Bezpečnostní vchodové dveře

Moderní vchodové dveře do domu či bytu mají za úkol bránit obydlí před zloději, zvukově i tepelně izolovat, chránit před ohněm a kouřem – a k tomu všemu by měly i hezky vypadat.

Co dělá z dveří dveře bezpečné? Je to kvalita a dokonalá souhra jejich jednotlivých částí. Záleží tedy na profilu, závěsech (pantech), zamykacím systému, kování a typu dveřní výplně. Součástí bezpečnostních dveří je bezpečnostní kovová zárubeň, důležitý prvek představuje bezpečnostní kování. Podstatný je materiál zárubně a dveřního křídla, důležité jsou čepy proti vysazení, druh zámku a vyztužení dveří. A ještě k zámku: nakolik jsou vchodové dveře chráněny proti vniknutí, závisí i na typu blokovacího mechanismu a počtu blokovacích bodů. Vybrat se dá zámek s jedno, tří nebo pětibodovým blokovacím mechanismem.

Při výběru dveří je především nutné řídit se tím, kam jsou určeny – zda budou bytové nebo vchodové. Mnoho firem vyrábí dveře na míru a v tepelně izolovaném provedení. Montáž svěřujeme vždy odborníkům; budeme si tak jisti kvalitou práce i poskytnutou zárukou.
Mezi kvalitní firmy prodávající bezpečnostní dveře do bytu a domu patří i firma ADLO, která nabízí dveře v bezpečnostních třídách 1-5. Výhodou je i fakt, že kromě bezpečnosti nabízí dveře zvukovou a protipožární odolnost. 

3

Bezpečnostní dveře ADLO ADUO, certifikované ve vysoké, 3. třídě bezpečnosti. ADLO

2

Dveřní kování C 101 ONS, provedení matný nikl, COBRA

1

Vstupní bezpečnostní a protipožární dveře DAMIER 12, dýha Ořech africký. SAPELI

Bezpečnostní vchodové dveře do bytu a dveře do domu

Požadavky na bezpečnost vchodových dveří do bytu a vchodových dveří do domu se liší. Domovní vchodové dveře musí splňovat vyšší bezpečnostní, protipožární a hlavně tepelně izolační požadavky; jsou proto i dražší. Dělení není dáno normou, ale většinou vychází z požadavků pojišťoven. U bytu v panelovém domě stačí zvolit kategorii vchodových dveří do bytu. Budou splňovat bezpečnostní a protipožární parametry i požadavky pojišťoven.

Variabilita materiálů i doplňků

Zvolit můžete bezpečné dveře dřevěné, z odolného plastu, anebo kovové. Důležité je, aby měly zabudovaný vnitřní mechanismus s bezpečnostními čepy, které se zasouvají do zárubně. Nemusejí se na první pohled lišit od ostatních interiérových dveří, povrch může být i z každé strany dveří rozdílný.

Barvu a vzhled je možné si navolit jako u jakýchkoli jiných dveří: tedy různé poziční uspořádání dveří a bočních a vrchních světlíků, kombinaci materiálů, vzhledu dveřní výplně či výplně postranních panelů s doplňky v podobě různých vložených nerezových plechů, hliníkových prvků, rozet, madel nebo praktických kovových spodních okopových pásů.

5

Bezpečnostní dveře musí splňovat nejpřísnější technická kritéria, a navíc mohou být i vkusnou součástí interiéru. Je možné je vzhledově sladit s ostatními interiérovými dveřmi v bytě nebo domě. SEPOS

6

Protipožární dveře s povrchem Třešeň se uplatní i v domácí dílně. SOLODOOR

7

Koule a bezpečnostní rozeta a detail hranaté bezpečnostní rozety ENTERO, která splňuje 3. bezpečnostní třídu. M&T

Nezapomínejte na bezpečnostní kování

Bezpečnostní rozety nebo štíty jsou vyrobeny z materiálu, který je odolný proti odvrtání, rozlomení a vytržení. Vybírat je můžeme v různých povrchových úpravách. Bezpečnostní rozety lze kombinovat s různými typy klik a madel. Kvalitní dveřní kování zavírá a uzamyká dveře v jednom kroku, a to hned ve třech bodech – v hlavním zámku a dvou přídavných zamykacích bodech v horní a spodní části dveří. Tak se současně ve třech bodech dokonale utěsní dveřní křídlo a rám. Objednat si lze i dveře se zámky ovládané pomocí číselného kódu, čipu nebo otisku prstu.

Výhody válečkových pantů

Designovým i bezpečnostním prvkem jsou speciální válečkové panty, jejichž uchycení je skryto v rámu a křídle dveří, z obou stran dveří vidíme tak pouze váleček. Vypadá to dobře a navíc zvyšuje bezpečnost: k válečku se při otevření dveří nelze dostat, poškodit jej nebo vypáčit. Další plus je vyšší únosnost dveří než u pantů standardních. A nakonec – dveře je možné dodatečně z vnější strany přetáhnout zateplovacím systémem, právě protože panty nepřekážejí.

8

Zvonky u vstupních dveří s dotykovým displejem. SCHÜCO

9

Bezpečnostní dveře PYROSAFE BT2, povrch laminát, panty TRIO. Dveře jsou standardně osazeny kvalitním zámkem FAB X57. Součástí doporučeného bezpečnostního setu je ocelová zárubeň a bezpečnostní klika (za příplatek). K docílení jednotného vzhledu interiéru mohou být dveře vyrobeny také dvoubarevné – z každé strany s jiným dekorem (zdarma). CAG

10

Protipožární a bezpečnostní bytové dveře WAT mají trojrozměrně nastavitelné panty pro lepší funkčnost a dvojité těsnění po celém obvodu. Vícebodový zámek odolává odvrtání a ze strany pantů jsou umístěny čepy proti vysazení. Dveře s třicetiminutovou odolností proti požáru lze vybavit například kukátkem nebo samozavíračem. HÖRMANN

I vzhled ovlivňuje bezpečnost

Vliv na bezpečnost má i vzhled dveří na chodbě domu. Neměly by svou nápadností svádět zloděje. Aby ale současně ladily s interiérem, nabízí se možnost dveří se dvěma „tvářemi“. Na straně venkovní vybereme dekor, který splyne s okolními dveřmi sousedů. Uvnitř zvolíme dekor, který mají ostatní dveře v našem bytě. Vhodné jsou dekory na laminátovém povrchu CPL, který odolá mechanickému poškození. Existují také kvalitní povrchy 3D, které působivě imitují strukturu dřeva i s jeho nerovnostmi.

11

Plošně lícující hliníkové dveře nabízejí netradiční designový vzhled a moderní systémové řešení. Dveřní křídlo z exteriéru lícuje s rámem a vše je v jedné rovině. DAFE-PLAST

12

Vpravo na zárubni je v malé prohlubni umístěna čtečka otisků prstů. SCHÜCO

Výhody domovního videotelefonu

Bezpečnost vchodu do domu posiluje také instalace kamer ke dveřím. Doma na obrazovce vidíme, kdo stojí venku, a návštěvníky identifikujeme i zpětně, z doby kdy jsme nebyli doma. Zařízení umožňuje otevření dveří na základě přečtení otisků prstů. Čtečka otisků prstů funguje pro odemčení dveří nebo otevření brány.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: archiv firem

Datum vydání: 14. 5. 2016

Edit: