Čokoládový základ s tyrkysovým dekorem

Dům z devadesátých let prošel výraznou proměnou. S pomocí designérek Michaely Hořejší a Blanky Müller získala čtyřčlenná rodina nový, současně pojednaný interiér v hnědé barvě, kterou mají manželé nejradši. Dvojice designérek jim navrhla praktičtější uspořádání hlavního obytného prostoru, jídelny s kuchyní a obývacího pokoje. A pro naše focení Míša s Blankou místnosti také svátečně nazdobily.

Rodinný dům po patnácti letech užívání potřeboval určitý up-grade. Laminátové podlahy se ošoupaly a rozvrzaly, dispozice s množstvím příček přestala vyhovovat, do rodiny přibyly dvě děti, prostor potřeboval více otevřít a propojit. Designérky řešily dolní podlaží s plochou přibližně 70 m2, kromě již zmiňované společenské zóny mají na kontě také zádveří a předsíň s vestavnými skříněmi. Blanka Müller uvádí : „Před patnácti lety se trendy v interiéru zrovna lámaly, nyní bylo třeba dům více „provzdušnit“, děti potřebovaly prostor. Majitelé dali pryč masivnější sedačku a tři křesla. Navrhly jsme jim na míru sedačku do rohu, prostorově méně náročnou, přičemž počet míst k sezení naopak vzrostl. Vznikl obrovský prostor uprostřed místnosti, kde si mohou děti, holčička s chlapečkem, hrát.“

Míša Hořejší ze studia Natureza pokračuje: „ Majitelé nemají typický konferenční stolek uprostřed místnosti, o ten nestáli. Sedačku jsme doplnily trojicí hnízdových stolků, které lze zasunout do sebe, nebo rozmístit zcela libovolně po pokoji. Nově jsme navrhovaly také krb, pro který již existovala příprava připojení ke komínu a který se moc povedl, s výsledkem jsme všichni velmi spokojeni.“

3

Jako hlavní dekorace jídelní tabule posloužila dva metry široká větev v neupravené přírodní podobě, kontrastní k lesklým vánočním ozdobám.

2

HNĚDÁ JE KRÁLOVNA BAREV

Interiér designérky ladily do přírodních tónů hnědé, doplněných smetanovou. Přízemí je propojeno s rozlehlou zahradou, na kterou barvy země hezky navazují. Vysloužilou laminátovou podlahu a divnou hnědo-béžovou dlažbu nahradila světlejší glazovaná dlažba po celé ploše místností – dva pokoje opticky sjednotila a když sluníčko zasvítí, měkce odráží jeho paprsky do interiéru. Vytížení majitelé se nechtěli zabývat údržbou dřevěné podlahy, považovali ji za příliš složitou. Z místnosti vedou dveře rovnou na terasu, v létě jsou permanentně otevřené, rodina pobíhá ven-dovnitř přímo v botách. Zkrátka, vítězí tu dlažba.

Dva rukopisy, jeden celek!

Majitelé neměli zájem o v současné době populární bílo-šedou kombinaci, ve které se necítí dobře a která jim připadá sterilní. Jednoznačnou volbou byl proto milovaný čokoládový odstín, na který designérky navázaly výběrem tapet samotných, vytapetovanými nikami s poličkami z hnědého lacobelu, výběrem potahu sedačky… V obývacím pokoji zpracovaly Blanka s Míšou nově také celou stěnu za sedačkou. Míša vypráví: „V nice, kde nyní stojí stříbrný svícen, bude později vyrovnáno krbové dřevo. Stěnu s televizí jsme záměrně nechaly čokoládově hnědou, dominantní plocha obrazovky s ní dobře splyne a opticky neruší. Ještě bych ráda upozornila na další netradiční řešení, pod televizi jsme instalovaly skříňku po celé šíři stěny, určenou na DVD a nezbytnosti, které k televizi náležejí. Pro skříňku jsme použily surové dřevo z pily, nechaly jsme je pospojovat do délky větší než tři metry a jen lehce přelakovat.“

4

Nasvícené niky jsou upraveny stejnou tapetou jako stěna v jídelně. Majitelé si tu mohou vystavit oblíbené dekorace, aniž by jim hrozil například nájezd tříkolky, místnost navíc získala další možnost osvětlení.

5

VŠE, CO SVÍTÍ A JISKŘÍ

Obývací pokoj orientovaný k východu je docela tmavý a porci denního světla mu ubírá i zastřešení terasy, designérky se tedy snažily místnost zásobit světlem z mnoha různých zdrojů. Do obývacího pokoje vybraly stříbřité stropní svítidlo, které odráží světlo, a ze stejného důvodu nechaly zavěsit podélné zrcadlo v třpytivém rámu nad pohovku. Po obvodu místnosti září bodová svítidla, podsvícené niky přivádějí do interiéru další možnosti osvětlení. Blanka si potrpí na světelné scény a majitelé jejich aplikaci ve svém domově uvítali. Instalovaly se stovky metrů přívodních kabelů a LED zdrojů, elektroinstalace byla náročná, ale vyplatila se. Jak Míša trefně popisuje: „Použily jsme všechno, co jiskří, co odráží a co svítí…“

6

VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ…

Pro náš časopis designérky dekorovaly interiér ve vánoční náladě, na aranžmá si daly záležet, jedná se přece o významné svátky. Tmavohnědý odstín rozzářily poetickými doteky stříbřité a zlaté, jako výraznější barevný prvek zvolily tóny tyrkysové, která na tmavším pozadí dobře vyniká. Rozkládací jídelní stůl z tmavohnědého dřeva patří k rodině již dlouho, jídelní desku ozdobila kromě slavnostně prostřené tabule také skleněná váza s dva metry širokou větví, zkrášlenou stříbrnými a zlatými drobnůstkami.

8

Televizor postavený na podlouhlé skříňce u zadní stěny (nyní schovaný za stromečkem) na tmavém pozadí neupoutává pozornost. Poetický vánoční stromek se naopak na čokoládovém pozadí vyjímá, designérky volily zasněženou kombinaci bílé, stříbrné a zlaté.

9

Pomocí bodových svítidel vnesly Blanka s Míšou světlo do každého koutu poměrně tmavého obývacího pokoje.

Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Edit: