Možnosti uložení vyrobené energie z vlastní fotovoltaiky

instalace fotovoltaiky

Solární elektrárna na střeše není levná, ale výhodnější už nebude: Cena všech komponentů je teď nízko a instalaci vám zlevní státní dotace. Foto: VTS-Therm

„Nejlevnější je energie, kterou vůbec nespotřebujete,“ říká moudré úsloví. Ale naopak nejdražší je energie, kterou si sami vyrobíte a necháte ji bez užitku uniknout. A právě to se vám může stát v případě fotovoltaické instalace na střeše rodinného domu. Doba, kdy solární panely vyrábějí nejvíce energie, je totiž logicky v letním období a vždy během dne, kdy stojí slunce nejvýše na obloze. To je však zároveň doba, kterou většina z nás tráví mimo svůj domov, a proto nemůže vyrobenou elektřinu plně využívat. Jak tedy využít veškerou energii, kterou vyrobí solární panely?

Levnější už to nebude!

„V současné době je na trhu dostatek všech součástek pro fotovoltaické instalace, což tlačí ceny komponentů velmi nízko. Ani řemeslníci si neúčtují tolik jako vloni, nemají totiž tolik práce. Toto vše hraje pro koncového zákazníka, který nyní koupí fotovoltaickou elektrárnu za historické minimum,“ tvrdí Jan Vojík, jednatel a spoluzakladatel firmy Solární Školitel. „Dnes se dá elektrárna o výkonu 6–8 kWp s bateriovým úložištěm o kapacitě 10 kWh pořídit o 80 až 100 tisíc korun levněji než před rokem ve stejnou dobu. Když připočítáte dotaci 200 000 Kč z Nové zelené úsporám, je tato cena naprosto neuvěřitelná a předpokládám, že vydrží do jara příštího roku. Pak bude muset cena opět jít výše.“

Domácí bateriové úložiště

střídač pro domácí fotovoltaiku

Střídače Solax tvoří součást uceleného technologického řešení domácí fotovoltaiky. Foto: Fotovolty

Mít elektřinu zdarma během léta je celkem jednoduché. Ale v zimě fotovoltaika vyrobí pouhou pětinu toho, co v létě. A přitom potřebujete elektřiny více! Celoroční průměr úspor kvůli tomu rapidně klesá. Ledaže máte bateriové úložiště, které dokáže energii ukládat a využívat právě v době kritického nedostatku. Pořízení fyzického bateriového úložiště ovšem zatím znamená poměrně značnou vstupní investici. I když se ceny postupně snižují, musíte počítat v řádu statisíců. Samozřejmě je tu možnost státní dotace, která celkovou investici sníží. A výrazná provozní úspora, kterou vám instalace přinese, je více než lákavá. Běžný provoz domácí bateriové stanice je již zcela bez poplatků a dává vám vysokou míru svobody. Úložiště vyžaduje pouze instalaci, pravidelné kontroly a drobnou údržbu. Funguje i v ostrovním režimu – tedy nezávisle na rozvodné elektrické síti. V případě, že se jedná o zkolaudovaný rodinný dům, podporuje toto šetrné energetické řešení dotace z programu Nová zelená úsporám, která vám pokryje až 50 % veškerých nákladů.

Chytrý obchodník

Průkopníkem bateriových úložišť na tuzemském trhu se stala česká společnost AERS. Tato firma je součástí holdingu Fenix Group se sídlem v Jeseníku. Díky svému technologickému vývoji a citlivému ekologickém přístupu je opravdu na špici současné nabídky. Její domácí bateriové úložiště HES (Home Energy Station) využívá vysloužilé baterie z elektromobilů, takže jde o skutečně moderní produkt pro cirkulární ekonomiku. Je lhostejné, jestli vlastníte elektromobil, nebo ne. Stanice HES může mít dvě až šest second-life baterií a tomu odpovídající kapacitu od 13,6 kWh až do 41 kWh. Stanice vyrovnává asymetrickou zátěž a dokáže energii zároveň odebírat i dodávat. Tím vytváří silný (stabilní) energetický zdroj, který umožňuje plynulý provoz v síťovém i ostrovním režimu. Díky pokročilému technologickému zázemí nabízí navíc inteligentní software, který vám umožní výhodné obchodování s energií na spotovém trhu. V některých chvílích tak dokonce můžete od dodavatele energie inkasovat peníze za to, že od něj přebytečnou elektřinu odebíráte, nebo mu naopak za drahé peníze elektřinu prodávat k vykrytí jeho energetické špičky. Roční úspora takového obchodování, které za vás hlídá chytrá domácí stanice, může být opravdu značná!

Virtuální úložiště

Připadá vám, že výše popsané úložiště je příliš drahý „holub na střeše“? Chcete mít raději „vrabce v hrsti“? Alternativu k fyzickému úložišti nabízí dnes řada dodavatelů energií. Příkladem budiž produkt Virtuální baterie od společnosti E.ON, která chce být nejzelenějším dodavatelem energie v republice. Virtuální úložiště vás nenutí vlastnit bateriové články. Můžete si do něj uložit vlastní vyrobenou energii a využít ji později. Jak to funguje? Reálně se nevyužitá elektřina odesílá zpět do sítě, kde ji využívá někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Elektroměr, který je nainstalován během zavádění systému Virtuální baterie, měří, kolik jste do sítě skutečně odeslali. Tuto energii si pak kdykoli můžete vzít zpět.

Stav Virtuální baterie lze průběžně sledovat na zákaznickém portálu Energie24, pomocí mobilní aplikace zde snadno zadáte také samoodečet. Poplatek za využívání služby Virtuální baterie platíte pohodlně na jedné faktuře spolu s elektřinou. Jeho výše se liší podle kapacity baterie (základní kapacita je 1 MWh). Průměrně zákazníci za Virtuální baterii platí 78 Kč měsíčně. Instalace zatím není možná pro zákazníky jiného distributora. Průměrná doba instalace činí jeden až dva dny. Celý proces realizace od poptávky po připojení solárního systému do sítě trvá přibližně tři měsíce. Virtuální baterie dnes není jen alternativou – dobře se doplňuje s fyzickou baterií. Vytváří totiž dodatečný prostor pro uložení elektřiny, kterou nestihnete spotřebovat.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením VTS-Therm a Fotovolty

 

Datum vydání: 6. 3. 2024

Edit: