položkový rozpočet, v němž jsou položky z výkazu výměr doplněny o aktuální ceny, získáte i kontrolní listinu pro porovnání ocenění prací a dodávek. A případně ho využijete jako dokument k žádosti o úvěr. Tyto dokumenty nebývají standardními součástmi projektu, protože nejsou potřeba při stavbě svépomocí nebo když předem víte, kdo bude stavbu realizovat.

RESPEKTOVAT OKOLÍ

Jak jsme řekli, typový projekt ani katalogový dům nemůže být navržen tak, aby zapadl do jakéhokoliv prostředí. Proto se nenechte unést samotnou krásou projektu a buďte citliví na to, kam dům chcete umístit. S typovým projektem se určitě nejdříve vydejte na stavební úřad a informujte se, zda vámi vybraný dům odpovídá místním regulačním předpisům a co vše od vás bude stavební úřad vyžadovat. Výhodou typových domů je, že můžete jednat s úřady téměř okamžitě, ohlásit stavbu nebo žádat o stavební povolení.

15

16

Bungalov ve tvaru L je postaven podle upraveného typového projektu Ing. Eduarda Nováka ze stavebního systému YTONG a byl realizován svépomocí. Obytný prostor je propojen se zahradou francouzskými okny a terasou. Ytong je pro svépomocnou výstavbu obzvlášť vhodný, staví se z něj snadno a rychle.

17

18

Typový dům Apollon z katalogu Dům jedním tahem. K vybranému domu získáte zdarma projekt osazení a projektovou dokumentaci, v níž je možné změnit vnitřní dispozici. Dům k dokončení je hotov do dvou měsíců, dům k nastěhování do šesti měsíců. Hrubá stavba je montována z velkoplošných dílců z Liapor-betonu. LIAS VINTÍŘOV

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 5. 2. 2016

Edit: