Vstupní dveře

Jsou tím prvním, čeho se dotknete při příchodu domů, a tím posledním, když domov opouštíte. Vstupní dveře plní mnoho funkcí, především chrání nejslabší místo vašeho domu. Aby tak činily k vaší spokojenosti, měli byste je vybírat pečlivě. Kvalitou provedení to teprve začíná.

Vstupní dveře jsou jedním z prvních kusů zařízení, který dům získává po dokončení hrubé stavby. Zajistí možnost uzavřít a uzamknout objekt, chránit jej před nezvanými hosty, a to bez ohledu na to, že se uvnitř ještě nedá trvale bydlet. To je základní úkol, který mají vchodové dveře splnit. Druhým předpokladem je, aby bez úhony vydržely léta každodenního používání, tedy jejich stabilita a pevnost. Vždyť si zkuste spočítat, kolikrát denně jimi projdete vy, vaši blízcí, při cestě do práce, do školy, při návratech domů, při vyhazování odpadků do popelnice, při otevírání poštovní doručovatelce, návštěvám… Dveře zkrátka absolvují tisíce otevíracích a zavíracích cyklů. Vedle praktické stránky věci je pak rovněž nezanedbatelné, jak vypadají, jsou vizitkou domu. Měly by jej zdobit či jen vhodně doplňovat při pohledu zpovzdálí i z bezprostřední blízkosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ADLO bezpečnostní dveře ADUO TERMO, certifikované ve 3. třídě bezpečnosti se zárubní. Jsou prosklené bezpečnostním pancéřovým sklem a doplněné bočním světlíkem plným. TERMO dveře a zárubeň jsou díky svým tepelně izolačním vlastnostem vhodné i do nízkoenergetických domů. www.adlo.cz

ADLO PB_1-2017-foto3

Bezpečnostní dveře ADLO TEDUO v provedení TERMO s bočním proskleným světlíkem. Dveře i sklo jsou certifikované ve vysoké 3. třídě bezpečnosti. Díky TERMO úpravě splňují nejnáročnější požadavky na tepelnou izolaci. Design dveří Color, který je doplněný jednoduchým lištováním, vytvoří bezpečný a elegantní vstup do domu. www.adlo.cz

PĚT PARAMETRŮ

Aby ve všech těchto úkolech dveře obstály na sto procent, je třeba při jejich výběru zohlednit pět základních kritérií. Jsou jimi materiál, vlastnosti, rozměry, zabezpečení a vzhled. Normy pak přidávají ještě další parametry.
Vhodné provedení, materiál, z něhož budou dveře vyrobeny, vybírejte jako první. V sortimentu vchodových dveří se setkáte nejčastěji s produkty ze dřeva, plastu a hliníku. Materiály lze ovšem s úspěchem kombinovat, všechny typy dveří mohou být rovněž prosklené – je to velmi oblíbený způsob provedení.

DAFE-PLAST detail_dverni_vyplne_plastovych_dveri

Plastové dveře v povrchové úpravě Zlatý dub se skleněnou výplní doplněnou meziskelním plastovým rámečkem, www.dafe.cz

KAVAN Zamek17

Bezpečnostní dveře Kavan v provedení „replika původních dveří“, v bezpečnostní třídě RC3. Kalkulace na míru zdarma. www.kavan.cz

DŮLEŽITÉ VLASTNOSTI

Hliníkové vchodové dveře stojí na pomyslné špici, co do pevnosti, dlouhé životnosti, možností tepelné izolace, nenáročnosti na údržbu i exkluzivity vzhledu – jsou proto často navrhovány do bytových domů, případně komerčních objektů s vysokou frekvencí průchodů. Jsou ale zároveň cenově nejnáročnější.
Dveře dřevěné rovněž nepatří mezi nejlevnější, ale podobně jako hliníkové nabízejí kvalitní výrobky tohoto druhu dobré izolační schopnosti, krásný vzhled a při odborně provedené montáži i dlouhou životnost a tvarovou stálost. Pokud jde o údržbu, která je často zmiňována jako nevýhoda tohoto typu materiálu, pak nejde o nic náročného, každý výrobce s dveřmi předá i pravidla péče o ně. Jde především o údržbu povrchové úpravy, povrch je třeba přibližně dvakrát do roka po omytí ošetřit doporučeným pečujícím přípravkem.
Velmi oblíbené jsou dnes dveře plastové, a to zejména pro cenovou dostupnost (v porovnání se dřevem a hliníkem), která je pro mnoho investorů jedním z hlavních kritérií. Nabízejí rovněž dobré tepelně izolační vlastnosti, téměř nulovou údržbu, stejně jako širokou škálu možných provedení, včetně barevných.

DAFE-PLAST PLASTOVE_DVERE_PROGRESS_3C

Vchodové dveře PROGRESS je možné vyrábět v provedení, které nabízí hodnotu prostupu tepla až Ud = 0,8 W/m2K. www.dafe.cz

JAKOU VELIKOST?

Zdálo by se, že zvolit správný rozměr vchodových dveří není problém, investoři ale právě tento moment často podceňují. Velikost dveřního otvoru přitom není to samé jako šířka čistého průchodu. Je vám například známo, že do otvoru širokého 90 centimetrů lze osadit jen dveře s průchodem širokým pouze 75 centimetrů? To je pro vstup do domu nejen nepohodlné a nepraktické, ale zároveň je to v rozporu s předpisy (šířka dveří se řídí vyhláškou č. 137/98 Sb. a novelou č. 502/2006 Sb). S touto skutečností je tak třeba pracovat již v projektu stavby. Pro vstup do domu je přitom potřeba minimálně 80 centimetrů, ale raději více.

NEXT bezpecnostni dvere SD101

Pokud bydlíte v činžovním nebo panelovém domě, jsou vchodové bezpečnostní dveře do bytu SD 101 tou pravou volbou. Montují se do nové i původní kovové zárubně. Jejich cena začíná na 19 200 Kč. www.next.cz

NEXT_ bezpecnostni_dvere_SD102

Pro kvalitní zabezpečení rodinného domu poslouží nejmasivnější vstupní dveře této kategorie na trhu. Pokud potřebujete prosvětlit zádveří, máte na výběr z různých typů prosklení. Od 32 820 Kč, www.next.cz

PŘED ČÍM CHRÁNÍ

Kromě rozměru průchodu řeší zákon i jiné požadavky na vstupní dveře do domu. Předepisuje tepelně technické vlastnosti odpovídající budově, schopnost odolat násilnému vniknutí (bezpečnostní třídu – u vchodových dveří je to 3 a 4) či protipožární odolnost. Nejčastěji se požaduje označení protipožární odolnosti dveří EI 30 minut. Vyplatí se pak zabývat se také třeba zvukovým útlumem. Laik jednoduše nemůže dospět ke správné volbě, výběr vchodových dveří je tak více než žádoucí svěřit odborníkům, nebo jej provádět pod jejich dohledem. A přestože lze i v případě vchodových dveří využít konfigurátory, které nabízejí někteří výrobci, i výsledek tohoto výběru by měl s reálnými podmínkami, v nichž budou dveře sloužit, porovnat odborník.
Udělat ve výběru chybu, která se nevyplatí, je v širokém sortimentu vstupních dveří velmi snadné. Úskalí skýtají například již zmíněné bezpečnostní parametry. Nejde totiž zdaleka jen o údaj týkající se dveřního křídla. Bezpečnost celých dveří je souhrou použitého profilu, závěsů (pantů), zamykacího systému, kování, vložky a samozřejmě dveřní výplně. Dejte také pozor na certifikáty, jejich pravost, a vůbec původ vchodových dveří. Vzhledem k tomu, že jsou řešením pro nejcitlivější místo celého domu, není zde prostor na chyby nebo přílišné kompromisy.

PERITO sarah_pers

Vchodové dveře, model SARAH z řady ALU SMART v designové variantě překryvného křídla. Na výběr barevné provedení z pestré škály odstínů RAL i dřevodekorů. Informace o ceně na prodejních místech. www.perito.cz

VŠE MŮŽETE POKAZIT

Můžete se výběrem dveří zaobírat pod taktovkou sebevětších odborníků, pořídit to nejlepší, co na trhu je, ale pokud dveře odborně a kvalitně nenainstaluje profesionál, veškerá snaha i investice přijdou vniveč. Správné zabudování do stavebního otvoru je totiž zásadním předpokladem toho, aby dveře své slibované služby skutečně poskytly.

SLAVONA Vchodove_dvere_Slavona_Inspiro_NATURE_int_jasan

SLAVONA Vchodove_dvere_Slavona_Inspiro_Trend_NATURE

Dřevěné dveře řady Trend v provedení NATURE splňují nejpřísnější požadavky na mohutnost dřeva s maximálním zvýrazněním jeho elegance, lehkost a plynulost otevírání. Ud = 0,79 – 0,66 W/m2K. V různých provedeních. www.slavona.cz

JDE TO I BEZ KLIKY

Kliky a madla jsou standardními prvky, kterými jsou dveře vybaveny, zvolit si ale můžete i jiné, modernější a pohodlnější způsoby, jak dveře jako majitel domu „překonat“. Na popularitě nabírají elektromotorické zámky. Ty pak umožňují otevírat dveře pomocí čtečky karet nebo čipů, biometrické čtečky otisku prstu, prostřednictvím PIN kódu, který zvolíte na klávesnici (s LED osvětlením), a dokonce i telefonem! Pokud se bluetooth na vašem telefonu spojí s tím na dveřích, stačí už se pouze dotknout modrého symbolu umístěného na citlivé skleněné desce a můžete vejít.

OCHRÁNÍ TEPLO

U hliníkových dveří se hodnota prostupu tepla běžně pohybuje v hodnotách Ud = 1,3 až 1,8 W/m2.K-1, ale setkáte se i s výrobky, které nabízejí parametr Ud = 1,2 W/m2.K-1. U standardních plastových dveří je Ud = 1,0 až 1,4 W/ m2.K-1, ale je opět možnost jít ještě dál, na trhu najdete i dveře s Ud = 0,8 W/m2.K-1. Podobně kvalitních parametrů mohou dosahovat i dveře dřevěné.
Při kombinaci materiálů výsledná hodnota tepelného prostupu závisí na hodnotách jednotlivých částí dveří, tedy rámu, křídla a použité výplně. Kombinace prostupů těchto jednotlivých částí pak určuje výslednou tepelnou hodnotu dveří.

TWIN INNIX_300dpi

Kování značky Blade z kolekce LUXUS Selection (výrobce TWIN). Ve stejném designu lze pořídit kování vchodových dveří, interiérových dveří, oken i kování na sklo. Info o ceně na www.twin.cz.

CO OVLIVŇUJE CENU?

• materiál
• profil
• výplň
• rozměry
• typ kování
• typ zámku
• vložka
• panty
• povrchová úprava
• přídavná příslušenství

Odborná spolupráce Ing. Miroslav Culka, DAFE-PLAST
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

foto: archiv firem

img.phpled

Uložit

Datum vydání: 10. 2. 2017

Edit: