Krbová kamna

Krbová kamna, která svým vzhledem zútulňují domov, mají i své praktické výhody. Hodí se například do domácností, kde jsou děti a alergici – kvůli sálavému teplu, které vyzařují. Při tomto procesu se totiž neohřívá vzduch, ale přímo předměty, na které dopadají tepelné paprsky. A právě tím se v místnosti nevíří a nepřepaluje prach, vzduch zůstává čistý.

Kamna vyzařující sálavé teplo potřebují méně energie a interiér se rychleji vyhřívá. Pokud krbová kamna mají zabudovanou navíc ještě konvekční komoru, místnost vyhřejí tím rychleji. V některých případech kamna svými bočními stěnami generují i konvekční teplo, kdy se vzduch kolem stěn ohřívá a stoupá vzhůru.

3 HAAS UKA_int big

Dvoustupňové spalování

Maximální využití energie topiva dovolují krbová kamna s dvoustupňovým spalováním. Jeho podstatou je, že po dohoření dřevěných polínek znovu přehoří i popel. Úspornost systému je zřejmá – klesá spotřeba paliva. Zamezuje se ale i zašpinění skla – jak se k němu stále přivádí vzduch, zabraňuje spalinám, aby se sklem přicházely do styku a začerňovaly jej.

Správné palivo?

Krbová kamna jsou buď určena na jedno předepsané palivo, anebo jsou vícepalivová, což znamená, že v nich můžeme střídat dřevo a dřevěné brikety, nebo třeba uhlí, dřevo a hnědouhelné brikety. Druh paliva ale musíme dodržet, nesmí se nevhodně zaměnit, topíme vždy jenom tím, na co je topidlo certifikováno. Kdybychom náhle začali do krbových kamen určených ke spalování dřevěných a uhelných briket přikládat výhřevnější kusové uhlí, topeniště by se mohlo poškodit a dokonce i propálit.

4KVS MORAVIA 9170

Sporák na dřevo a dřevěné brikety OLIVER typ 9170 (novinka 2016) spojuje výhody krbových kamen a sporáku. Je vhodný k vytápění, vaření a pečení; jeho výhodou je nízká spotřeba paliva. Prosklené topeniště nabízí pohled do plápolajícího ohně. Výkon 6–8 kW. 21 990 Kč včetně DPH. www.kvs-moravia.cz

Nízký výkon kamen?

Do nízkoenergetického natož pasivního domu musíme vybrat krbová kamna s přiměřeně nízkým výkonem (2 až 4 kW). Nelze mít kamna výkonná, protože dům je dokonale utěsněný a brzy se přehřívá. Na druhé straně ani „přiškrcený výkon“ silných kamen není vhodný – vyvolává dehtování kamen, kouřoviny a komína a také začernění skla. Kamna vhodná do nízkoenergetických domů mívají nízký tepelný výkon, akumulaci, případně teplovodní izolaci po celé ploše a často dvojitě zasklená dvířka.

5 ROMOTOP MALAGA N 03 krbova kamna Romotop

Kachlová akumulační kamna Malaga-N-03 se hodí jako topidlo do nízkoenergetického domu. Základem je litinová krbová vložka s šamotovým topeništěm. Jmenovitý tepelný výkon je 4kW při účinnosti 80%. 54 900 Kč. www.romotop.cz

Elegance i užitek

Kuchyňské sporáky na pevná paliva (dřevo, hnědouhelné nebo dřevěné brikety) už dávno nemusejí být schované jako jejich dávní předchůdci v kuchyni. Jsou krásné a jejich dokonalý design je předurčuje, aby klidně stály stejně jako krbová kamna v otevřeném prostoru na pomezí kuchyně, jídelny a obýváku. Vytápějí prostor a navíc na nich poklidně bublá hrnec s omáčkou nebo rendlík s vodou.
A pokud si u sporáku dopřejeme skleněná dvířka, užíváme si i tady pohledů do ohně. Moderní sporáky na pevná paliva mají dokonce i plochu k ohřívání a rozmrazování jídel. V ploše plotny bývá litinový kruh: když jej vyjmeme, dá se vařit i opékat na otevřeném ohni.

TULIKIVI

Finská akumulační mastková kamna TLU 2450/92 s pečicí troubou. Mají vysokou akumulací (80,4 kWh, výkon 1,2 – 2,4 kW/h) a vyhřejí prostor velký 50 až 120 m2. Cena na vyžádání. www.tulikivi.cz

Výhody kamen na pelety?

 • Automatické zapálení a vypnutí.
 • Možnost nastavit výkon až v 5 stupních.
 • Cirkulační ventilátor od země nasává chladnější vzduch, v horní části kamen vyfukuje ohřátý.
 • Rovnoměrně vytápějícelý prostor i sousední místnost (při otevřených dveřích).
 • U některých typů je možnost teplovzdušného rozvodu.
 • Možnost připojení pokojového termostatu nebo termostatu s GSM. Kamna se pak ovládají pomocí SMS.
 • Obsluha 1x za dva dny (díky dávkovači).
 • Čistý provoz (peletky jsou dodávány v igelitových pytlích).
 • Díky spalinovému ventilátoru může být průměr komínové roury jen 80 mm. Přináší to minimální nároky na komínový tah a kamna jsou vhodná i do patra či půdních vestaveb, kde je krátká účinná délka komínu.
  Dálkový ovladač.

Zdroj: www.hostomsky.cz

1 HOSTOMSKY thermorossi_bellavista_R_slide (1)

Designová kamna na pelety BELLAVISTA, výkon 9 kW, automatické čištění hořáku, zásobník na 25 kg pelet, sklo 270°, akční cena 78 912 Kč. www.thermorossi.cz

Co preferovat při výběru?

 • vícepalivová kamna
 • kvalitní ocel pláště
 • dvojstupňové spalování
 • velký vnitřní prostor na dlouhá polena
 • velkorysé prosklení dvířek

Foto: archiv firem

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Uložit

Edit: