Fotovoltaika

Ceny všech energií se k naší nelibosti stále zvyšují, jen cena sluneční energie se nemění. Je a bude stále zdarma. Proč toho nevyužít? Možností je již dnes mnoho, a určitě jich bude přibývat. Kde všude nám může slunce pomoci?

Můžeme si jen tak pro radost pořídit lampičku či fontánku do zahrady, ale můžeme slunce zaměstnat na plný úvazek – nechat ho ohřívat vodu či vyrábět elektřinu pro celý dům. Anebo jen pro bazén. Každému jak libo.

1

Deskový kolektor BUDERUS Logasol SKN 4.0 nabízí ekonomicky výhodné řešení pro solární ohřev vody, bazénové vody, případně také pro podporu vytápění. Kolektor je vyroben z vysoce jakostních recyklovatelných materiálů, robustní konstrukce zajišťuje dlouhou životnost a vysoké solární zisky. Celoplošný hliníkový absorbér a vana kolektoru jsou z plastu vyztuženého skelnými vlákny. Je vhodný pro montáž na šikmou i plochou střechu.

2

V energeticky úsporných domech nacházejí stále častěji uplatnění elektrické systémy vytápění. Mají řadu předností, jako je maximální komfort, pohotovost, snadná regulace a údržba. Proto přichází společnost Fenix Jeseník s konceptem, který by měl ověřit spolupráci střešních fotovoltaických panelů s domovními bateriemi a distribuční sítí tak, aby byla prokázána výhodnost tohoto řešení pro provozovatele energetické soustavy i pro uživatele.

FOTOVOLTAIKA? FOTOVOLTAIKA!

Fotovoltaika, tedy přeměna slunečního záření na elektrickou energii, je kvůli nedávné kauze se solárními elektrárnami v obecném povědomí poněkud v nemilosti. Nehněvejme se však na technologii, ta za to nemůže. Naopak, fotovoltaické systémy se neustále zdokonalují a zlevňují a nesporně jsou ekologickým řešením, jak vyrábět elektrickou energii. Jsou i cestou, jak naplnit směřování Evropské unie k výstavbě domů s téměř nulovou spotřebou energie. Tento požadavek totiž neznamená, že dům musí být tak dokonale zateplen, aby nepotřeboval téměř žádnou energii k vytápění, ale aby byla spotřeba energie kryta z obnovitelných zdrojů. Vlastní elektrárna zajistí elektrickou energii jak na vytápění, tak na provoz spotřebičů, i na ohřev vody, který je velmi energeticky náročný. Možných řešení je mnoho, od využití fotovoltaiky jen pro ohřev vody až po ostrovní systémy, tedy domy zcela nezávislé na dodávce i zpětném odběru elektrické energie.
A je dobrou zprávou, že na instalaci fotovoltaických systémů můžete získat finanční podporu z programu Nová zelená úsporám, pro přípravu teplé vody částku až 35 000 Kč, u fotovoltaických elektráren na výrobu elektřiny k přímé spotřebě v domácnostech činí dotace až 100 000 Kč. Další dobrou zprávou je, že od letošního roku je k malým elektrárnám o výkonu do 10 kW vstřícnější i legislativa, například není nutné mít licenci od ERÚ k odběru přebytků energie, přibyla i daňová zvýhodnění.

OHŘÍVAT LEVNĚ VODU

To, že slunce dokáže ohřívat vodu, známe z přírody, z vyhřátých rybníků i moří. Proč ho tedy nevyužít k ohřevu vody cíleně? K tomu slouží kolektory, které zachycují sluneční záření tmavou plochou absorbéru v plochých kolektorech pod zasklením nebo trubicemi. Protéká jimi teplonosná nemrznoucí kapalina hnaná cirkulačním čerpadlem, která předává teplo užitkové vodě v tepelném výměníku – zásobníku, kde se uloží pro pozdější využití. Termické solární systémy ušetří okolo 70 % nákladů na ohřev teplé vody v domácnosti. Systémy, které slouží i k podpoře vytápění, ho zlevňují v průměru o 30 %. Na instalaci těchto systémů je poskytována dotace z programu Nová zelená úsporám – 35 000 Kč na ohřev vody a 50 000 na systémy s přitápěním. Jak jsme zmínili, ohřev vody je možné řešit i pomocí fotovoltaických panelů, které vyrobí elektřinu i pro ohřev vody v elektrickém bojleru. Termické solární systémy již zřejmě narazily na svůj technologický vrchol, a je možné předpokládat, že se vývoj bude nejspíš ubírat tímto směrem.

3

Atrakcí pro každé jezírko je solární ostrůvek s fontánou Esotec Seerose. Plovoucí solární hloubková pumpa se jednoduše položí na vodní hladinu. Při dopadu slunečního záření se pumpa dá do chodu a fontánka začne stříkat. CONRAD

4

Slunce a bezpečí? Atrapa bezpečnostní kamery díky zabudovanému solárnímu panelu po setmění rozsvítí vestavěné LED a simuluje tak opravdovou kameru s infračerveným viděním. CONRAD

5

Solární kolektory FAKRO SKW lze montovat v sestavách se střešními okny FAKRO. Modulární systém lemování pro střešní okna FAKRO umožňuje vzájemné spojování kolektorů SKW a jejich kombinaci se střešními okny v libovolných konfiguracích.

BAZÉN A SLUNCE

Pokud máte bazén a neřešíte jeho ohřev spolu s ohřevem užitkové vody v celé domácnosti, pak máte několik možností, jak získat teplejší vody za přispění slunce. Úplně jednoduchý ohřívač si dokonce můžete vyrobit sami z dlouhé černé hadice s vodou, ponechané na slunci. Ohřívače založené na tomto principu, technicky propracovanější, je samozřejmě možné i zakoupit, například ve tvaru pyramidy. Ještě účinněji zajistí sezonní ohřev vody v bazénu na principu absorbce slunečního záření různé typy přímo průtočných solárních absorbérů, obvykle deskových nebo trubkových. Systém může být zcela jednoduchý, kdy čerpadlo filtrace přivede vodu přímo do absorbéru, nejčastěji z plastu nebo syntetického kaučuku. Pokud se chcete koupat v teplé vodě i při horším počasí, pak je třeba vsadit na účinnější ploché zasklené kolektory a složitější dvouokruhový systém.

DEJTE SI SPRCHU!

Že nemáte bazén? I vy můžete slunci nabídnout zaměstnání! Solární sprchy jsou jednoduchá zařízení, která zajistí příjemné osvěžení bez teplotního šoku. A určitě se hodí i k bazénu. Jak fungují? Voda se ohřívá v zásobníku, kterým je obvykle tělo sprchy či podstavec, obvykle pojme 20 – 40 litrů vody. Při hojnosti slunce může teplota vody dosáhnout i 60 °C, proto je nutná mísicí baterie. Sprchy mohou být pevné nebo přenosné, dokonce si ji můžete dopřát i v kempu – jednoduché mobilní skládací sprchy mají zásobník na vodu v podobě plastového pytle, který se zavěsí na slunné místo. A máte-li bazén, měli byste o solární sprše také uvažovat, hygienické osprchování před vstupem do bazénu tak navíc příjemné.

6

8

Sluneční kolektory BRAMAC BSK PRO lze integrovat do střešní krytiny, jednoduše a rychle, dokonce bez řezání tašek a dodatečného plechování. Při vývoji byl kladen důraz i na perfektní vzhled, takže kolektor působí ve střeše zcela přirozeně. V nabídce jsou solární kolektory BSK PRO o ploše 4, 6, 8 nebo 10 metrů čtverečních. Už při velikosti 1,5 m2 na osobu dokážou ušetřit až 70 % roční potřeby teplé vody. BRAMAC

7

Solární nabíječka XD Design je určena k připevnění na okno, aby na ni dopadaly sluneční paprsky v plné míře. Má USB výstup a miniUSB vstup. BONAMI

BUDIŽ SVĚTLO!

Fotovoltaický jev, tedy přeměna světla na elektrickou energii, se s úspěchem využívá i zpětně. Kdo by dnes neměl alespoň pro potěšení v zahradě solární lampičku, kámen, fontánku? Solární lampy mohou reagovat na pohyb, dobře tedy poslouží pří vstupu do domu, do garáže. Výkonnější dokáží večer osvítit terasu pro večerní posezení. Oblíbená jsou domovní čísla, které v noci svítí právě díky fotovoltaice. Jak lampy fungují? Přes den se na slunci nabijí a večer svítí. K tomu potřebují solární článek, který mění energii slunečního záření na elektrickou a tou dobíjí baterii – akumulátor. Baterie pak zásobuje energií LED diody, které potřebují velmi málo energie, aby svítily, tedy vystačí si s tou, co přes den dodalo slunce. Kromě těchto základních součástí je důležitý regulátor nabíjení, protože v horkých letních dnech by docházelo k přebíjení článku. Navíc sleduje světlo ve svém okolí a po setmění se automaticky sepne a světlo začne svítit. Kvalita svítidla, a tím i jeho cena závisí na kvalitě všech těchto součástí, ale jak dlouho nám vydrží záleží především na dobíjecí baterii. U levných dochází k rychlému samovybíjení, a třeba po roce se již nedokáží dostatečně nabít a lampu budete muset vyhodit. Tedy odevzdat na sběrné místo pro elektroodpad, abychom byli přesní. Kvalitní akumulátory mají samovybíjecí efekt mnohem menší. Určitě čas od času solární článek očistěte, tím zajistíte, aby se mohla baterie kvalitněji nabíjet a prodloužíte její životnost. Solární článek nemusí být součástí svítidla, potřebnou energii může zajistit solární panel, a samotné svítidlo pak můžete umístit kdekoliv.

ZÁSOBA ENERGIE

V době, kdy se všude, i dále od zdroje elektrického napětí pohybujeme s elektronickými přístroji vyžadující dobíjení – mobily, fotoaparáty, tablety… určitě uvítáme pomoc slunce. Existují různé typy solárních nabíječek, které se skládají ze solárního článku, integrované baterie a různých koncovek, které slouží k připojení nabíjených spotřebičů. Při výběru solární nabíječky je třeba brát v potaz její výkon, výrobci obvykle uvádějí kapacitu v miliapérhodinách (mA). A musíte počítat s tím, že uváděné výkony solárních nabíječek odpovídají obvykle ideálním podmínkám. Kromě nabíječek existují i různá solární zařízení s integrovanou baterií, jako třeba solární kalkulačka, teploměr nebo i odpuzovač myší.

9

Ohřát vodu zcela zdarma dokáže solární sprcha. Samonosná konstrukce slouží jako zásobník vody, a zároveň jako solární kolektor. Sprcha Fantasy Rain v elegantní antracitové barvě splyne se zahradou, naopak solární lakovaná sprcha Spring zahradu rozveselí. ALBIXON

10

Solární plachty připomínající bublinkovou folii jsou schopny využívat slunce k ohřevu vody v bazénu a navíc v něm udržet teplo během chladnější noci. Solární plachta na bazén současně chrání vodu i před padajícími nečistotami. MOUNTFIELD

11

Solární ohřev o ploše 1,8 m2 (1,2 x 1,5 m) je vhodný zejména pro bazény s objemem do 15 m3. Solární ohřev zvýší teplotu vody až o 6 °C bez nároku na nákladné zdroje energie. Je vhodný pro všechny bazény s pískovou filtrací. MOUNTFIELD

12

Tak tenhle strom vám nabije telefon a MP3. Tvůrci XD Designu dali dohromady odvážný design a skvělou technologii, a je tu solární nabíječka Solar Suntree. Poháněna je devíti solárními panely a vybavena inputy na USB i mini USB. BONAMI

DOTACE PRO SOLÁRNÍ SYSTÉMY

Nová zelená úsporám – Podoblast C.3
C.3.1 Solární termický systém na přípravu teplé vody 35 000 Kč

C.3.2 Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění 50 000 Kč

C.3.3 Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem 35 000 Kč

C.3.4 Solární FV systém bez akumulace el. energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem 1700 kWh za rok 55 000 Kč

C.3.5 Solární FV systém s akumulací el. Energie a celkovým využitelným ziskem 1700 kWh za rok 70 000 Kč

C.3.6 Solární FV systém s akumulací el. energie a celkovým využitelným ziskem 3000 kWh za rok 100 000 Kč

Výhodný úvěr z EKOprogramu

Na solární systémy i další oblasti, které se týkají úpravy bydlení, které přinášejí ekologickou úsporu a je ve výsledku šetrné k životnímu prostředí, poskytuje Raiffesenbank úvěr aktuálně nejnižší úrokovou sazbou 1,89 %. Tento úvěr lze kombinovat s programem Nová zelená úsporám, není však získáním dotace podmíněn.

Foto: archiv firem

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 2. 8. 2016

Edit: