Vysněný domov

Moderní přízemní dům je příkladem dokonalé spolupráce architekta, majitelky a interiérového studia s bohatou zkušeností.

foto Tomáš Loutocký

Na architekta Jana Vlčka se obrátila pracovně vytížená klientka s přáním, aby pro ni a její dvě dospělé dcery na pozemku poblíž hanácké metropole navrhl moderní rodinný dům. O dispozici i budoucím interiéru měla zcela jasnou a dobře promyšlenou představu. Spolupráce s architektem proto od začátku probíhala hladce a konstruktivně. Přáním majitelky, která si stavbou vlastního domu splnila dávný sen, bylo barevné ladění s použitím její oblíbené a stále módní šedé barvy tak, aby nepůsobila stroze a neosobně, ale naopak teple a útulně. Interiér, preferující praktický design a kvalitní materiály, je dílem zkušeného studia Pearldesign.

 

Kvalitní materiály

Novostavba s obytnou plochou 220 m² byla dokončena před třemi lety. Originálním prvkem i dominantou je přírodní kámen použitý v průčelí vstupního prostoru. Jedná se o 800 milionů let starý pegmatit Quarzit Patagonia s typickou větší velikostí zrn, která mu dodávají 3D efekt. Designérka Eva Heinzová ze studia Pearldesign si ho vyhlédla v místním kamenictví při předchozí zakázce a téměř po roce ho využila právě pro tuto realizaci. Pro 2,5 cm silný kámen navrhla podsvícení LED světly, což výsledný efekt ještě umocňuje a kamenná stěna se zajímavou texturou v interiéru působí jako polodrahokam.

 

Funkční dispozice

Přízemní dům je logicky členěn na společenskou část s velkou obytnou místností a na soukromou s ložnicemi majitelky i obou dcer, koupelnami a technickým zázemím. Dispozice je přehledná, s důrazem na účelnost a pohodlí. Obytnou místnost dělí jídelní stůl na kuchyňskou a odpočinkovou část, kterou ještě výrazněji opticky odděluje trojstranný moderní krb značky Hoxter. V letních měsících je interiér francouzským oknem propojen s terasou, kterou uzavírá letní kuchyně. Na ložnici majitelky navazuje šatna, pokoj mladší dcery disponuje pracovním koutem i atypickým čalouněným sezením na okenním parapetu. Lze odtud pozorovat zahradu měnící se během ročních období. Pokoj starší dcery – s oknem umístěným výše – zajímavě doplňuje originální květinová tapeta. Interiér propojují masivní dřevěné podlahy s výraznou strukturou.

 

Interiér přechází v exteriér

V koupelnách i na chodbách použili designéři velkoformátovou dlažbu Atlas Concorde v betonově šedém odstínu,která se objevuje i na velkých terasách a propojuje vnitřní prostory s exteriérem. Praktické na údržbu jsou i dekorativní stěrky Betonepox na stěnách. Výraznou součást interiéru tvoří zakázkové tapety s nevšedními motivy. Téměř veškerý nábytek jednoduchých, minimalistických tvarů i dřevěné obklady stěn vyrobil na míru truhlář, kamenné desky k nábytku v obývacím pokoji i na stěnu do chodby dodalo kamenictví Tomek z Olomouce. Spolupráci s nimi si studio Pearldesign velmi chválí.


Mgr. Eva Heinzová
Ing. Jakub Komárek

foto Tomáš Loutocký

foto Tomáš Loutocký

autoři interiéru
„Interiéry vždy navrhujeme klientům ‚na míru‘. Máme přitom na zřeteli především jejich životní styl a individuální potřeby. Do každého projektu se snažíme vnést originální prvky a vyhýbáme se jakékoli uniformitě a kompromisům. Klademe důraz na jednoduchost a praktickou funkci navrženého zařízení i na jeho snadnou údržbu. Preferujeme kvalitní a trvanlivé materiály a při realizaci promýšlíme každý detail. Snažíme se řídit heslem: Dům by měl sloužit jeho majitelům, a ne oni jemu, a to se nám, myslím, i v tomto případě podařilo naplnit.“
www.pearldesign.cz


 

 

text Dita Fingerlandová foto Tomáš Loutocký

Datum vydání: 23. 9. 2023

Edit: