Moderní klimatizační systémy

Moderní klimatizační systémy dělají z našeho domova příjemné místo. Klimatizace už dávno jenom nechladí; standardem je chlazení, topení, provětrávání a odvlhčování. Možnost přesného nastavení proudu vzduchu, velký rozsah intenzity chlazení a topení, tichý chod, úspornost, vysoká kvalita filtrů – zejména podle těchto parametrů bychom si měli klimatizaci vybírat. Atraktivní design je příjemnou samozřejmostí.

Nejmodernější klimatizace jsou stále sofistikovanější výrobky s často skoro uměleckým designem a jednoduchým dálkovým ovládáním s časovačem. Umí vytvořit neznatelný vánek, udržovat stálou teplotu a nepřechlazený vzduch, umí rychle zchladit pokoj i odstranit dusnou vlhkost v parném dni (ze vzduchu mohou odejmout až litr vody za hodinu). A umí temperovat místnost i přitopit, fungují až do teploty minus 15°C. Klimatizační jednotky jsou v každé další generaci úspornější (například energetická třída chlazení/topení A++/A), stále tišší (vnitřní jednotka asi 52 dB, vnější 55 dB), mají bezchybný design, elegantní tvar a povrchovou úpravu. Také jejich filtry jsou stále výkonnější – klimatizace vytváří zdravé prostředí tím, že přes několikanásobné a rozdílné filtry odstraňuje ze vzduchu prach a pyly.

1

Nástěnná klimatizace je elegantním doplňkem interiéru. A-Z CHLAZENÍ

Rozdělení klimatizací

Kvalitní splitové (dělené) fixně připevněné klimatizace se skládají z vnější jednotky a jedné nebo více jednotek vnitřních. Klimatizace se nazývá podle typu své vnitřní jednotky, podle toho, kde přesně je v místnosti umístěna: nástěnná visí na zdi, parapetní zhruba tam, kde bývá radiátor topení, podstropní je podobný typ visící vysoko pod stropem. Nejvýkonnější a vhodná do velkých místností je klimatizace kazetová. Je zapuštěna do stropu, na kterém vidíme jen rastr čtvercové nepřečnívající plochy.

Interiérová část klimatizace je propojena s částí vnější přes obvodovou stěnu domu; ven se odvádí kondenzát, který vzniká v interiéru jako důsledek práce klimatizace.

Vnější část klimatizace může stát u domu na okapovém chodníčku, na terase nebo se zavěsí na fasádu. Na jednu vnější jednotku může být napojeno i více než jedna část vnitřní, třeba v obývacím pokoje a ještě v několika ložnicích. Taková klimatizace se potom nazývá multisplitová (Multi Split System).

2

3

Ty nejnovější klimatizace propojují špičkové technické vlastnosti s nadčasovým elegantním designem, takže se perfektně hodí i do moderních interiérů. DAIKIN EMURA

4

Parapetní jednotka DAIKIN NEXURA

5

Moderní klimatizace lze ovládat ze smartphonu nebo tabletu – odkudkoliv, kdykoliv. Můžete tak mít pod kontrolou teplotu u vás doma a před vaším návratem dům ochladit nebo naopak vyhřát na požadovanou teplotu. DAIKIN

Ideální je skoro neznatelný pohyb vzduchu

Klimatizace má pobyt v místnosti zpříjemňovat, nikomu u ní nesmí být zima, natož aby nastydl. Klimatizační jednotka musí operativně reagovat na vnější teploty a vlhkost vzduchu. Námitky a do značné míry předsudky proti klimatizaci jsou: zima, průvan – a tedy skoro jisté nachlazení. To ale není chyba techniky, ale výsledek chybného zacházení s ní. Klimatizace se rozhodně nesmí ve 30 °C nikdy nastavit třeba na 17°C, rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř má činit maximálně 4°C. A pokud jde o průvan? Moderní klimatizační jednotky mají nastavitelný systém naklápění lamel, mezi nimiž je distribuován po místnosti upravený vzduch. Lamely tedy lze jednoduše nasměrovat mimo místa, kde se nacházíme.

Technika krásná i neviditelná

Klimatizaci lze organicky začlenit do interiéru tak, aby korespondovala se stylem místnosti a obohatila ji o zajímavý technický prvek. Součástí obytného prostoru tak může být klimatizace hodnotného designu a z ušlechtilých materiálů. Její přední plochu lze volit zrcadlovou, kouřovou, mahagonovou, v kombinaci dřevo-chrom a podobně.

Existuje ale i úplně „neviditelná“ klimatizace. To když se ve stropě či podhledech ukrývá systém „ceiling concealed ducted type“ (kanálová klimatizační jednotka). Hodí se do historických, ale i moderních interiérů. V místnosti pak nejsou vůbec žádné technické prvky a přítomnost klimatizace poznáme jenom podle toho, že se cítíme příjemně.

6

7

Kazetová klimatizace a ovládání s denními a týdenními časovači pomocí dotykového drátového ovladače s podsvícením. IMPROMAT KLIMA

Dálkové ovládání je dnes dokonalé

Ovládání můžeme zvolit fixní na stěně, v mobilním ovladači anebo také ve formě aplikace v mobilu či tabletu. Individuálním nastavením můžeme omezovat teplotní rozsah; tím zabráníme nechtěnému nadměrnému přetopení nebo přechlazení interiéru.

Energii ušetříme fixací spodního teplotního limitu pro chlazení a horního limitu pro režim vytápění. Připojit lze u některých kazetových jednotek i například snímač přítomnosti osob.

Rychlé zchlazení i spánkový režim

Dokonalá technika nabízí široké možnosti, jak navolit různé kombinace proudění vzduchu, nastavení teploty a vlhkosti: po návratu v horkém dni domů uvítáme funkci „rychlé zchlazení“ („jet cooling“). Časový spínač rozhodne, jak dlouho před návratem domů klimatizaci zapne, abychom při příchodu měli požadovanou teplotu. Důležitý je „režim pro spánek“ s velmi mírným prouděním vzduchu a tichým chodem. Dále si můžeme vybrat i pouhé odvlhčení vzduchu, protože stejnou teplotu při nižší relativní vlhkosti snášíme mnohem lépe. Aby se nám lépe dýchalo, není třeba snižovat teplotu a přechlazovat místnost – postačí snížit vzdušnou vlhkost.

9

10

Výkonná řada ZOOM se stylovým designem. LED display a infra přijímač jsou ukryty pod čelním panelem. Ve standardní výbavě ovládání pomocí wifi. Energetická třída A++. Cena od 22 191 Kč. SINCLAIR

Vánek jakoby odnikud

U klimatizací je žádoucí proudění vzduchu nepravidelné a přirozené, tak jako v přírodě. Pokud klimatizace při prostorovém proudění distribuuje vzduch rovnoměrně do všech koutů místnosti, hovoříme o systémech nazývaných „swing mode“ nebo „chaos mode“. Co nejpřirozenější cirkulace vzduchu je dosahována nejen pohybem lamel na klimatizační jednotce, ale i změnami rychlosti pohybu a úhlu jejich naklápění. Lamely se nepřetržitě tiše naklánějí na strany a směřují vzduch v místnosti přesně tam, kam chceme. Vybrat si můžeme široké, nepříliš intenzivní proudění vzduchu nebo k vychlazení rychlé a intenzivní; ke spánku zase mírné a nepřímé.

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: archiv firem

Datum vydání: 1. 6. 2016

Edit: