Léto s kovbojem? U bazénu!

K čemu je vám atraktivní kovboj, když máte na vlastní zahradě krásný zapuštěný bazén? Pusťte kovboje k vodě a sami se do vody naložte!

Žhavou novinku pro letošní léto představuje řada luxusních skeletových bazénů Caribic. Na snímku model Barbados s komfortní hloubkou 150 cm a zabudovaným osvětlením. Foto Mountfield

Na romantickou filmovou komedii, v níž kovboje Honzu ztvárnil mladý Jaromír Hanzlík, si dnes vzpomenou jen ti dříve narození z nás. Vždyť od jejího natočení uplynulo už bezmála půl století!Náš svět se za tu dobu bohužel nestal lepším a šťastnějším… V rozkolísané době si najednou začínáme vážit věcí, které jsme ještě nedávno považovali za samozřejmé. Zdraví, míru, duševní pohody, lásky bližních či fungujícího domova. Snad jsme si to uvědomili včas, abychom o to vše rázem nepřišli… Kde znovu najít ztracenou rovnováhu? Pro začátek si zkuste vytvořit soukromý ráj, který vám dodá vnitřní klid a umožní relaxaci.

Bazénový vysavač Dolphin S 300i je lehký (7,5 kg) a výkonný. Pohodlné ovládání pomocí aplikace. Akční cena 50 491 Kč. Foto Bazény CZ

 

Vstupní investice

Pokud má mít ráj na vaší zahradě podobu moderního venkovního bazénu zapuštěného do země, rozhodně do něj budete muset investovat čas, energii a hlavně peníze. Je to pochopitelné: Vždyť jde o stavbu podle stavebního zákona, která se na vašem pozemku stává nemovitostí trvalé hodnoty. Vedle investičních nákladů na výstavbu samotného bazénu musíte počítat ještě s řadou dílčích nákladů na vybavení (filtrace, filtrační písek, schůdky, osvětlení, ohřev bazénové vody, protiproud, vybavení na údržbu a provoz, bezpečnostní zakrytí). A pokud se vám zachce využívat svůj zahradní bazén celoročně, musíte nutně připočítat i výdaje na jeho zastřešení. I pro nezastřešený bazén je ovšem nutné zajistit dostatečný zdroj vody a elektrické energie. Abyste při provozu příliš neplýtvali, doporučujeme úsporný ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky. Vstupní investice se tím sice ještě zvýší, ale postupně se vám bude vracet ve formě trvalé úspory provozních nákladů. Navíc tím snížíte svoji závislost na dodávkách energie z veřejné distribuční sítě.

Přelivové zahradní bazény řady BENEFIT jsou z vnější strany opatřeny 25 cm silnou patentovanou termokonstrukcí, která slouží jako nosný a zároveň izolační prvek bazénu. Foto Albixon

 

Administrativa

Bazén zapuštěný do země je nemovitost, proto se jeho výstavba řídí pravidly stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb. v platném znění, účinný od 1. ledna 2021). Ten dělí bazény podle velikosti. Jestliže mají zastavěnou plochu do 40 m2, nevyžadují dnes stavební povolení ani ohlášení stavby. Také u bazénů nad 40 m2 se zjednodušila administrativa: Na zastavěném pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci vám stačí územní souhlas. Formulář „Žádost o územní souhlas“ je volně dostupný na internetu ve formátu PDF. K němu je třeba doložit přílohy – jaké konkrétně, to vám prozradí i po telefonu na místně příslušném stavebním úřadě. Riskovat tzv. černou stavbu se však rozhodně nevyplatí, protože řízení o jejím odstranění může být zahájeno i po několika desetiletích… Většina realizačních firem vám nabídne odborné poradenství ve fázi příprav, leckdy dokonce kompletní vyřízení administrativy. U drahého bazénu můžete od firmy získat ještě víc: jednak prodlouženou záruku, jednak dlouhodobý provozní servis. Obojí se vám bude hodit!

Bazén s bezpotrubní filtrační jednotkou vám zajistí křišťálově čistou vodu. Těleso bazénu tvoří železobetonový monolitický skelet. Velký výběr schodišť v protiskluzovém provedení. Foto Desjoyaux

 

Skimmer, nebo přeliv?

Vedle administrativy musíte vyřešit také praktickou otázku podoby bazénu. Chcete mít vodu až po okraj a užívat si při plavání dokonalý výhled do okolí, nebo dáváte přednost suché a vyhřáté obrubě bazénu, na níž se dá nerušeně slunit? Podle toho volte buď bazén přelivový, nebo skimmerový. Ten přelivový umožňuje naplnění až po okraj a je vybaven přelivnou hranou podél okrajů po celém obvodu bazénu. Skimmerový bazén není vodou naplněn až po okraj a je vybaven mechanickým lapačem nečistot z hladiny (skimmerem). Přelivové bazény bývají zpravidla technologicky náročnější a tudíž dražší, ale rozdíl nemusí být podstatný. Zachycená voda míří v obou variantách do filtrační nádoby, kde se zbaví i drobnějších nečistot. Zpátky do bazénu se proudovými tryskami vrací opět čistá voda.

Podlouhlý bazén o rozměrech 12 x 3 metry s rohovým schodištěm a lamelovým bezpečnostním zakrytím, které je umístěno pod vodou v zadní části bazénu. Foto Desjoyaux

 

Chcete montáž na místě?

Zapuštěný zahradní bazén není levnou záležitostí. Aby nebyl ještě dražší, vyrábí se většina bazénů s typizovanými rozměry. Bazén může být montovaný (montáž se provádí z předem připravených dílů, ale probíhá přímo na pozemku), nebo skeletový (firma vám doveze hotový skelet bazénu a usadí ho do připraveného stavebního výkopu). V obou případech je ideální, když dodavatelská firma provede kompletní instalaci bazénu. Bude to pro vás nejen jednodušší a levnější, ale hlavně vám to přinese delší záruční lhůtu. Zbývá vybrat konstrukci a můžete jít do toho!

Skimmerové bazény představují základní řešení pro čištění vody. Praktické odtokové zařízení z ABS plastů odstraňuje nečistoty a využívá se také pro připojení bazénového vysavače. Foto Albixon

 

Konstrukce a cena

Na výběr máte v zásadě ze sedmi typů bazénu.

Fóliový: Nenáročný rodinný bazén kruhového či oválného tvaru s pevnou konstrukcí. Dá se zapustit do země úplně nebo částečně (ve svažitém terénu). Vyžaduje méně zemních prací, čímž se zlevňuje stavební příprava i cena bazénu (od 20 000 do 60 000 Kč). Vydrží však pouze 5 až 10 let.

Plastový: Bazén svařený z tenkých polypropylenových desek. Kvalitní polypropylen má vysokou teplotní odolnost (od -30 °C do +150 °C), je mechanicky odolný a tvarově i barevně stálý. Cena včetně montáže a izolace dna 50 000 až 200 000 Kč.

Sklolaminátový: Tuhá skořepina bývá zpevněna skelnými vlákny a vyráběna jako monolitní celek, který neoslabují žádné spoje či svary. Bazén má integrované schodiště pro komfortní a bezpečný vstup do vody. Modely zateplované polyuretanovou pěnou odolají i silnému mrazu. Životnost přes 20 let, cena 100 000 až 250 000 Kč.

Kompozitní: Skelet tvoří speciální panely z kompozitních materiálů (vysoce kvalitní sklolaminát). Lze u nich realizovat dvě úrovně dna (mělčina + hlubší část). Ideální i do lokalit s výskytem spodní vody. Vysoce kvalitní konstrukce se zárukou 30 i více let, cena od 150 000 Kč výše.

V okolí bazénu najde uplatnění kámen, dřevo i protiskluzová dlažba. Foto Desjoyaux

 

Keramický: Luxusní modely, jejichž stěny tvoří několik vrstev, jednou z nich je vrstva keramická. Svrchní vrstva bývá z laminátu. Vynikají vysokou pevností, tvarovou stálostí a atraktivním designem. Funkčně se příliš neliší od sklolaminátu, jsou však dražší (od 200 000 Kč výše).

Betonový: Monolitická železobetonová konstrukce umožňuje vyrobit bazén na míru s mimořádnou životností. Navíc lze bazén vybavit speciální patentovanou filtrací bez potrubních rozvodů a technické místnosti (Bazény Desjoyaux), která zajistí křišťálově čistou vodu. Cena od 250 000 Kč, často i přes půl milionu.

Nerezový: Atraktivní díky snadné a rychlé montáži, elegantnímu provedení, mimořádně dlouhé životnosti a snadné údržbě. Nerezová ocel zaručuje odolnost po desítky let. Výroba zpravidla na zakázku. V typizovaném rozměru lze pořídit již od 350 000 Kč, na zakázku může cena přesáhnout milion.

Dřevoplastové terasy Twinson jsou vysoce odolné, bezúdržbové a hodí se i jako bazénová obruba. Foto Deceuninck

 

Povrch okolo bazénu

Jakým povrchem vybavit bezprostřední okolí bazénu? Především odolným vůči mrazu i vlhkosti (včetně chemicky ošetřené bazénové vody) a protiskluzovým. Navíc by měl být příjemný na dotek, s dlouhou životností a minimálními nároky na údržbu. V úvahu přichází protiskluzová mrazuvzdorná dlažba, přírodní nebo umělý kámen, betonové dlaždice, přírodní dřevo či dřevoplast (WPC), případně přírodní kamínkový povrch s pryskyřičným pojivem (TopStone). Okolí bazénu sluší především přírodniny, které dobře korespondují se zahradou i vodní plochou, ale vzhledem k náročným venkovním podmínkám je třeba přírodní materiály (kámen, dřevo) vybírat velmi obezřetně. Dřevo se hodí spíše z exotických dřevin, protože lépe snáší vlhkost i výkyvy teplot. Nyní jsou ale k dispozici i materiály umělé, jež jsou od přírodních téměř k nerozeznání a trumfnou je v užitných vlastnostech, zejména ve snadnosti údržby. Pokud hledáte standardní řešení, rozhodně vás nezklame keramická venkovní dlažba. Kamenné obložení je sice drahé, ale vyvažuje to krásným a luxusním vzhledem. Nádherné je i přírodní dřevo, ale musíte o ně pečovat. V tomto směru se vyplatí WPC (Wood-plastic composite). Kamenný koberec TopStone je dotekově příjemný a neklouže. Kluzký dnes ovšem nemusí být ani litý beton, natož pak betonová dlažba. Každopádně byste se měli snažit o vytvoření harmonického celku nejen s bazénem samotným, ale i se zahradou, aby byl pocit relaxace dokonalý.

Venkovní dlažba má být mrazuvzdorná s nízkou nasákavostí. Protiskluznost u bazénu nejméně typu B nebo třídy R10. Dlaždice RAKO Outdoor mají protiskluznost R11/B. Na snímku vlevo série Kaamos, vpravo Saloon. Foto Lasselsberger

Foto Lasselsberger

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Lasselsberger, Deceuninck, Albixon, Desjoyaux, Bazény CZ, Mountfield

Datum vydání: 26. 5. 2022

Edit: