Mýty a pravdy o ložnici

Toužíte zařídit si ložnici snů, kde se bude odpočívat jedna radost? Nebo vám možná připadá, že vaše stávající místnost určená ke spánku má velké nedostatky? Nemusí být složité to napravit. Pokud víte, co je špatně. Co se o ložnici často říká a co je skutečně pravda, co v ní má pevné místo a co by se tu naopak nemělo objevit, vysvětluje designérka Lenka Čížek Mašková.

Ložnice je ideální místnost, kam ukládat věci, které se jinam v bytě nevejdou – vždyť slouží pouze ke spaní.

Naneštěstí si toto myslí mnoho lidí. Přitom zejména ukládání věcí pod lůžko ubírá na komfortu spaní. Ty nejluxusnější postele, i když nabízejí spaní vysoko nad zemí, nikdy nemají pod spací plochou uzavřený prostor vyplněný úložnými šuplíky… Pokud je totiž zaplněný, brání to proudění vzduchu pod lůžkem. Ideální ložnice je taková, kde kromě postele, nočních stolků a případně drobného sezení pro relaxaci není další nábytek. K takové ložnici patří šatna s dostatečnými úložnými prostory, které na funkci ložnice volně navazují.

Baxley 3000, postel od unikátní britské značky ASTON, je 100% přírodní, vyrobena
tradičně, ruční prací. Základ tvoří bonelový pružinový systém od německého
výrobce Leggett and Platt, který zajišťuje optimální podporu těla. Luxusní výplňové
materiály – britská vlna a bavlna. 93 800 Kč. dreambeds

Místnost na spaní je dobrou volbou pro zřízení pracovního koutu.

Ideální je zachovat jednoúčelovou funkci ložnice, která má složit pro odpočinek, a nesnažit se o rušení energie relaxace pohledem na pracovní stůl s monitorem počítače. V žádném případě v ložnici neinstalujte pevný stolní počítač. Nabízí se možnost včlenit pracovní zónu do přilehlé šatny, ale ještě lépe už při návrhu dispozice bytu vyčlenit pro pracovnu samostatnou místnost. Pokud by byl zásah do dané dispozice příliš složitý a součástí ložnice přece jen musí být i stolek s pracovním místem, vhodné řešení je konvertovat ho například v dámský toaletní stolek, nebo alespoň vždy na období spánku odnášet notebook mimo prostor ložnice.

V ložnici není třeba příliš řešit osvětlení, stačí lampička u lůžka a lustr.

Poslední dobou se obecně na různé nálady tvořené změnou osvětlení klade velký důraz. Stejně by tomu mělo být právě v ložnici. Ideální je opatřit stropní světlo stmívacím vypínačem. Nabízí se také využít různé nasvětlení hran nábytku, podsvětlení postele, říms kolem stěn a podobně. Samozřejmostí je kvalitní čtecí lampa u lůžka a může se připojit i další zdroj s RGB změnou barevného toku… Fantazii se meze nekladou, ale já osobně mám v ložnici nejraději pro intimní chvíle bezpečné svícení ohněm svíček.

Kontinentální postel Hästens Auroria je určena pro zákazníky s velmi vysokými nároky na komfort spánku.
je špičkově zpracovaná zkušenými švédskými řemeslníky tak, aby poskytovala skvělou podporu tělu, bez
ohledu na to, jak spíte. Za rozměr 90 x 200 cm zaplatíte 193 185 Kč. postele-hastens

Rám postele GJÖRA. Díky bočnici lze použít
matrace s různou tloušťkou. Materiál masivní bříza.
158 x 213 cm, na matraci 140 x 200 cm,
6990 Kč. ikea

Nemají tu místo pestré barvy, ladění by mělo být výhradně poklidné, aby nerušilo usínání.

Barevnost je na nátuře každého jednotlivého uživatele ložnice. Je pravdou, že pokud jde o manželskou ložnici, je potřeba, aby došlo ke shodě obou partnerů. Mají-li velmi rozdílné barevné cítění, nastupuje pravidlo obecně neutrálních poklidných barevných kombinací v základních plochách doplněné jednoduše obměnitelnými barevnými akcenty v drobných dekoracích. Ty lze měnit podle sezóny nebo momentální nálady. Není nic horšího, než pokud muž chce modrou a žena žlutou, udělat kompromis a vymalovat zelenou, kterou oba dva bytostně nesnášejí – v takové ložnici nebude ani jeden z nich spokojený.

Nemají tu místo bytové doplňky a jiné lapače prachu.

Co je to lapač prachu? Někdo tak nazývá například i závěsy, záclony nebo koberce, jiný péřové peřiny, z nichž se nejspíš bude uvolňovat mnohem více prachu než z antialergenních umělých výplní. Ale prachové částice se víří i při samotném spaní manipulací s lůžkovinami. Moje zkušenost je taková, že pokud není v prostoru jiný další statický textil, který by tento prach „lapal“, tak se stále víří v místnosti a způsobuje mnohem větší alergické potíže. V moderní úklidové době je to nejjednodušší jakékoli „lapače prachu“ pravidelně a účelně čistit.
Další případné dekorace, jako jsou obrázky, poličky s knihami nebo drobnosti symbolizující partnerský život, jsou samostatnou velkou kapitolou. Sama například ráda umisťuji klientům do ložnice jakési osobní atributy ženského a mužského elementu. Něco, co zdůrazňuje dualitu v životě a plynutí energie mezi partnery. Vždy se však řídím pravidlem, že vše má jasný význam a je toho dobré použít právě tolik, že už není možné nic odebrat, aby celek působil vyváženě a harmonicky.

Postel s úložným prostorem v čele (dvě zásuvky s dvířky s otvorem pro vedení kabelu), rám a nohy
z masivního dubového dřeva, lehací plocha 180 x 200 cm, 14 990 Kč. tchibo

Útulná ložnice od Westwing: koberec Cotswold, 160 x 230 cm,
5499 Kč, závěsné osvětlení Marocco, ø 29 cm, v. 37 cm, 3499 Kč,
nástěnná dekorace Malika, 100 x 100 cm, 3999 Kč a polštáře Lima
a Riva, různé rozměry, od 439 Kč za kus. westwing

Lůžko je třeba situovat tak, aby spáčovy nohy směřovaly ke dveřím, a není pro něj vhodná pozice u okna.

Nohy směrem ke dveřím? To je opravdu nesprávné tvrzení. Tak jsou situované máry v márnici a v ložnici by to takto, pokud je to jen trochu možné, být nemělo.
Pokud jde o pozici u okna, spíše bych řekla, že lůžko má být situované tak, aby ten, kdo na něm leží, viděl na vstupní dveře do místnosti a zároveň mohl mít výhled z okna. To je asi nejlepší pozice postele.

V ložnici musí být nutnost úplného zatemnění oken, jen spánek v naprosté tmě je kvalitní.

Ano, v dnešní době, kdy jsou města čím dál více zahlcena světelným smogem, se setkáváme s častými poruchami spánku, které s tím souvisejí. Příliš světla během noční fáze spánku blokuje v těle produkci spánkového hormonu melatoninu. S nedostatkem tohoto hormonu se může v těle rozvinout celá řada závažných onemocnění. Zatemňující závěsy tak považuji za nutnou samozřejmost. Zároveň ale úplné zatemnění neumožňuje tělu reagovat na běžný rytmus přírody v momentě rozednívání a tím brání přirozenému probouzení organismu…

Noční stolek Lyla, korkové
a borovicové dřevo, kov, lak, 4849 Kč,
westwing

V tomto prostoru není vhodná dlažba, v ložnici musí být na zemi materiály pocitově teplé a příjemné na dotyk, ideálně koberce.

Je pravda, že dotykově laskající materiály na podlaze jsou do ložnice vhodnější. Neznamená to ale, že nejvhodnější je celoplošný koberec. Pro první krok při sestupování z postele stačí malá kobercová předložka a zbytek může být jakákoli jiná pevná podlaha, dobrou volbou je samozřejmě přírodní materiál, například dřevo nebo marmoleum. A dlažba? Zařizovali jsme pro klienta několik ložnic v domě na ostrovech Seychely, kde je naopak dlažba nebo kámen na podlaze v celém domě vzhledem ke klimatickým podmínkám naprosto nezbytný povrch. Vždy záleží na konkrétních požadavcích, konceptu řešení, účelu a podmínkách, kde se ložnice nachází.

„Kvalita lůžka je prvořadá, protože pokud máme štěstí, tak v posteli začíná a končí náš život. Ale protože nejsme tak jednostranní, rádi se obklopujeme dalšími zajímavými a kvalitními doplňky. Detaily navíc dotvářejí celek, a protože odpočinkem trávíme téměř třetinu života, zrovna ložnice by neměla zůstávat opomíjenou Popelkou. Někdy ideálně řešená ložnice jako celek může výrazně zlepšit kvalitu života a platí to i naopak. Nekvalitní materiály, nedostatečné pohodlí při odpočinku a špatně situovaná ložnice může způsobit i vážné zdravotní nebo partnerské problémy…“

MgA. Lenka Čížek Mašková

Lektorka Interier design školy
www.interierdesignskola.cz
Majitelka studia Domov srdcem
www.domovsrdcem.cz

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2018, které si můžete zakoupit na www.nasobchod.cz.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 23. 2. 2018

Edit: