Vysavač: který je ten pravý?

Vysavače, šikovní pomocníci, bez kterých si úklid podlahy v bytě, auta i třeba sedacího nábytku už vlastně nedokážeme představit, mohou mít různé podoby. Každý typ je odborníkem na úklid ve zcela jiné kategorii, a bude se tudíž hodit na odlišný druh úklidové práce.

Většina českých domácností disponuje v současné době již více než jedním vysavačem. Je to dáno především tím, že každý „šikula“ vám poslouží při určitém druhu činnosti daleko lépe než ten druhý. Pokud si vysavač právě vybíráte, pravděpodobně budete pátrat mezi modely určenými na velký úklid podlah v domácnosti a pak také mezi typy, které vám budou stále po ruce a hodí se spíše na rychlé a krátké vysávání menších ploch, kuchyňské pracovní desky, jídelního stolu nebo sedáku židle.

Robotický vysavač Samsung POWERbot VR7000, výška pouhých 97 mm, vysoký sací výkon až 20 wattů, inteligentní funkce Power Control upravuje sací sílu v závislosti na typu povrchu, funkce Edge Clean Master umožňuje vysavači čistit plochu i těsně u zdi, doba nabíjení 3 hodiny, od 14 886 Kč. www.samsung.cz

Na velký úklid

Klasický podlahový vysavač má doma snad každý. Většina modelů disponuje vysokým výkonem a velkou kapacitou sběrné nádoby nebo sáčku, kde se shromažďují všechny vysáté nečistoty. Robustní tělo a dostatečně dlouhý kabel i hadice jej předurčují k tomu, aby měl velký akční rádius a bez problémů zvládl velký úklid prováděný jednou za čas. Je nejlepším pomocníkem, pokud se rozhodnete vysávat koberce a podlahy v celém bytě nebo domě. Otázkou je, zda dáte přednost sáčkovému či bezsáčkovému modelu, oba typy mají své výhody i nevýhody. Každý model má navíc různě bohaté příslušenství, takže i to může být lákadlem, které rozhodne, váháte-li mezi dvěma podobnými modely. Dalším kritériem při rozhodování je samozřejmě výsledná cena, výkon spotřebiče a také jeho rozměry, přičemž na plné čáře vyhrávají menší a skladnější vysavače, které preferují nejen majitelé malých bytů a single domácností.

Tyčový aku vysavač Bosch BBH52550 garantuje perfektní výsledky vysávání díky bezsáčkové technologii, výkonnému AllFloor kartáči a unikátní technologii Sensorbagless, nízká hmotnost, 7990 Kč. www.bosch-home.cz

Více než vysavač

Pokud však chcete něco více, potřebujete pomocníka se speciálními funkcemi – například model s možností tzv. mokrého vysávání, dále typ, kterým lze podlahy nejen vysávat, ale zároveň také vytírat, nebo přístroj umožňující parní čištění nejrůznějších druhů povrchů.

Bezsáčkový ruční vysavač Dyson V6 Trigger+ s digitálním motorem V6 poskytuje vysoký sací výkon po dobu až 20 minut, malý a lehko manipulovatelný s těžištěm v rukojeti, 6999 Kč. www.dyson.cz

Štíhlý tyčový elegán

Pro každodenní používání je pak určen tyčový vysavač. Pokud si jej pořídíte, nebudete muset denně vytahovat ze skříně či z komory velký podlahový vysavač – tento tichý společník se subtilním tělem oddaně postává v rohu místnosti, kde je stále na dosah ruky. Jeho menší sběrná nádoba i menší výkon (v porovnání s klasickým podlahovým vysavačem) však plně vystačí na každodenní „nehody“ i menší příležitostný úklid – třeba když rozsypete rýži v kuchyni, nebo chcete vysát jen malý úsek podlahy. Na trhu se setkáte zejména s akumulátorovými přístroji, jež se liší nejen cenou, ale především sacím výkonem, délkou provozu a také délkou dobíjení baterie. Objem sběrné nádoby je přibližně u všech modelů podobný.
Velkou výhodou je, pokud má vysavač kromě kartáčů na sací hlavě umístěné také ostré nože, které si hravě poradí s namotanými dlouhými vlasy. Vše nejčastěji probíhá tak, že integrované nože vlasy namotané na kartáči na několika místech během jeho rotace rozřežou a přístroj je poté bez problémů vysaje.

Vysavač Zuogreen+ z řady UltraOne je vyroben ze 70 % z recyklovaného plastu a neobsahuje jediné procento PVC. www.electrolux.cz

Do ruky

Některé modely jsou koncipovány jako 2 v 1, přičemž zahrnují vysoký tyčový vysavač, z něhož je možné odpojit menší část, fungující samostatně jako malý ruční vysavač. Malý ruční vysavač si však můžete pořídit zcela samostatně. Podobně jako u tyčových, i u těchto vysavačů se jednotlivé modely liší délkou výdrže při práci, délkou následného nabíjení baterií do plné kondice a samozřejmě výkonem. Výrobci také různé modely vybavili více či méně bohatým příslušenstvím, a tak podobně jako u „velkých“ vysavačů i v této kategorii najdete několik nástavců pro sací hubici.

Kategorie robotických vysavačů, která se v poslední době stále rozrůstá o další nové modely, má své příznivce i odpůrce. Fandí jim zejména ti, kdo propadli kouzlu moderních technologií a nejrůznějších elektronických „hraček“. To ovšem neubírá robotickým vysavačům na funkčnosti, jsou to pracanti opravdu znamenití. Tito designoví pomocníci vám šetří především cenný čas, protože pracují samostatně a bez pomoci – dokonce i ve vaší nepřítomnosti. Na vás jen zůstává naprogramovat je, kdy mají vyrazit uklízet a vymezit jim hranice, kde všude budou pracovat.
Většina z nich nefunguje na principu klasického vysávání nečistot, ale jedná se spíše o sběrače a zametače, i když mezi nejnovějšími modely už najdete i ty, které disponují menším sacím výkonem. Novější modely už dokážou nečistoty zaměřit nejen opticky, ale i akusticky a poradí si také se špínou v rozích místnosti. Navíc mají o několik milimetrů nižší a štíhlejší tělo, takže zajedou i do míst pod nábytek, kam se s běžným ručním vysavačem nedostanete. Někteří pomocníci vybavení cyklonovou jednotkou dokáží též upravovat svůj výkon podle typu povrchu podlahy – například přejedou-li z dřevěné podlahy na koberec, přizpůsobí výkon sání a zvolí optimální stupeň.
Jednotlivé modely lze ovládat prostřednictvím manuálního ručního ovladače, ale nově už také prostřednictvím mobilní aplikace. Ze smartphonu nebo jiného mobilního zařízení můžete robotický vysavač uvést do chodu, zastavit, naplánovat mu pravidelný čas na uklízení a také zkontrolovat historii úklidu.

Kobold VK200, vysavač, který zároveň vytírá s minimální spotřebou vody – na vytření 20 m2 podlahy postačí pouze 1 dl vody, výškově nastavitelná rukojeť, široké příslušenství. www.vorwerk-kobold.cz

Údržba – hlavně jednoduše!

Stejně jako si vysavač poradí bez problému s prachem, nečistotami i s vlasy, vy byste si měli jednoduše poradit s jeho čištěním. V případě tyčového vysavače Samsung Power Stick dokáže filtrace Cyclone Force poskytnout konstantní sací výkon a dokonale odstředí nečistoty na okraj nádoby. Pomocí technologie EZClean pak jednoduše odstraníte jakýkoli prach a nečistoty včetně dlouhých zamotaných vlasů. K vyprázdnění nádoby EZClean Dustbin stačí stlačit páku a obsah nádoby vysypat. Vyčištění celého vysavače včetně turbokartáče vám zabere pouhých pár sekund. www.samsung.cz

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Edit: