Když v krbu oheň nepraská…

Není to sice taková romantika, ale zato si ji můžete pořídit i do bytu v paneláku. Řeč dnes bude o krbech na plyn, biolíh či elektřinu.

1. PLYNOVÉ KRBY

Patrně nejvíce se u nás těší zájmu plynové krby. Fungují na zemní plyn nebo směs propanu s butanem, která je často označována zkratkou LPG (z anglického Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn). Jejich zapálení je opravdu pohodlné a komfortní. Mohou mít téměř libovolné umístění a velmi různorodé tvary, leckdy jde o drahá a vysloveně designová topidla. V moderních interiérech se uplatňují například elegantní průhledové krby, které tvoří dominantu uprostřed obytného prostoru. Jako dekorativní prvek uvnitř topeniště si můžete zvolit věrohodně působící keramická polena různých velikostí či oblázky několika barev. Velikost plamínků i počet zapálených hořáků lze ovládat automaticky.

Elegantní plynový krb s oboustranně průhlednou vložkou Brunner tvoří dominantní prvek uprostřed místnosti a hoří poměrně přirozeným plamenem. Krby Turyna.

SYSTÉM MULTIFUOCO

  • Chcete protopit co nejméně, vytopit z jednoho zdroje celý dům a mít ve vytápěném prostoru příjemné klima s rovnoměrně rozloženou teplotou? To vše vám zajistí systém Multifuoco.
  • Podstatu systému tvoří nucená, obrácená cirkulace vzduchu za použití tichého ventilátoru, který je umístěn pod topeništěm krbové vložky. Rychlost otáček ventilátoru ovládáte dálkově. Do dalších místností rozvádí teplý vzduch systém izolovaných fl exibilních hadic.
  • Plynová kamna se systémem Multifuoco nabízí u nás Topel. Kachlový obklad, výkon 2–5 kW, palivo LPG či zemní plyn. Cena od 107 790 Kč . Topel .

Klasický styl sluší biokrbu Lincoln od společnosti Planika. Technologie BEV (hořících par etanolu), dvě velikosti plamene, výkon 2,5–3,1 kW. Cena 78 400 Kč bez DPH. Kamnářství Humpolec.

 

2. BIOKRBY

Rovněž krby na bioetanol mohou tvořit originální designový prvek v prostorách, kam nelze instalovat klasický krb – leckdy i kvůli nedostatku místa. Proto vám prezentujeme nejen krby napevno zabudované do zdiva, ale také modely určené k zavěšení na stěnu, nebo dokonce volně přenosné. Krby na biolíh hoří přirozeným jasně žlutým plamenem, který vám na bídne teplo, světlo i romantickou atmosféru bez kouře a popela. Velkou předností je, že tento ekologický krb můžete umístit kamkoliv, nepotřebujete žádné staveb ní úpravy ani napojení na komín. Malé stolní biokrby mohou mít tělo z kovu, keramiky nebo i skla a často plní spíše funkci moderního svícnu.

Moderní závěsný elektrický krb Canyon od firmy Aflamo nabízí možnost nastavení barvy i jasu plamene. Výkon 750 nebo 1 500 W, dálkové ovládání. Cena 9 390 Kč. KamnaKrbyLevne.cz.

 

3. ELEKTRICKÉ KRBY

Výhodou elektrického krbu je, že ho lze rychle a bezpečně instalovat do jakéhokoli interiéru. Tyto krby vám nabídnou vysokou výhřevnost a bezpečný provoz, navíc nevyžadují žádnou údržbu. Romantická iluze plamenů ovšem zpravidla kulhá…
Elektrický krb bývá výrazně levnější a snadno se ovládá, jeho výkon lze plynule regulovat podle momentální potřeby tepla. O skutečně hodnotném designu se ovšem v případě elektrických krbů dá hovořit jen stěží.

Stylový elektrický krb Milo klasik s ořechovým ostěním, výrobek americké značky Classic Flame se speciální LED technologií. Akční cena 12 990 Kč. Čertův krb.

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Edit: