Klimatizace v paneláku

Bydlíte v panelovém domě a narůstající letní teploty vám nedají spát? Klimatizace udrží v interiéru příjemnou teplotu i čistý vzduch.

Teploty stále rostou

Tropická léta a zimy bez sněhu se stávají realitou posledních let. Meteorologické předpovědi na příští rok hlásí další oteplování. Vysoké teploty v létě trápí obyvatele domů i bytů, především ve městech. Největší potíže tradičně mají lidé, kteří žijí v panelových domech ve vyšších patrech.

Trpí hlavně lidé ve městech

Extrémní horka musí zvládat lidé v Praze, středních Čechách i na jižní Moravě. Obzvlášť nepříjemné jsou noci ve velkých městech, kde se vytvářejí tzv. tepelné ostrovy. Nahrávají tomu umělé materiály, jako je beton, asfalt a sklo, které zadržují teplo mnohem více než louky, lesy a pole. Budovy se během dne zahřejí a celou noc sálají teplo, které stihly pohltit.

Teplota bohužel neklesá ani při celovečerním větrání.

Paneláková výheň

Teploty strmě stoupají především v nedostatečně zaizolovaných obytných domech. Pokud je izolace správně provedená, v létě se budova nepřehřívá a v zimě zase udržuje teplo uvnitř. Řadě domů však chybí dostatečné zateplení plášťů i střech, a obyvatelé tak nejsou před výkyvy vnějších teplot chráněni. Byty v nejvyšších patrech, které chrání pouze střecha, proto trpí vedrem nejvíce.

Vnitřní teploty v obytných budovách by neměly překročit 27 °C. Během letních veder však teploty v interiérech často překračují i 30 °C. Podle statistik se kvůli nekvalitní izolaci přehřívá až polovina českých bytů.

Horko ohrožuje děti i seniory

Vysoké teploty mohou být i nebezpečné. Dlouhodobý pobyt v přehřátém prostředí ohrožuje zejména malé děti, osoby s chronickým onemocněním a seniory. Pozor by si měli dávat také kardiaci a lidé s chorobami dýchacího systému.

Potřeba klimatizace stále stoupá

S horkem si hravě poradí klimatizační jednotka. Investice do šikovného pomocníka se vyplatí všem, kdo mají ve vedru potíže udržet pozornost, soustředit se na práci nebo v klidu spát. Díky klimatizaci si totiž jednoduše nastavíte teplotu, kterou chcete doma udržet, a pak už si jen užíváte příjemného vzduchu.

3 důvody, proč si pořídit klimatizaci

1. Příjemná teplota v létě i v zimě

Klimatizace udrží teplotu, kterou si sami zvolíte. S přehledem tak zvládnete další vlnu veder a budete si užívat každého volného dne, který doma strávíte. A jakmile přijdou první chladné dny, můžete si s pomocí jednotky i přitopit. Tento způsob vytápění se vám navíc při venkovních teplotách nad nulou finančně vyplatí.

2. Čistý vzduch

Nové klimatizační jednotky zvládnou vyčistit vzduch od nečistot. Značka Samsung vyvinula klimatizace s funkcí Virus Doctor, založené na iontové technologii. Speciální filtry zachytí i ty nejmenší částečky prachu a pylu. Navíc zbaví vzduch až 99 % bakterií a virů chřipky. Fungují tak jako výkonná čistička vzduchu, která chrání rodinu po celý rok před nemocemi.

3. Ideální vlhkost

Byty a domy, které trápí zvýšená vlhkost vzduchu, může zachránit klimatizace. Účinně pohlcuje nadměrnou vzdušnou vlhkost a působí jako skvělá prevence vzniku plísní.

Jak na instalaci klimatizace do paneláku?

Venkovní jednotka se v panelových domech většinou umisťuje na balkon nebo lodžii. Pokud se jedná o byt v posledním patře, jde jednotku nainstalovat i na střechu. V tomto případě je však nutné svolení majitele domu nebo bytového družstva. Nebydlíte v posledním patře a ani nemáte balkon? Pak můžete venkovní jednotku s pomocí speciální konzole umístit na fasádu domu.

Instalaci klimatizační jednotky radši přenechte odborníkům. Technici nejprve zakryjí podlahu a nábytek, poté usadí vnitřní a venkovní jednotky, namontují rozvody, zajistí přívod elektřiny a vyřeší odvod kondenzátu. Nakonec provedou tlakovou zkoušku a zjistí, zda klimatizace funguje tak, jak má.

Komerční prezentace

Datum vydání: 20. 12. 2019

Edit: