Klidný spánek zaručí noční brikety

Chcete topit ekologicky s pevným palivem z obnovitelných zdrojů? A dalším kritériem je spánek po celou noc? Oba tyto požadavky splňují noční brikety. Přečtěte si o všech jejich kladných vlastnostech v následujících řádcích.

Recyklace odpadní suroviny dává vzniknout nočním briketám

Základní surovinou pro výrobu nočních briket je kůra ze stromů neboli borka. Je to odpad, který nemá žádný jiný způsob využití. Surovina oloupaná z kmenů se pečlivě vytřídí, vypere a vysuší v horkovzdušné rotační sušičce. Po rozemletí na kousky do velikosti 1 cm tato hmota putuje do lisu, kde se silně stlačí a na konci procesu vzniká nové pevné palivo pro vaše krby, kotle či kamna –⁠ noční brikety.

Jaké klady mají noční dřevěné brikety?

Největší výhodou tohoto druhu briket je prodloužený čas hoření a žhnutí, který trvá až 7 hodin. Díky nim můžete spát celou noc bez obtěžujícího přikládání. Ráno se pobudíte do příjemně vyhřátého pokoje a v krbu uvidíte stále žhnoucí rudé uhlíky. Základem je dokonalé vyladění přívodu vzduchu. Pak brikety produkují teplo po dlouhý čas. Nákup nočních briket vám umožní vstávat s dobrou náladou a věnovat veškerou energii sobě, blízkým či práci.

koš s briketami

Foto: Freepik

Poznáte noční dřevěné brikety na první pohled?

Brikety na noc se odlišují tmavší hnědou barvou. Klasické cihličky nebo válce na denní zatápění jsou v různých odstínech béžové, protože obsahují čistou dřevní biomasu, která je světlá. Hmota brikety noční obsahuje kůru, která je tmavá. Je to rozpoznatelné i u směsových ekobriket, kde se střídají světlé kousky tvrdého dřeva s hnědou borkou. Vždy se dívejte na vnitřní hmotu, protože některé denní „válcovky“ mají temnou a lehce zuhelnatělou krustu způsobenou silným zahřátím.

Které noční dřevěné brikety si můžete pořídit?

V nabídkách jsou dostupné čistě kůrové noční dřevěné brikety s prodlouženou dobou žhnutí. Existují i brikety na rozhraní mezi nočními a denními ze směsi dřeva a kůry. Pro ty je charakteristická stabilní teplota a zároveň vyšší výhřevnost. Oba tyto druhy mají jedinou nevýhodu. Tím je větší objem zbývajícího popela. Ale to můžete lehce vyřešit – přimíchejte jej do kompostu. Tak získáte skvělé hnojivo s přídavkem minerálů pro zahrádku. Ukončíte tak cyklus oběhu prvku návratem do půdy a zároveň budete mít bohatou úrodu.

Jaký vzhled můžou mít brikety na noc?

Noční brikety mají dva základní designy. Prvním je cihlička pojmenovaná RUF, která velikostí a rozměry připomíná klasické pálené cihly. Hodí se do menších topenišť a je u nich důležité dokonale vyladit přívod vzduchu, aby zbytečně nekouřily. Druhá varianta je v podobě válce o průměru 10 cm a délce až 30 cm. Válcové noční brikety jsou vhodné do větších krbů, kotlů a kamen. I „kůrovky“ mají stejně jako všechny ekobrikety ze dřeva tendenci k rozpínání při hoření. Proto zaplňte prostor topeniště maximálně do poloviny.

Kde si pořídíte noční brikety?

Chcete si dopřát nerušený spánek při zatápění nočními briketami? V nabídce e-shopu Briketydrevene.cz naleznete širokou nabídku dřevěných ekobriket. Jsou pro vás připravené v balíčcích o váze zhruba 10 kg a vyskládané na paletách. Přivezou je až před bránu vašeho domova. Doprava je po celé České republice zdarma.

 

Datum vydání: 1. 8. 2023

Edit: