Máte svůj vysněný dům správně navržený? Některé věci již později nezměníte

Blíží se zahájení stavby vašeho nového rodinného domu a vy stále váháte, zda je vše tak, jak má být? Pokud nemáte absolutní jistotu, raději ještě zahájení stavby odložte a vše znovu promyslete. Některé chyby se totiž zpětně řeší jen těžko.

Promysleli jste orientaci místností dle světových stran?

Jakmile jednou dům na pozemku bude stát, už těžko s ním později otočíte, až zjistíte, že jeho orientace není ideální.

Samozřejmě existují některé body, které je dobré dodržovat bez ohledu na to, kde je jih a kde server. Například garáž je praktické umístit co nejblíže ulici a podobně tomu je i u hlavního vchodu – přestože najdeme četné příklady, kdy majitelé složitě staví kolem domu příjezdovou cestu tak, aby garáž byla orientována na chladnější severovýchod a orientace domu přesně odpovídala obecným doporučením.

Podle nás je nejlepší umístit garáž do suterénu, pokud máte tuto možnost. Ostatně šlo o častou volbu i ve starších domech. A ačkoli u dnešních bungalovů se především z finančních důvodů staví garáž v rovině s ostatními místnostmi, garáž umístěná o patro níže zkrátka dává největší smysl. Máte pak totiž větší volnost v tom, jak rozvrhnete dispozice obytných místností.

Obývací pokoj totiž jednoznačně patří na jihozápad, ložnice zase na východ. Severní stranu domu vyhraďte pro málo obývané místnosti – toaletu, koupelnu, kuchyň. Severovýchod pak bude patřit prádelně, šatně či kuchyni. Na východní stranu můžete orientovat i pracovnu.

Umístíte-li dětské pokoje do obytného podkroví horního patra, nezapomeňte na kvalitní izolaci střechy, aby byla v místnostech ráno i večer příjemná pokojová teplota a děti neměly v létě kvůli horku narušený spánek.

Koupelnu, toaletu a kuchyň už později nepřemístíte

Zatímco u většiny místností ještě můžete jejich účel časem změnit, existují některé, u kterých to bude možné jen těžko. Platí to zejména o kuchyni, toaletě a koupelně. Kanalizační trubky, které do těchto místností vedou, bývají součástí základové desky a zásadní stavební úpravy se v tomto ohledu budou později dělat jen velmi složitě. Na umístění těchto místností si tedy dejte záležet dvojnásob.

Dobře si rozplánujte i propojení vnitřních a venkovních částí nemovitosti. Pokud plánujete pravidelné letní grilování, umístěte kuchyň blízko zahraní pergoly. Nikdo nechce běhat s potravinami a špinavým nádobím každý večer přes celý dům.

Komerční prezentace

 

Edit: