Nejen vypínač a zásuvka

Klasické čtvercové objekty na stěně, které jsou součástí opravdu každého interiéru, už dávno neslouží jen k připojování domácích spotřebičů k elektrické síti nebo k zhasínání a rozsvěcení světel. Jsou doslova nabité pokročilými funkcemi, moderními technologiemi a ovládat s nimi můžete ledacos. Výrobci navíc věnují značnou pozornost i designu.

OBROVSKÉ MOŽNOSTI ZÁSUVEK

Kromě již běžného připojení televize, rádia, internetu nebo set-top boxu (satelitu) se nabízejí i jiné typy připojení a jejich kombinace.
U zásuvek jsou možné tyto obecně užívané koncovky: USB, HDMI, PC, TV, SAT, AUDIO-VIDEO, TV+R, TV+R+SAT, TV+SAT+SAT, HDMI+PC, USB+PC, USB+HDMI, 2 x USB a zásuvka dvojnásobná komunikační.
Zásuvky mohou mít navíc ochrannou funkci, nabízejí se zásuvky s clonkami, zásuvky s clonkami + přepěťovou ochranou (světelná, zvuková signalizace), dvojnásobné zásuvky s clonkami a přepěťovou ochranou.

V rámci elektroinstalace lze realizovat vestavné digitální FM, internetové Busch-iNet rádio s wi-fi nebo FM rádio s bluetooth připojením. Lze zvolit malý reproduktor ve shodném designu s vypínači či silnější vestavné reproduktory do stropních podhledů, a to i do vlhkého prostředí. Stačí přívod 230 V. Více na www.abb.cz

MÍSTO VYPÍNAČE OVLADAČ

Klasické vypínače samozřejmě mají i dnes své pevné místo v interiéru. Jsou ale stále chytřejší a mocnější, bývají nedílnou součástí systémů inteligentní domácnosti. Na stěně tak může být žaluziový ovladač (kolébkový, otočný), otočný stmívač, nástěnný krátkocestný ovladač, audio moduly – pro přenos hudby pomocí bluetooth, příjem FM rádia, AUX vstup pro připojení externích zařízení atd.

 


Odpovídá Ing. Martina Obadalová, OBZOR Zlín

Jaké trendy panují ve světě vypínačů?

„Materiálový standard pro domovní vypínače a zásuvky představují plasty. Ovšem chuť vytvořit vzhledově atraktivnější produkty a snaha vyhovět designovým požadavkům architektů vedou k tomu, že se stále častěji objevují i jiné materiály, jako jsou sklo v rozmanitém provedení, dřevo či kov, a to jak v podobě surového hliníku, tak nerezu. Jednou z nejžhavějších materiálových novinek je beton. Speciální betonová směs obsahuje polyvinylalkoholová vlákna zaručující jejich celkovou pevnost. Mezi dalšími dobrými vlastnostmi tohoto materiálu lze určitě uvést i voděodolnost, UV stabilitu a ovšem originální vzhled s charakteristickými póry na povrchu.“

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Edit: