Klimatizace

Dny a noci, kdy teplota vystoupá vysoko nad normál, se pomalu blíží. Někdo si toto období užívá, někomu však extrémní tepla bytostně vadí – ať již ze zdravotních důvodů, nebo jen kvůli nepříjemným osobním pocitům. Pokud se na dobu nutnou k přežití letních veder neodstěhujete do nějaké podzemní jeskyně, pravděpodobně budete v nejbližší době řešit, jak alespoň částečně zmírnit své utrpení a ochladit vzduch v domácím prostředí na únosnou míru.

Sólo pro klimatizaci

Klima v místnosti dokáže příjemně vychladit na požadovanou teplotu, nevíří prach, umí obohatit vzduch o zdraví prospěšné ionty i zbavit pokoj nepříjemné vlhkosti – ale ještě mnohem více. Některé dražší modely nabízejí i možnost přitápění, což oceníte naopak v chladnějších dnech.
Aby fungovala správně, musíte se o ni starat a věnovat náležitou pozornost pravidelnému čištění a výměně filtrů v celém systému. Jen tak je klimatizace schopna zajistit v místnosti čistý vzduch – zbavit jej prachových i pylových částic a dalších alergenů, ale také většiny nežádoucích mikroorganismů, jako jsou viry, bakterie a spory plísní.

Artcool Galery, klimatizace, jež vypadá jako obraz, který lze měnit podle nálady, instalace v multi zapojení: dvě a více vnitřních jednotek napojených na jednu jednotku venkovní. Od 80 000 do 170 000 Kč. www.lg.com/cz

Sloupový ventilátor Dyson AM07, technologie Air Multiplier, bezpečný bezvrtulový design, výška 101 cm, průměr ventilačního prstence 19 cm, časovač automatického vypnutí s rozsahem 15 min. až 9 hodin, 11 999 Kč. www.dyson.cz

Která je ta pravá?

Podle počtu jednotek můžeme klimatizace rozdělit na dva základní typy. První představuje zařízení bez venkovní části, které tvoří pouze interiérová klimatizace. Druhou možnost představuje tzv. multi-split systém, skládající se z kompaktní venkovní jednotky a jedné nebo více vnitřních jednotek, připojených na část umístěnou vně budovy.
Vnitřní klimatizační jednotku lze instalovat hned několika způsoby: na stěnu, do stropního podhledu, a nebo zvolit typ kazetový či parapetový.
Na trhu jsou však k dispozici ještě další typy: klimatizace mobilní. Nevyžadují pevnou instalaci na konkrétní stálé místo, naopak jejich velkou výhodou je možnost přenést je do jakéhokoli prostoru v domě, kdykoli se vám zamane. K dalším přednostem patří rychlé zapojení bez nutných stavebních úprav a okamžitá možnost používání.

Nechte se jen tak ovívat

Ventilátory, ať již si vyberete malý stolní typ, sloupový model stojící na podlaze, nástěnný či stropní, patří mezi vítané pomocníky. Dokážou rozproudit těžký stojatý vzduch, přístroje kombinované se zvlhčovačem se pak postarají o celkově příjemné klima. A nemusíte je používat jen v místnosti, zpříjemní vám život třeba i na balkoně či na terase u domu.
K přednostem ventilátorů patří především nízké pořizovací a provozní náklady i jejich snadná údržba – stačí pravidelně z mřížky a lopatek utírat prach vlhkým hadříkem, aby jej přístroj nevířil po místnosti.

 

Artcool Slim, tenká klimatizace s čelním tvrzeným sklem, systém několika účinných filtrů, extra nízká hladina hluku, ionizátor, automatické čištění, 40 599 Kč. www.lg.com/cz

Aby vás nerozbolela hlava

Stejně jako klimatizace, také ventilátor při špatném způsobu používání může způsobit zdravotní komplikace. Mezi ty nejčastější patří například bolest hlavy, nachlazení, zánět spojivek a středního ucha.
„Nikdy by neměl mířit přímo na hlavu a měli bychom cítit pouze příjemný vánek,“ upozorňuje Pavel Janů ze společnosti Euronics.

Jak přežít horka ve zdraví

1. tip: Klimatizaci správně nastavte

Aby bylo používání klimatizace efektivní a náklady na její provoz co nejnižší, mějte vždy v místnosti zavřená všechna okna a dveře. Ochlazování nastavte na teplotu, která se oproti té venkovní liší pouze o 5 až 7 °C, ne více. V opačném případě zbytečně vystavujete organismus extrémnímu výkyvu teplot, jehož následkem bývá nejčastěji pořádné nachlazení.

2. tip: Větrejte spíše v noci

Při vysokých venkovních teplotách byste během dne měli větrat co možná nejméně. Otevřít okna v parném letním dni má totiž na ochlazení domu i díky častému bezvětří malý účinek. Pokud chcete větrat, vyplatí se vám to spíše v noci, kdy i v nejžhavějším létě venkovní teplota klesá.

3. tip: Vsaďte na zastínění

Nejdůležitější je nepustit dovnitř sluneční záření. Proto nepodceňujte zastínění oken, má svůj význam. Ať se rozhodnete vybavit dům venkovními či meziokenními žaluziemi, závěsy nebo roletami, vše vám prokáže dobrou službu.
Další variantou proti přehřívání interiéru jsou okenní odrazové fólie, které se lepí na vnější stranu okna a odráží sluneční záření.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 8. 6. 2017

Edit: