O bezpečnostních dveřích na rovinu…

Obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve 3. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním nejméně stejné bezpečnostní třídy jako dveře samotné.

Jestliže máte na běžných vchodových dveřích zámkové vložky starší než 10 let, nedělejte si iluze, že dveře zloději odolají. A nepomůže vám ani výměna vložky za kvalitnější.

 

Posuďte bezpečnost svého domu

Inspekční orgán Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm a Certifikační institut ve spolupráci s Ministerstvem vnitra, generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR a Městskou policií hl. m. Prahy vytvořily dotazník, který umožňuje vlastní bezpečnostní a požární posouzení rodinného domu. Od jeho otázek se můžete odrazit pro objektivní ohodnocení míry zabezpečení vaší nemovitosti:
Jsou nejen vstupní, ale i zadní dveře opatřeny jedním nebo dvěma zámky s cylindrickými vložkami? Máte zámek krytý ocelovým plechem? Jsou panty vstupních dveří umístěny na vnitřní straně dveří? Skleněná výplň ve dveřích nebo vedle dveří je z bezpečnostního skla? Je chráněna mříží? Je ve vstupních dveřích kukátko? Jsou francouzské dveře uzamykatelné?

Dlouhé madlo s bezpečnostní rozetou. Madlo entero 20/30 MM (nerez, výběr z 5 povrchů a barev), cena od 3 140 Kč bez DPH. Rozeta entero (výběr z 10 povrchů a barev), cena od 2 740 Kč bez DPH. foto M&T.

 

Kroky při výběru

Zdá se to jednoduché. Stačí si vybrat umístění dveří, zda chcete dveře jednokřídlé či dvoukřídlé, o jakou bezpečnostní třídu máte zájem a jaké vlastnosti by měly nové dveře mít, ale… Bezpečnostních dveří je na českém trhu nepřeberné množství, a proto je poměrně těžké se v nich zorientovat. Jak vybrat dveře, které budou nejen pěkné, ale zároveň i kvalitní a budou odpovídat všem zákonným normám?

Detail bezpečnostního zámku Rostex s háčky. Osazuje se do bezpečnostních dveří opatřených lomenými závěsy s hřeby proti vysazení nebo dvoučepovými závěsy s trny proti vysazení. Cena 7 500 Kč. foto Ador.

 

Vzhled

V případě rodinného domu je volba designu bezpečnostních dveří jenom na jeho majiteli. Jedná-li se o bytový dům, bezpečnostní dveře se zpravidla kupují pro celý dům najednou. Pak bývá vnější vzhled všech vstupních dveří stejný, přičemž si každá bytová jednotka může vybrat mezi několika možnostmi provedení vnitřní úpravy.

Vchodové dveře dpO 2 s umělou povrchovou úpravou sOLO 3d aragon splňují bezpečnostní a protipožární požadavky pojišťoven na úroveň ochrany bytu. Cena od 7 690 Kč. foto Solodoor.

 

Bezpečnostní třída

Jedno z nejdůležitějších kritérií dveří je bezpečnostní třída. Označuje výdrž jednotlivých bezpečnostních prvků při případné snaze o jejich překonání zlodějem. Bezpečnostních tříd dveří je celkem šest (značí se RC – Resistance Class), nejvýhodnější jsou RC 3 a RC 4. Nižší třídy lze relativně jednoduše překonat za pomoci lehkého nářadí a hrubé síly. Vyšší třídy (RC 5, RC 6) se u bytových domů v podstatě nepoužívají, protože jsou výrazně dražší.

Inteligentní bezdrátový motorický zámek FAb entR jde odemknout mobilem, dálkovým ovládáním, pIn klávesnicí nebo otiskem prstu. Ideální pro zabezpečení vchodu rodinných domů a bytů. Cena od 8 000 Kč. foto Assa Abloy.

 

Zámky

Na co byste při výběru dveří neměli zapomínat, je volba zámku. Opět je vhodné pořizovat zámek i vložku minimálně 3. bezpečnostní třídy, respektive stejné třídy jako dveře. Výhodou bezpečnostních zámků je nemožnost jejich zkopírování. Pokud si chcete nechat vytvořit nový klíč, musíte mít certifikát. Samotný zámek je také vhodné chránit kováním: To zámek překrývá a tím podstatně ztěžuje útok zvenčí. Bezpečnostní kování se od klasického liší kvalitou použité oceli a jeho montáž i demontáž je možná pouze zevnitř.

Rozvorový zámek Mul-t-Lock (8 pohyblivých čepů, 3 pevné body) se zárukou 10 let ve dveřích Kavan standard 3 (třída Rc 3, požární odolnost eI 30, kouřotěsnost). foto Kavan.

 

Tepelná a protipožární odolnost

Vchodové bezpečnostní dveře do bytu v panelovém nebo činžovním domě musí být podle zákona nejen bezpečnostní, ale také protipožární. Základním údajem je požární odolnost, která určuje dobu, po kterou dokáží dveře odolat ohni či vysokým teplotám. Podle zákona musí dveře odolat požáru minimálně 30 minut. Vyžadujte proto od výrobce bezpečnostních dveří certifikát s označením EI 30 a více.

Dvoupolodrážkové dveře Golias: masivní smrkový rám (tl. 67 mm), výplň z plné dřevotřísky, zvukotěsnost 43 db. v modelu elegant 10 cena od 16 990 Kč (do 30. 6. zdarma kovová zárubeň v Rc 3). foto Sapeli.

 

Neprůzvučnost

Dalším parametrem dveří je zvuková izolace. Bezpečnostní dveře dokážou snížit hladinu pronikajícího hluku až o 43 dB. Není ale třeba pořizovat si za každou cenu ty nejdokonaleji izolované dveře. Pro panelový dům s hlučným provozem na chodbě se nejčastěji uvádí dostatečná hodnota útlumu 37 dB.

Ocelová zárubeň sF1 má práh na míru s integrovaným těsněním a je určena pro bezpečnostní dveře next sd 101/111 (třída Rc 3). Možné dřevěné obložení. Cena od 2 970 Kč bez DPH. foto NEXT.

 

Cena

Seriózní firma vám vždy připraví komplexní kalkulaci, kde je zahrnuta cena všech potřebných komponentů. Chcete-li zvýšit bezpečnost ve vašem domě, neváhejte si nechat od některého ze seriózních prodejců bezpečnostních dveří zpracovat nezávaznou kalkulaci.

Cylindrická vložka evva 3Ks s bezpružinovými stavítky (třída Rc 4) odolá bumpingu čili vyklepávání zámku. patentově chráněný oboustranný klíč a ploché řídicí křivky zaručují nejvyšší odolnost. Cena od 3 603 Kč. foto NEXT.

 

Výběr dodavatele

Zjistěte si o vybraných firmách maximum informací. Podívat se můžete do obchodního rejstříku a zjistit, jaké má firma základní jmění, jestli není v exekuci a zda nevznikla před pár lety (a přitom se chlubí dlouholetou tradicí). Následné reklamace a servis by se mohly stát vaší noční můrou… Internetovým diskusím raději moc nevěřte, protože informace na nich nemusí být objektivní!

 

Jak vybrat montážní firmu?

Podobně jako dodavatelskou. Nezapomínejte, že správná montáž je pro bezpečnostní vchodové dveře do bytu i domu zásadní a ovlivňuje jejich výslednou bezpečnost. Proto často bezpečnostní protipožární dveře montují zkušení vlastní zaměstnanci výrobce.


Bezpečnostní dveře mohou být i falešné

• Při výběru a koupi bezpečnostních dveří se nenechte zlákat výhodnou cenou ani krasopisnou cedulkou BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE. Skutečná odolnost proti vloupání podléhá testování v akreditovaných zkušebnách. Proto si vždy vyžádejte certifikát shody vydaný autorizovanou osobou (tj. oprávněnou zkušebnou).

• Certifikát musí obsahovat minimálně tyto údaje: označení certifikačního orgánu, evidenční číslo certifikátu, označení výrobce, název výrobku a jeho stručnou charakteristiku, uvedení bezpečnostní třídy podle evropské normy EN 1627, razítko a podpis certifikačního orgánu, datum vystavení dokumentu a jeho platnost.

• Seriózní prodejce vám tento certifikát poskytne v češtině: Pokud testování probíhalo v zahraničí, měl by vám k originálu vždy nabídnout ověřený překlad. Nespokojte se s předložením certifikátu v jazyce, kterému nerozumíte, ani s jinými cizojazyčnými „doklady“!

• Jen u dveří, které řádně prošly zkouškou podle platné evropské normy EN 1627, si můžete být jisti, že byla speciálně prověřena právě slabá místa v konstrukci a skladbě dveří, která nejčastěji napadají zloději.

 

 

TEXT: LUBOŠ CHOTT ● FOTO: SE SOUHLASEM FIREM M&T, Kavan, NEXT, Solodoor, Assa Abloy, Ador, Sapeli

Datum vydání: 26. 7. 2021

Edit: