Minimalista s poetickou duší/Pierre Charpin

Pierre Charpin, designér, výtvarník a scénograf, byl na letošním veletrhu Maison&Objet v Paříži vyhlášen designérem roku. Jeho výrazové prostředky jsou minimalistické, ale dokáže proniknout hluboko pod povrch věcí… Charpinův otec Marc byl sochařem a právě po něm Pierre zdědil umělecké nadání. „Nerozlišuji, jestli pracuji pro průmysl, nebo pro galerii,“ říká.

Pierre vystudoval uměleckou školu v Bourges (École nationale supérieure d’art de Bourges)
a kromě citlivého oka prokázal i smysl pro harmonii. Po ukončení studia v roce 1984 se zaměřil na nábytek a objekty pro interiér, pracoval v ateliéru britského designéra George Snowdena v Miláně, pak se vrátil do Paříže a působil při neziskové organizaci VIA (Valorisation de l’Innovation dans l’Ameublement).
Svou prací zanechal v designérském světě výraznou stopu, spolupracoval například se značkami Zanotta, Alessi, Venini, Montina, zájem o jeho rukopis je stále velký. V roce 1998 vytvořil sérii skleněných objektů pro CIRVA (Centre International de Recherche sur le Verre et les Arts Plastiques) v Marseille. O dva roky později si vyzkoušel práci s keramikou. V letech 1998 až 2008 přednášel na umělecké škole v Remeši, odtud přešel do Švýcarska, kde vyučuje na Vysoké škole umění a designu Lausanne (ECAL).
Tvorbu ale rozhodě nezanedbává. Jeho židle, džbány, karafy, stoly, křesla či brýle si jemně a nevtíravě vynutí vaši pozornost hned, jakmile je spatříte…

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: Foto: M&O Paris, Pierre Antoine, Michel Bonvin, Ilvio Gallo, Fabrice Gousset

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Edit: