Malé velké stavby na vaší zahradě

Jaké společné vlastnosti mají drobné zahradní stavby? Malé rozměry, zato však velký význam. Pomáhají k regeneraci vašeho těla i duše a chrání váš majetek.

Venkovní sauny

Finská sauna na zahradě má zejména na severu Evropy mnohaletou tradici. Oblíbená jsou zde saunová kamna na dřevo, protože konstrukce sauny má vždy komín. Stavbu svépomocí nelze doporučit kvůli technické náročnosti: Je třeba 100% zabezpečit elektroniku i dřevo proti vlhkosti a dalším nepříznivým vlivům. Prostor musí být vždy opatřen základovou deskou na pevném, suchém místě.

Luxusní „sauna domek“ na míru do posledního detailu: realizace včetně vytápění a úpravy okolí. Individuální a dlouhodobý vztah s klientem. EuroWellness.

Originální sauny a infrasauny již 15 let navrhuje i tvoří na klíč společnost Saunasystem.

Atypická sauna postavená jako moderní zahradní domek 5 x 2,5 metru s terasou a pergolou. Zastavěná plocha 26,8 m2, cena od 393 700 Kč bez DPH. Naturmont.

Altány

Konstrukční základ mohou tvořit masivní dřevo, cihly či beton, nebo také kov a textilie. Stěny altánu bývají aspoň zčásti otevřené, ale mohou být také prosklené nebo jinak chráněné před větrem a hnaným deštěm. Na podlaze může být dřevo nebo dlažba. Lehká konstrukce bez pevných stěn a podlahy vám nabídne snadnou a rychlou instalaci, možnost přemístění a nízkou vstupní investici.

Dřevěný zahradní altán Weka Tessin: kompaktní stavba se dvěma lavicemi a stolem. Cena 16 790 Kč. OBI.

Skládací otevřený zahradní altán 3 x 3 metry. Kovový rám, výběr ze čtyř barev, lze složit do úzké přenosné tašky s popruhem přes rameno. Cena 1 785 Kč. Tectake.cz.

Pergoly

Jednoduchá konstrukce pergoly může být menší a subtilnější než altán, navíc může tvořit oporu pro popínavé rostliny. Základním materiálem je dřevo, ale na trhu jsou i moderní konstrukce – například z hliníku s lamelovým zastřešením. V případě nezastřešené pergoly se můžete chránit před ostrým sluncem nebo lehkým deštěm třeba pomocí přírodních rákosových roštů či textilního baldachýnu.

Designová hliníková pergola Move od špičkového výrobce: baldachýnové krytí proti dešti, dálkové ovládání, za příplatek LED světla integrovaná v konstrukci. Cena od 90 000 Kč bez DPH. www.al-pergoly.cz

Dřevěná pergola Vetas 3 x 2,5 metru s polykarbonátovou střechou. Základní cena stavebnice 19 224 Kč bez DPH. Vetas.

Zahradní domky

Mohou sloužit buď pro hru dětí, nebo pro uskladnění zahradního nářadí. Dětské domky bývají zpravidla ze dřeva či plastu a často hýří barvami. Jejich provedení se může podstatně lišit podle věku dětí. Domky na nářadí se vyrábějí nejčastěji z plastu (mrazuvzdorný bezúdržbový polyethylen), kovu (pozinkovaný ocelový plech nebo hliník) či masivního dřeva (nejlevnější je smrkové).

Kovový domek na nářadí Arrow s plechovou podlahovou základnou můžete mít v několika velikostech za cenu pod 10 000 Kč. Vercajk Pardubice

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 4. 8. 2020

Edit: