Naše vytoužená kuchyň

3

Po dlouholetých technických nedostatcích při vaření v naší původní kuchyni a s ohledem na dnešní moderní trendy jsme se rozhodli napravit nevyhovující stav kompletní rekonstrukcí kuchyně.

Dominantou místnosti byla, jsou a navždy zůstanou bílá kachlová kamna, měli jsme tvrdý oříšek, jak je do moderní kuchyně zakomponovat. Nevím, jestli jsem měl smůlu anebo štěstí, když jsem byl nucen bohužel před vlastní rekonstrukcí marodit, což mi sice ubralo možnosti objíždět kuchyňská studia osobně, ale naopak přidalo čas na studium všech možných internetových stránek prodejců kuchyňského nábytku a komponentů. Chtěli jsme lehce dodržet rozmístění kuchyně podle původní stavby s centrálním ostrůvkem. Naplánovali jsme středový pracovní pult, který umožnil instalovat také dřez s odkapovou deskou, což bylo nejdříve předmětem dohadů a následně maximální spokojenosti. Spokojenosti proto, že jsme docílili velmi praktického uspořádání – i když probíhá kuchyňská příprava jídla anebo mytí nádobí, zůstává človíček, který tyto práce vykonává, v kontaktu s rodinou, která užívá odděleného prostoru jídelny. Druhá výhoda je v ergonomii pracoviště, všechno máme při ruce a práci maximálně ulehčenou. Z devadesáti procent jsme celou sestavu kuchyně objednávali přes internet, v prodejně jsme si vyzvedli jen katalog kuchyní a pár technických informací, které jsme k objednávce potřebovali. Zamilovali jsme si jednu jedinou kuchyň a nechali udělat nástřel ceny pouze podle dodaných rozměrů kuchyňské sestavy v jiné prodejně, kde nás vyčíslená pořizovací cena silně odradila.

2

4

Zkusili jsme nevymýšlet žádné technické výstřelky ani atypické rozměry skříněk a do jiné prodejny zaslali objednávku konkrétních skříněk a komponentů. Lehce nám upravili dvě spodní skříňky a zakončení pracovního pultu a vypracovali nám cenovou nabídku ve výši 40 % ceny původní. Tak jsme si ještě něco přivymysleli a dostali se na 45 %, což pro nás byl vyhovující kompromis cena versus užitná hodnota. Protože jsme kvůli plesnivému rohu (v nejstudenějším místě se sráží voda a tvoří plíseň) a únikům tepla museli zevnitř zateplit místnost, pustili jsme se do toho – vyztuženou sádrokartonovou konstrukcí zateplenou skelnou vatou o tloušťce 8 cm. Při montáži výztuh sádrokartonu pro zavěšení kuchyňské linky nastal problém, s nímž se musí počítat dopředu – výztuhy sádrokartonu nám vyšly bohužel mimo šrouby pro zavěšení vrchních skříněk, proto jsme nakonec museli přistoupit k instalaci kovové lišty, na kterou poté vrchní skříně šly zavěsit. Požadavek na ergonomii kuchyně nás donutil upravit rozmístění a zavěšení radiátorů, zásadně protáhnout odpady a přívod vody a kompletně přemístit a upravit zásuvky. Vzhledem k omezenému rozpočtu jsme kromě sváření přípojek radiátorů a nařezání, slícování a montáže římsy na kuchyňskou linku všechny práce i s montáží linky provedli sami. Po mém uzdravení přišlo na řadu bourání, sekání, výroba odpadů (zde vznikla komplikace: vzhledem k délce protažení odpadu jsme se jen tak tak dostali na nejmenší přípustný spád 1 cm / 1 m – s tímto je nutno při plánování kuchyně počítat) a vodního vedení, příprava sádrokartonové vyztužené konstrukce pro zavěšení radiátorů, úprava ústředního topení fi rmou. V okamžiku, kdy byly odmontovány radiátory, jsme si všimli, že bez problémů zvládá vytopit místnost na komfortní teplotu pouze trubkové vedení, které v dolní části kopíruje dvě vnější stěny kuchyně. Rozhodli jsme se, že nebudeme topit dovnitř sádrokartonu, ale že sádrokarton zavěsíme nad tyto trubky, což si vyžádalo instalaci kovového nosníku L-profi lu.

1

Následovala montáž konstrukce sádrokartonu s výztuhami pro zavěšení kuchyňských skříněk a lepení extrudovaného polystyrenu kolem oken. Instalace skelné vaty byla kombinována s instalováním nových rozvodů elektřiny a s montáží sádrokartonových desek. Následovalo zateplení stropu polystyrenovými deskami, štukování, lepení stropních lišt a štuku nad lustr, výmalba, rekonstrukce kachlových kamen, přespárování, tmelení a lakování poškozených míst a celková úprava pro zabudování nových spotřebičů. Pak přišlo na řadu lepení obkladů (zde jsem zapomněl, že budeme mít v kuchyni i poličky, a jeden ornament mi vyšel zrovinka skrz poličku), instalace nového linolea, montáž kuchyňské linky a drobné dokončovací práce. Kdyby se mne někdo zeptal, jestli bych se opět pustil do takové rekonstrukce, určitě bych odpověděl ano, protože mne velmi těší výsledek, způsob a cena pořízení – když si člověk dá záležet, tak myslím zvládne i odborné práce, je to jenom o tom být trochu šikovný a nebát se vzít zednickou lžíci do ruky – třeba to trvá trochu déle, ale hřeje to na srdíčku. Od chvíle, kdy se nám dílo podařilo završit, není čas trávený v kuchyni každodenní nutností, ale každodenním potěšením. Moc bych přál tento krásný pocit všem – opravdu to stojí za to…

5

BILANCE PRACÍ:
Datace rekonstrukce: 14. 9. 2013 – 22. 11. 2013
Topenář 14 hodin + materiál 4700 Kč
Truhlář 14 hodin 1500 Kč
Svépomocné práce přibližně 406 hodin
Elektrospotřebiče 17 800 Kč
Linoleum 8250 Kč
Nábytek a doplňky 97 000 Kč
Stavební, elektroinstalační materiál,
odpadní a vodovodní potrubí, spojovací
materiál + nářadí 35 750 Kč
CELKEM 165 000 Kč

Uložit

Datum vydání: 20. 6. 2015

Edit: