Koloniální duch dávných časů

Kvalitní, ručně vyráběný nábytek z exotických dřevin, originální doplňky ze vzdálených míst a pohodlné sezení jsou hlavními ingrediencemi pozoruhodných interiérů v tomto duchu.

Když se řekne koloniální styl, může se někomu vybavit třeba film Vzpomínky na Afriku, jehož děj se odehrává na počátku 20. století. Velkorysé a pohodlné interiéry měly hrdinům připomínat jejich vzdálenou evropskou vlast. A čím nás tento způsob zařízení dodnes oslovuje, třebaže máme tak odlišný životní styl? Především nadčasovou krásou nábytku z masivního exotického dřeva, který bývá někdy zdoben zajímavými, ručně vyráběnými dekory odrážejícími umění místních řemeslníků. Do našich bytů tak vnáší autenticitu vzácných solitérů, které nepodléhají módním trendům. Proto se koloniální styl může hodit i do moderních bytů a domů, obzvlášť do srubů a dřevostaveb.

Ravindra Kumar
spolumajitel obchodu Indický nábytek

KOLONIÁLNÍ NÁBYTEK JE TYPICKÝ SVÝM ZPRACOVÁNÍM, TVAREM I MATERIÁLEM.

  • K výrobě nábytku se obvykle používá masivní dřevo tropických stromů z Afriky, Střední a Jižní Ameriky nebo jihovýchodní Asie, jako jsou indický palisandr (někdy nazývaný sheesham), mahagon, mango, akácie nebo pawlownie. Toto dřevo bývá vesměs tvrdé a odolné, má obvykle dvoubarevnou strukturu se zajímavou kresbou.
  • K charakteristickým kusům koloniálního, obvykle ručně vyráběného nábytku patří různé regály, knihovny, skříně, postele nebo stoly jednoduchých tvarů, ale i pohodlná kožená křesla a pohovky. Mezi nejčastěji používané doplňky se řadí například truhly, kufry, lovecké trofeje a kožešiny, zbraně, ale také dekorace v podobě sošek nebo domorodých a kultovních masek.
  • Koloniální styl se dá velmi dobře kombinovat se stylem vintage nebo s industriálním a snáší se dokonce i s eklektickým, kterému pomůže dodat uměřenost a zbavit ho přílišné extravagantnosti nebo roztříštěnosti.
  • V interiérech převažuje barva dřeva namořeného na tmavší nebo středně hnědý odstín, béžová, cihlová a také všechny přírodní teplé a zemité tóny.
  • Oživit byt můžete i nevšedními solitéry v podobě stolku, knihovny nebo komody a budou vám dobře sloužit po mnoho generací

Konzolový stůl i zrcadlo ozdobí chodbu nebo vstupní halu. Rozměry stolu 110 x 80 x 30 cm. Cena 13 272 Kč. Moycor.cz.

TEXT: DITA FINGERLANDOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 27. 3. 2020

Edit: