Nepostradatelné a nepřehlédnutelné

Dnešní vypínače už dávno neslouží pouze k zapínání a vypínání světla. S jejich pomocí uvádíme do provozu nejrůznější domácí pomocníky a další vybavení, jehož pohonem je elektrický proud. Při výběru sledujeme nejen vzhled zásuvek a vypínačů, ale i zda zvládnou potřebné funkce.

Co se týče těchto nezbytných komponent elektrických rozvodů, každá domácnost je originál. Z toho důvodu bychom měli právě vypínače a zásuvky vybírat se stejnou pozorností jako kuchyňskou sestavu nebo sezení do obývacího pokoje.

6

Gira Esprit černé sklo/alu. GIRA

5

Sestava zásuvek a vypínače je vyrobena z hliníku a třešňově červeného skla. OBZOR

4

To, že vypínače a zásuvky lze dokonale sladit s interiérovým vybavením, dokazuje tato skleněná série v holubičí šedi. OBZOR

3

K vyrobě vypínačů a zásuvek se dnes používají i kovy. Zásuvka na snímku je vyrobena z nerezu. OBZOR

2

1

JAKÉ SI VYBERETE?

Stará pravda tvrdící, že na vzhledu nezáleží, se určitě netýká vypínačů. Přestože mají malý rozměr, jsou nepřehlédnutelné. Pokud nevěnujeme jejich výběru dostatečnou pozornost, můžeme ublížit celkovému vzhledu místností. V opačném případě se mohou stát výrazným designovým prvkem. Vypínače a zásuvky se nejčastěji vyrábějí z plastu. Na rozdíl od minulosti ale v nesrovnatelně bohatším spektru barev a imitací různých materiálů i povrchů. Dalším výrobním materiálem může být kov – nejčastěji hliník, titan nebo ocel. Ale ani zde nabídka nekončí. Co takhle pořídit si vypínač ze dřeva či ze skla? Značné oblibě, zvláště v interiérech zařízených starším nábytkem, se těší vypínače a zásuvky porcelánové. Luxus představují vypínače z mramoru nebo potažené kůží. Výraznou dekorací na stěně jsou vícenásobné vertikální nebo horizontální rámečky určené pro více zásuvek a vypínačů.

7

8

JE TO VĚDA

Nabídka vypínačů a zásuvek se už dávno neomezuje pouze na klasické jednoduché či dvojité typy. Můžeme volit i vypínače zvládající ovládání více světel najednou, vypínače s nastavitelnou intenzitou světla, stmívače a podobně. Kromě spínačů, přepínačů a běžných zásuvek se dnes málokterá domácnost obejde bez anténních, komunikačních a audiovizuálních zásuvek. Vývoj přivedl na svět i specifické vypínače s regulací intenzity světla, termostaty, pohybová čidla, nejrůznější ovladače nebo i zásuvky pro centrální vysavače. Problém dnes už není ani umístit vypínač tam, kam není možné vést kabely. V těchto případech volíme bezdrátové vypínače s radiofrekvenčním ovládáním; ty stačí jen nalepit na dané místo.

9

Gira Event Opak oranžovo/bílá lesklá. GIRA

10

Gira Standard 55 bílá lesklá. GIRA

11

Gira ClassiX bronz – černá/bronz. GIRA

12

Gira E22 alu. GIRA

13

PIR – senzor s detekčním úhlem 140 stupňů. Jeho výhodou je především snadná montáž, a to do klasické elektrické krabice namísto vypínače. Šetří všude tam, kde lidé zapomínají zhasnout. Umožňuje i přenastavení na snímání akustickým impulsem – tlesknutí apod. PANLUX

14

Datum vydání: 25. 11. 2015

Edit: