Loft s hamakou nad hlavou

Loft v centru Poznaně splnil svému mladému majiteli sen o bydlení v komfortním otevřeném prostoru bez přísně vymezených hranic. Sen o prostoru, který umožní uspořádat víkendovou party, aniž by bylo třeba cokoliv měnit, přesouvat, přizpůsobovat.

Proměnu rozlehlého podkroví svěřil majitel dvojici mladých designerů, kteří hned po absolutoriu na Akademii výtvarných umění v Poznani založili Studio CUNS. Michalina Majcherkiewicz-Chmielowska a Jędrzej Sobkiewicz se rozhodli původní konstrukci maximálně obnažit – staré cihlové zdi, dřevěná střešní konstrukce a stará prkenná podlaha se tak staly určujícími prvky celého prostoru.

Realizace Pozna_ - podkrov_ (Cuns Studio) (1)

Nezvyklý relaxační prostor poskytuje síť zavěšená na hambálkách. Do mezipatra vedou na míru vyrobené ocelové schody.

Realizace Pozna_ - podkrov_ (Cuns Studio) (2)

Otevřenému prostoru podkrovního loftu dodávají osobité kouzlo odhalená střešní konstrukce, cihlové zdivo a původní dřevěná podlaha.

Volný i členěný

Ústředním tématem rekonstrukce půdy o rozloze 170 metrů čtverečních bylo vytvoření velkého otevřeného obytného prostoru, který by měl sloužit nejen k bydlení, ale i k setkávání přátel. V podkroví proto nejsou exaktně vymezeny jednotlivé místnosti pevnými stěnami, přesto je prostor přirozeně členěn podpěrnými sloupky dřevěné konstrukce. Podpěry tak vymezují jídelní část, místo pro pohodlné posezení na sedacím vaku či v křesle. Zároveň jsou tyto funkční oddíly nedílnou součástí společenské části bytu, které vévodí dvě komfortní šedé sedačky.

Realizace Pozna_ - podkrov_ (Cuns Studio) (4)

O denní světlo se v tomto podkroví starají pouze střešní okna VELUX.

Realizace Pozna_ - podkrov_ (Cuns Studio) (7)

S nadhledem

Neobvyklým a velice atraktivním prvkem loftového bytu je mezipatro umístěné na hambálkách, které se z části skládá z pevné plochy a je doplněno o síť zavěšenou nad volným prostorem. Vyrobila ji firma specializující se na bezpečnostní vybavení, je z pevných lan a unese i několik lidí. Krásně se tu čtou knížky nebo poslouchá hudba, ale majitel přiznává, že nejraději tady tráví čas podřimováním.

Realizace Pozna_ - podkrov_ (Cuns Studio) (9)

Kuchyň, ač poněkud stranou, koresponduje svým pojetím s celkovou koncepcí loftu, za povšimnutí stojí, že geometrický vzor dlažby byl inspirován kobercem v obývacím pokoji.

Koupelna pod mraky

Jako intimní útočiště je z obytného prostoru vyčleněna ložnice, v níž si majitel zhmotnil další sen – o koupeli s mraky nad hlavou. Součástí ložnice je totiž vana umístěná na vyvýšeném pódiu pod lampou v podobě mraku. Skutečné mraky může při koupeli sledovat dvěma střešními okny. A po koupeli může odpočívat na pohovce pod oknem a kochat se pohledem přímo do nebe. K běžnému užívání a pro hosty slouží druhá koupelna i další samostatná toaleta.

Realizace Pozna_ - podkrov_ (Cuns Studio) (5)

Vana umístěná v ložnici nabízí koupel pod mrakem – lampou a výhled na skutečné mraky střešními okny.

Plno světla

O denní světlo se v tomto podkroví starají pouze střešní okna. Přesto bytu nechybí výhled. Ten zajišťují dvojice oken nad sebou, rozmístěné mezi krokve střešní konstrukce a posazené těsně k podestě, čímž umožňují výhled i sedícímu člověku. Doplňují je menší jednoduchá okna situovaná tak, aby všude, i v mezipatře a koupelnách, bylo dostatek světla. Díky absenci pevných vnitřních stěn a otevřenosti prostoru proniká světlo do všech koutů a zároveň se neustále vytvářejí nové a proměnlivé světelné scenérie.

velux poznan

Půdorys spodní části bytu 1 – hlavní obytný prostor, 2 – komora, 3 – kuchyň, 4 – WC, 5 – koupelna, 6 – ložnice, 7 – koupelna v ložnici

Foto: Hanna Długosz
Zdroj: www.decoist.com, www.archdaily.com, VELUX

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Datum vydání: 5. 1. 2017

Edit: