Živý oheň na mnoho způsobů

Přestože máme mnoho možností, jak efektivně a pružně vytápět naše domovy, přece jen nemizí touha po živém ohni, po pohledu do plamenů. Alespoň občas, pro tu neopakovatelnou atmosféru.

Způsobů, jak tuto touhu naplnit, je celá řada. Záleží na tom, co kromě příjemné atmosféry očekáváme. Je pro nás nejdůležitější pohled do plamenů? Nebo má být samotný krb ozdobou interiéru? Má krb zároveň sloužit jako zdroj tepla? Pro jednu místnost? Pro celý dům? Má sloužit jako jistota v případě výpadku elektřiny? Jak moc potřebujeme pomocí krbu ušetřit za vytápění? Bude se nám chtít zatápět v krbu a čistit topeniště? Odpovědi na tyto otázky jsou základem budoucího technického řešení, konečného vzhledu a samozřejmě i ceny. To ostatně potvrzují i odborníci, kterých jsme se zeptali, co je důležité si rozmyslet před pořízením krbu či krbových kamen.

Kamna Haas + Sohn Savona s teplovodním výměníkem a s bílým kachlovým obkladem mají výkon regulovatelný v rozmezí 3,5–10,5 kW, přičemž použitelný výkon do topných těles je 7,2 kW. Dvouplášťová kamna předávají teplo do prostoru sáláním a konvekcí. www.haassohn-rukov.cz

Krbové vložky a kamna

Otevřený krb si v současné době pořizují jen ti největší milovníci přímého ohně, kteří kromě tohoto požitku od krbu nečekají žádný další užitek. Sálavé teplo otevřeného krbu nestačí na vyhřátí místnosti, většina ho doslova odchází komínem. Proto mezi nás a oheň vstoupilo sklo ve dvířkách krbových vložek. Ty poskytují bezpečnější provoz a především mají několikanásobně vyšší účinnost. Krbová vložka je jádrem krbu, který tvoří obestavba z různých materiálů, skrze kterou proudí vzduch, ten se ohřívá a tímto způsobem je vytápěn přilehlý prostor.
Krbům dnes směle konkurují krbová kamna, která také dokáží díky velké ploše prosklení nabídnout příjemný kontakt s ohněm. Jejich pořízení bývá finančně méně náročné, montáž je rychlá a snadná, nevyžadují stavební úpravy, vystačí si s menším průměrem komínu a mívají vyšší účinnost. A stejně jako krby se mohou stát designovou ozdobou interiéru jak stylového, tak moderního.

Krbová stavebnice Denver umožňuje pořídit si krb bez zdění, pouze suchou montáží. Sestavení netrvá laikovi déle než 30 minut. Kamna se vyrábějí v levé i pravé variantě, regulovatelný výkon 3,5 – 9 kW, vytápěcí schopnost 140 m3, účinnost 81 %. www.abx.cz

Designovému akumulačnímu krbu Romotop CARA C 03 dominuje velkoplošné třístranné prosklení. Díky štíhlé konstrukci je nenáročný na prostor, dvojité odstínění zadního pláště ho umožňuje umístit přímo na stěnu. www.romotop.cz

Hlavní zdroj tepla?

Teplovzdušné krby a kamna vytápějí jen jednu místnost, nebo mohou být doplněny o rozvody se soustavou ventilátorů, které rozhání teplý vzduch do dalších místností domu. V energeticky úsporných domech, které vyžadují jen málo tepla na vytápění, se tak mohou stát i hlavním zdrojem tepla pro celé obydlí. Obvykle je však využíváme jako zdroj doplňkový, který kromě vytváření příjemné nálady dokáže příjemně snížit i náklady na vytápění.
Krby i kamna mohou být vybaveny teplovodním výměníkem, díky kterému můžeme krb zapojit do systému ústředního topení. Výměník odebere velkou část tepla vyprodukovaného krbem či kamny a předá ji do otopné vody či akumulačního zásobníku. V závislosti na typu krbu či kamen je schopen předávat do vody až 75 % z celkového tepelného výkonu. Existují i interiérové kotle, které nabídnou pohled do plamenů a přitom zastanou funkci hlavního zdroje vytápění stejně dobře jako kotel na pevná paliva umístěný ve sklepě.

Aby nám nebylo horko

Pořizujeme-li si krb nebo kamna do novostavby, stojíme často před problémem, že se u nich zahřejeme až moc, protože současné domy potřebují k vyhřátí místností mnohem méně tepla, než dříve. Proto je třeba pečlivě vážit, jak výkonný krb či kamna si pořídit, či kam přebytečné teplo odvést. Jednou z možností je výše zmíněné využití tepla k vytápění ostatních místností. Při výběru pak sledujeme, kolik tepla předají kamna přímo do místnosti, a kolik do otopné soustavy. Další možností, jak zajistit, aby se místnost po zatopení v krbu nepřehřála, je akumulovat část výkonu do obestavby krbu nebo pláště kamen. Akumulační krby a kamna dokáží vstřebat velké množství tepla odebraného plamenům a uvolňovat je do místnosti postupně. Jejich velkou devízou je, že vydávají více sálavého tepla, které vnímáme velmi příznivě, stejně jako sluneční paprsky.

Reprezentativní model akumulačních krbových kamen TLU 2637/11 s pečicí troubou od firmy Tulikivi snadno vyhřeje celý dům a v troubě můžete nepřetržitě péct od rána až do večera. V multifunkčních kamnech lze rozdělat oheň jak v topeništi, tak i v pečicí troubě, což umožňuje roztopit kamna na vysokou teplotu potřebnou na pečení. www.tulikivi.cz

Komfort?

Současná topidla nabízejí i vysoký komfort obsluhy, možnost regulace výkonu a méně časté přikládání – u některých typů akumulačních kamen či kotlů stačí přikládat třeba jednou za dvanáct hodin. Komfort srovnatelný s plynovým vytápěním mohou nabídnout topidla na pelety. Peletová kamna či kotle mohou být i automatické, dokáží se samy zapalovat a vypínat, podávat přesné potřebné množství paliva, samy se čistit…
Krby a kamna nám mohou nabídnout různorodé možnosti, proto je nutné si dobře rozmyslet, co od krbu či kamen očekáváte a při výběru se obrátit na odborníky.


Martin Pachta, Romotop

Mívají vaši klienti očekávání, která není možné naplnit?

Obecně jsou zákazníci velmi dobře informovaní a mají tak poměrně jasné představy o tom, co by měla jejich krbová kamna nebo vložka zvládnout. Jen zřídka se stane, že zákazník chce předělat klasická kamna na teplovodní. To bohužel již nejde.

Co by si lidé měli uvědomit, než se rozhodnou pro pořízení krbu nebo kamen, aby nebyli později zklamaní?

Důležité je promyslet si, zda budou krbová kamna nebo krbová vložka určena jen pro občasné přitopení, nebo od nich budeme chtít každodenní výkon, potažmo jestli s nimi budeme chtít vytápět otopnou soustavu. Každý další zásah je totiž buď nemožný nebo finančně velmi náročný.

A rada navíc:
Topte hlavně suchým dřevem a neduste spalovací vzduch, uvidíte hned konkrétní výsledky.

Miroslav Hubený

Mívají vaši klienti očekávání, která není možné naplnit?

V dnešní době, kdy na trhu působí velké množství výrobců, se zákazníkovi nabízí nepřeberné množství různých řešení při výběru krbu či kamen a dovolím si tvrdit, že každý nakonec obdrží to, co očekává. Výběr je samozřejmě ovlivněn informacemi, které si každý opatří, a ty pocházejí od výrobců. Spíše se tedy setkáváme s tím, že různí výrobci prezentují stejné či podobné funkce jinak, což může být pro zákazníka matoucí a záleží na prodejci, jak dokáže jednotlivé pojmy vysvětlit. Najdou se samozřejmě i výjimky, ale to se týká spíše neobvyklých řešení napojení a podobně.

Co by si lidé měli uvědomit, než se rozhodnou pro pořízení krbu nebo kamen, aby nebyli později zklamaní?

V první řadě by se každý měl předem zamyslet nad tím, proč si vlastně takové topidlo pořizuje a jakým způsobem ho bude používat. Sice se jedná o klišé, ale kamna je třeba vybírat především podle parametrů, a ne podle vzhledu (pokud nemají sloužit především jako designový prvek v interiéru). Určitě doporučuji před koupí kontaktovat odborníka a poradit se s ním o potřebných parametrech, a pak se teprve věnovat designu.
A dále doporučuji zjistit, kdo a jak bude řešit případný problém. Existuje vůbec dostupný servis v případě jakékoliv poruchy? Je mi někdo schopen dodat náhradní díly? To jsou otázky, které je třeba si položit. Bohužel se může stát, že po měsíci topení praskne sklo, ale nové se nedá sehnat a je třeba pořídit nová kamna. Původní úspora se tak mění ve ztrátu.

Roman Kraušner

Mívají vaši klienti očekávání, která není možné naplnit?

Myslím, že dnešní trh nabízí tolik variant, že máloco je nesplnitelné. Jsou však přání, která se neslučují s principem spalování pevných paliv. Jedním z nich bývají požadavky na velmi nízké výkony krbových kamen v dnešních nízkoenergetických domech. Zároveň si však lidé přejí veliké topeniště a aby byl co nejvíce vidět plápolající oheň. Tyto dva požadavky si vzájemně odporují.

Co by si lidé měli uvědomit, než se rozhodnou pro pořízení krbu nebo kamen, aby nebyli později zklamaní?

Především jde o způsob používání krbových kamen a z toho plynoucí výkon. Názor některých zákazníků, čím větší, tím lepší, je špatný. Výkon by měl být spočítán podle tepelných ztrát stavby, do které se kamna instalují. Toto zákazníci často nedělají a potom vznikají problémy. V jednom případě je výkon malý a kamna se přetápí, stále jedou na plno. To má vliv hlavně na jejich životnost. Pokud je zvolený výkon větší, tak se kamna dusí, nedochází k úplnému spalování topiva, špiní se sklo a zákazník je samozřejmě nespokojen.

Text: Miloslava Perglová, foto: archiv firem

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Datum vydání: 20. 3. 2017

Edit: