Lepší než televize

U pozorování ptáčku na vaší zahradě nebo parapetu okna se zaručeně pobavíte a nasmějete, což vám žádná z televizních stanic nezaručí. Ptáčci většinou legračně poskakují, naparují se a přestrkují. Navíc jsou i užiteční – zbavují zahradu nepříjemných škůdců. Jak ptačí budku vybrat a kam s ní?

PODLE ČEHO JI VYBRAT?

  • Materiál – ideální je dřevo s tloušťkou alespoň 20 mm, zvolit můžete i keramiku nebo plast, jen tolik neizolují. Nenatřenou dřevěnou je dobré natřít, nejlépe lazurou či oleji na přírodní bázi.
  • Dostatečná velikost – rozměr dna u menších budek by měl být alespoň 12 x 12 cm, důležitá je i hloubka mezi dnem a vletovým otvorem, která by měl být minimálně 20 cm (aby vetřelec nedosáhl na ptáčata v budce).
  • Možnost otevření – budka by měla jít snadno otevřít. Na podzim je důležité ji vyčistit, abychom odstranili staré hnízdo, ve kterém zůstali paraziti.
  • Ochrana vletového otvoru – zejména u menších budek pro sýkorky, kde chrání proti strakapoudovi, který dokáže rozšířit otvor a vybrat hnízdo s ptáčaty. Vhodný je kovový kroužek, případně zesílená dřevěná deska.
  • Drsné stěny – aby se ptáčatům při opouštění hnízda lépe vylézalo, měl by být vnitřek budky zdrsněný, v ideálním případě úplně nehoblovaný.
    Zdroj: priroda-zahrada.cz

BEZ BIDÝLKA?

Bezpečná ptačí budka by neměla mít bidýlko – to usnadňuje přístup predátorům. Například kočka se může jednou tlapkou o bidýlko zapřít a druhou hnízdo vybrat.

Jak na krmítko?

  1. S krmením ptáčků je dobré začít už v listopadu – stěhovaví jsou už pryč a ti, co tu přezimují, si musejí na nové krmítko chvíli zvykat. Za mrazů, a když je hodně sněhu, je dobré dávky krmení navyšovat. Při krmení ptáků je důležitá pravidelnost.
  2. Vyberte krmítko se stříškou a ohrádkou – stříška by měla být dostatečně velká a široká, aby zabránila dešti i sněhu jídlo rozmočit. Zvýšené okraje slouží k tomu, aby semínka z krmítka nevypadávala.
  3. Krmítko umístěte v závětří a tak, aby se k němu nedostaly kočky.

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Edit: