Stavba studny z kamene

Studny patřily od nepaměti k “povinné výbavě” všech civilizací a i když dnes obvykle vodu přivádíme přímo do našich obydlí potrubím, studny stále nachází uplatnění – ať už praktické nebo okrasné.

Rozhodnutí obnovit studnu padlo v Benicích, kde tento návrh podpořilo místní zastupitelstvo. Tato studna zde již v minulosti existovala, realizaci provedl profesionální kameník Tomáš Hrdina.

Původní studna o hloubce 8 m naštěstí nebyla zasypána, takže nebyl nutný nový vrt a celá akce tedy byla jednodušší, než v případě výstavby od nuly – tedy od vyhledání spodní vody, přes provedení vrtu až po následnou stavbu tělesa studny.
Odsouhlasený návrh studny zahrnoval pískovcové obložení nadzemní části, kování po obvodu a ochranná mříž od uměleckého kováře a zastřešení dřevěnou sedlovou stříškou.
Lidé z Benic reagují na obnovenou studnu z pískovce velmi dobře, studna zde plní nejen funkci okrasnou, ale i praktickou. Ve studni je totiž instalované elektrické čerpadlo a studnu je možné v létě využívat na zavlažování zeleně.
Díky dobré vzájemné domluvě a kvalitní přípravě proběhla stavba rychle.

Další zajímavá studna z kamene byla realizována v obci Jezbořice, tamější starosta měl také záměr navázat na historii obecní studny. Její podzemní část, vyzděná z kamene se dochovala v dobrém stavu, ale místo nadzemní části byl jen betonový blok a bylo třeba ji znovu postavit. Na internetu starostu zaujala tvorba Tomáše Hrdiny, volba pískovce jako materiálu pro nadzemní těleso studny proběhla intuitivně, podle pana starosty je z pískovce cítit historie.

Funkci okrasnou doplňuje i zde funkce praktická. Studna slouží i pro doplnění nádrže hasičské tatry a i během horkého a suchého léta r. 2018 se v ní voda udržela, což je obdivuhodné, zvlášť když je studna na kopci.
I v tomto případě byla realizace studny rychlá, aby byla dokončena do zahájení místní akce – Srazem rodáků.
Obyvatelé Jezbořic jsou obnovením kamenné studny potěšeni zejména proto, že se podařilo obnovit kousek historie.

 

www.hrdina-piskovce.cz
tel.: 602 277 330
www.facebook.com/zahradnikuchyne

Komerční prezentace

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Edit: