Krby bez kouře a popela

sloupový plynový krb

Sloupová dominanta obytného interiéru – to je plynový krb Slimfocus od luxusní francouzské značky Focus. Foto: Focus

Není to sice taková romantika, ale zato si ji můžete pořídit i do bytu v paneláku. Řeč dnes bude o krbech na plyn, biolíh či elektřinu.

1. PLYNOVÉ KRBY

Patrně nejvíce se u nás těší zájmu plynové krby. Fungují na zemní plyn nebo směs propanu s butanem, která je často označována zkratkou LPG (z anglického Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn). Jejich zapálení je opravdu pohodlné a komfortní. Mohou mít téměř libovolné umístění a velmi různorodé tvary, leckdy jde o drahá a vysloveně designová topidla. V moderních interiérech se uplatňují například elegantní průhledové krby, které tvoří dominantu uprostřed obytného prostoru. Jako dekorativní prvek uvnitř topeniště si můžete zvolit věrohodně působící keramická polena různých velikostí či oblázky několika barev. Velikost plamínků i počet zapálených hořáků lze ovládat automaticky.

SYSTÉM MULTIFUOCO

  • Chcete protopit co nejméně, vytopit z jednoho zdroje celý dům a mít ve vytápěném prostoru příjemné klima s rovnoměrně rozloženou teplotou? To vše vám zajistí systém Multifuoco.
  • Podstatu systému tvoří nucená, obrácená cirkulace vzduchu za použití tichého ventilátoru, který je umístěn pod topeništěm krbové vložky. Rychlost otáček ventilátoru ovládáte dálkově. Do dalších místností rozvádí teplý vzduch systém izolovaných flexibilních hadic.
    Zdroj: Topel
Systém Multifuco

Systém Multifuco. Foto: Topel

2. BIOKRBY

Rovněž krby na bioetanol mohou tvořit originální designový prvek v prostorách, kam nelze instalovat klasický krb – leckdy i kvůli nedostatku místa. Proto vám prezentujeme nejen krby napevno zabudované do zdiva, ale také modely určené k zavěšení na stěnu, nebo dokonce volně přenosné. Krby na biolíh hoří přirozeným jasně žlutým plamenem, který vám nabídne teplo, světlo i romantickou atmosféru bez kouře a popela. Velkou předností je, že tento ekologický krb můžete umístit kamkoliv, nepotřebujete žádné stavební úpravy ani napojení na komín. Malé stolní biokrby mohou mít tělo z kovu, keramiky nebo i skla a často plní spíše funkci moderního svícnu.

3. ELEKTRICKÉ KRBY

Výhodou elektrického krbu je, že ho lze rychle a bezpečně instalovat do jakéhokoli interiéru. Tyto krby vám nabídnou vysokou výhřevnost a bezpečný provoz, navíc nevyžadují žádnou údržbu. Romantická iluze plamenů ovšem zpravidla kulhá…

Elektrický krb bývá výrazně levnější a snadno se ovládá, jeho výkon lze plynule regulovat podle momentální potřeby tepla. O skutečně hodnotném designu se ovšem v případě elektrických krbů dá hovořit jen stěží.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Dánské krby, Čertův krb, KamnaKrbyLevne, Topel, Ráj svítidel, Eljo, Kamnářství Humpolec, Krby Turyna, Karma, Architonic, Focus

 

Datum vydání: 9. 1. 2024

Edit: